Announcement

Collapse
No announcement yet.

Aktsiad

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • #16
  Sõna-sõnalt neid ennustusi ei maksa kindlasti võtta ja otsus tuleb ise teha. Tihti on need ennustused ka vananenud, 1-2 kuud vähemalt, vahepeal võib juba omajagu muutuda ka. Ainuüksi hinnasildist on vähe, proovi saada aru nende põhjendusest selle hinnasildi taga ja kas need põhjused ikka on nii tugevalt jõus. Üldiselt suuri langusi nad väga täpselt ette ei kipu ennustama.

  Tihti tulevad hinnasihid ka lihsalt suurte pankade analüüsiosakondadelt, kellel aga võib olla muid seotud huvisid ettevõttega, võib-olla mingi osalus selles või on osutanud nõustamisteenust vms, enamasti ka vähemalt osadel nende varahalduse klientidel võib konkreetset aktsiat portfellis olla. Pangad aga teenivad just siis kui kliendid nende juures investeeringuid hoiavad ja nendelt analüüsiteenust ostavad. Müügisoovitus lihtsalt on pankadele vähem kasulik tehing kui ostusoovituse andmine. Samuti ei saa liiga vara müügisoovitust anda analüüsimajad, mistõttu võiks edasise tõusu korral klient tõusust ilma jääda ja võib selle järgi pettuda ja papi mujale viia. Seetõttu ka tihti soovitused on sellised nagu nad on, kõik umbes samma kanti natuke üle turuhinna, et inimestel oleks motivatsiooni raha nende juures hoida. Tõusupotentsiaali ju on! Eks mõne puhul tuleb ka negatiivsem olla, et usaldusväärsus päris ära ei kaoks, aga neil on kindlasti motivatsiooni hoida soovitusi kõrgemana kui nad ise ettevõtte väärtust ja hinnasihti reaalselt näevad.

  Kommenteeri


  • #17
   Olen siin ja mujal rääkinud, et USA turul on üliraske saavutada mingisugust eelist väikeinvestoreil, selgitan natuke seda pointi. Sai kunagi tegeletud investeerimisega, oldud päevakauplemistiimis ja see andmete analüüsimise kogus ja kiirus on lihtsalt niivõrd erinevad skaalal väikeinvestorist tipp riskifonide ja päevakauplejateni.

   Paljud hobi-investorid ei loe regulaarselt isegi Äripäeva või muude suuremate lehtede majandusuudiseid. Paraku aga reaalsus on see, et tähtsamad uudised jõuavad Eesti meediasse parimal juhul mõnetunnise hilinemisega väga tähtsate uudiste puhul, vähemtähtsate puhul tihti läheb ka päev-kaks aega. Tihti jäävad nendest ka olulised poindid välja või tõlgitakse valesti, varem oli see tõsisem probleem, nüüd on seis paranenud mõnevõrra. Nii paraku on, siinsete lehtede majandusuudiste loetavus on nii väike, et polegi mõtet palgal hoida tipptasemel analüütikuid ja ajakirjanikke ja neile kõva palka maksta. Mingeid häid süvaanalüüse uute potentsiaalsete tõususektorite kohta ka väga ei ootakski, jälile jõutakse neile trendidele siis kui suur osa tõusust juba tehtud on. Pauk on käinud võib-olla juba aastaid enne kui siinne majandusajakirjandus puu otsa jõuab.

   Järgmine tase on minusugused aktiivsed hobiinvestorid, kellel mingi turukogemus on ja oskavad infot otsida ja analüüsida vähemalt mingil määral. Ma ütlen ausalt ära, et see mis nalja ma aktsiatega USA turul teen see on rohkem meelelahutuse ja hobi mõttes, see on rohkem intellektuaalne väljakutse kui raha teenimise üritus. Mõningad asjad õnnestuvad, mõningad mitte, tänu päikseenergiale siiski plussis seal. Info saaks viitsimise korral saaks selle vast poole h kuni tunniga kätte, aga see oleks juba liiga hilja, USA turul käivad liikumised sekunditega või sekundi murdosadega isegi. Vähemalt ma saan aru, et mul lühemate kauplemistega seal eelist pole, proovin mingit keskpikka teemat aretada aeg-ajalt väikestes mahtudes, max 10% portust, enamasti 2-3% juures. Teisest küljest Tallinna börsil olen 2-3 kasumlikku tehingut teinud, väike ajaline ja analüüsi eelis on siin saavutatav minu jaoks, aga kuna seda juhtub siiski suhteliselt harva ja vajalik ajakogus on suur nende võimaluste püüdmiseks, siis seda taga ajada pole mul mingit mõtet ja loobusin. Pikas perspektiivis usun, et Tallinna börsil on siiski täitsa reaalne investeerides saada isegi 2-5% eelis OMXT indeksi ees, siin eristuvad kehvalt juhitud ettevõtted päris selgelt parematest ja hinnatasemed on ka siin mõistlikud.

   Siis tulevad igasugused eri suuruse ja strateegiaga fondid, kes kasutavad maailma tipptasemel researche ettevõtete kohta, saavad need tõenäoliselt minutitega kätte ja neil tööl olevad kõva turukogemusega parimad pead teevad kiirelt õigeid järeldusi. Neil on minusuguse ees juba väga suur informatsiooni, turutunnetuse ja -kogemuse, teadmiste, analüüsivõime, kiiruse ja veel mille iganes eelis. Nad võivad küll indeksitele kulude järgselt enamuses alla jääda, aga see eelis kaobki nende valitsemistasudesse, mille fondijuhid ja meeskonnad omale võtavad, ilma tasudeta biidiks turgu enamus fonde.

   Siis tulevad päevakauplejad, neil on väga kiire ligipääs informatsioonile, mille eest ka makstakse päris suuri summasid, sekundite mäng. Kujutan ette, et see päevakauplemispunt kus ma olin maksis ikka mõni tuhat dollarit kuus, et saada kiiret infot ja paremate päevakauplemispuntide gossipile ligi, mis ka omajagu teenimisvõimalusi pakkus. Ja see Tallinna punt oli tegelikult veel suht väike tegija, kindlasti on palju etemate võimalustega punte ka.

   Viimaseks tasemeks ja kiireimaks infotöötleijaks ja rakendajaks jäävad igasugused high-frequency trading hedge fundid ja taolised asjad. Sellel tasemel käib tegevus sekundi murdosade jooksul, algoritmid ja mingil määral juba võib-olla ka AI on kauplemas. https://en.wikipedia.org/wiki/High-frequency_trading Ma ei üritagi aru saada, mis seal toimub, hoopis teine mäng, pikalt üle minu pea. Eks sellised asjad toimivad rohkem suuremate likviidemate varaklasside peal, väikeste aktsiate peal olematu käibega need ei toimi. Nad on päevakauplejad tõenäoliselt suuremate aktsiate pealt välja söönud ja võib-olla ka järjest väiksematele liikumas. Ei tea nii täpselt.

   Kokkuvõttes tasub teada enda kohta toiduahelas ja kes on sinu konkurendid infole, aktsiatele, tootlusele. Paraku algaja hobiinvestor on siinkohal toiduahela kõige nõrgem lüli, kelle vigade pealt toitub küllaltki suur osa elukutselistest turuosalistest. Nii on ja mida varem seda endale teadvustad, enda konkurentsieelise puudumisest endale aru annad ja pigem lased indeksis ajal enda kasuks tööle asuda, seda parem investorile endale. Aktsiatega suure hiti saamine on küll sexy ja hea bräägida hõumide ees, aga see on tegelikult müüt, jätkusuutlikult USA börsil pole väikeinvestori teadmiste ja mahtude juures mõtet tegutsedagi aktiivselt väljaspool indekseid. (Võiksin ise ka seda pointi kuulda võtta )

   Kommenteeri


   • #18
    Eelmises postis mainisin, et Balti turul on minu arvamuse kohaselt võimalik eelist saavutada. Põhjused on ka olemas eelmises postis, siin lihtsalt on vähem professionaalseid turuosalisi. Käibed on lihtsalt niivõrd palju väiksemad, Balti turu päevakäibe (€500k kuni miljon) teeb mõni suurem USA aktsia minutitega, tihti on üksikud ostu ja müügiorderidki suuremad kui siin keskmine päevakäive.

    Tõsisemad turuosalised lihtsalt ei saagi siin tegutseda väikse käibe tõttu, riskifonde ja High Frequency treidimispunte siin pole, samuti ka päevakauplejaid. Siin ei saa lühiajalise possi jaoks isegi paarikümne kilost possi sisse võtta. Aktiivselt juhitud asjalikke fonde ka palju pole ja nende osalused ettevõtetest pole suured, Carl Icahni masti aktivist-investorid puuduvad sootuks. https://en.wikipedia.org/wiki/Activist_shareholder

    Mõningad jõukamad kohalikud ja ka rahvusvahelised investorid on, aga väikse käibe tõttu neil ka sellised mõnekuuseid treide pole mõtet teha, isegi paarimiljonise positsiooniga annaks siseneda-väljuda kuu aja jooksul ainult paarist üksikust aktsiast ja see oleks päris ajakulukas protsess, mis muudab võimaliku teenistuse olematuks. Üldse väiksed mahud ja väiksed käibed ei võimaldagi asjalikku tiimi kokku panna siin tegutsemiseks, teenistusootus nii väike lihtsalt neile.

    Siin on suuremad turuosalised jõukad ettevõtjad oma ettevõtete alt tegutsemas ja pensionifondid. Mõlemad enamasti tegutsevad osta ja hoia strateegiaga. Lühiajaliste kõikumiste puhul on mingi hetk ootel raha valmis kusagilt sisenema, aga keegi sellest tekkivaid ajutisi võimalusi väga ära kasutada ei püüa. Siin võib võimalusi tekkida nii selles nishis kui ka investeerimisel, paremini juhitud ettevõtteid pole lihtsalt keegi üles ostmas.

    Kommenteeri


    • #19
     Senimaani ainsaks aktsiatehinguks välismaistel turgudel on 0,42 pealt mälestuseks ostetud MCP, sest ega sa enne üks õige ärimees ei ole kui pankrot üle elatud. Praegu sai aga gamblingu fixi saamiseks soetatud United States Oili 9,33 pealt 95tk. Kuna nafta hinda analüüsivad helgematest helgemad pead, siis midagi pikemalt öelda ei ole mõtet. Idee ostuks sain sõbralt, seega kaotuse korral on ka sõprus tugeva kahtluse all.

     Edaspidisteks plaanides on igakuine 350-450 eurine investeerimine. Kuhu, seda täpselt ei tea ning peaks hakkama uurima. Väga palju aega ei taha sellele kulutada, sest alternatiivkulu on liiga suur, kuid vaba raha pangas hoida tundub ka ebapraktiline. Ilmselt vaatan algselt Eesti poole.

     Madis, kas selliseid uitmõtteid/tegusid võiks kirjutada siia teemasse või peaks tegema oma blogilaadse asja? Tundub, et väga OT jutte põhiteemades senimaani ei ole.

     Kommenteeri


     • #20
      Hei Karupoeg, arutelu on igati teretulnud ja omad mõtted. Võikski rohkem arutelu olla, võib-olla ma ei oska seda nii hästi esile kutsuda. Küll aga kui arutatakse mõnda konkreetset investeerimisideed, siis üldiselt ma toon selle riskid ka välja igaks juhuks. Muidu veel äkki keegi ka teeb sama, kaotab raha ja siis on negatiivne arvamus saidi kohta. Parem juba las olla inimestel tervikpilt ja riskidest teadlik, saab paremini kaalutletud otsuse teha. Iga investeerimisidee puhul on riske ka ja tihti soovitatakse ka päris jura, nagu siingi läbi käinud Investorite Liit, Sofi.ee jne. Finantsvabaduses ka korralik jauramine Kairose üle nt, tõestatakse mitmeti ära, et see on puhas skämm, aga mõned ikka raiuvad vastu, et numbrid ei loe, usk on tähtsam, äkki ikka tuleb, riske on ka aktsiaturul, selle puhul ka usute tootlusesse Paraku kus raha on seal on ka pahatahtlikke inimesi seda proovimas ära kasutada.

      USO ost mulle endale ka tundub praeguste hinnatasemete lähedalt okei, ise võtaks kusagilt $26 juurde kukkuva nafta hinna pealt juurde, väike poss juba olemas. Naftahind praeguste tasemete juurest jätkusuutlik ei ole, ta peab mingi hetk vähemalt $40-50 kanti minema, kuna tootmise käima panemise kulud lihtsalt on palju kõrgemad paljude maardlate puhul. Siin pilt nii tootmiskuludest kui ka hindadest, mis vaja pikas perspektiivis, et teatud maardlaid püsti panna:      Nagu näha, siis lühiajaliselt saab nafta siinkandis vegeteerida küll, aga pikas perspektiivis ei tule siit piisavalt uut tootmist peale. Päris $70-80 naftahinda ei ootaks paari aasta jooksul tagasi, aga $40-50 on 2 aasta jooksul minu amatöörmõtlemise jaoks küllaltki reaalne hinnasiht, USO võiks siis $11-15 kanti tõusta sellega paari aastaga. Samas enne võib see ka veel edasi langeda kui OPEC + Venemaa ei lepi kiirelt kokku tootmise kärpimises, ennustatakse ka langust $20 juurde sellisel juhul (USO vast nii $6 juures sel puhul). Küll aga jääks see langus ajutiseks ja nafta selle hinna pealt oleks vähemalt kümnendi investeerimisidee. Ise igatahes loodan, et nafta veel langeks ja saaks juurde haugata.

      Veel nafta kohta lugemist: https://fp.lhv.ee/forum/invest/120132

      Kommenteeri


      • #21
       Why Most Mutual Funds Underperform And How To Find Ones That Don't

       "Three Biggest Causes of Mutual Fund Underperformance: Ho: Let’s break down a very big explanation down into its parts. What is portfolio drag and what are its causes?
       Howard: Portfolio drag results from the fund manager investing beyond their best idea stocks. As funds get larger, their value creation gets diluted. Rather than limiting the portfolio to a reasonable number of top performing stocks, funds asset bloat (grow very large), closet index (have a portfolio that closely resembles its benchmark), and over-diversify (hold large numbers of stocks with low conviction).
       These decisions are made largely to grow and to satisfy distribution requirements. Collectively these decisions smother the benefits of their high conviction stock picking, creating portfolio drag and resulting in underperformance...

       ...Unfortunately, the industry provides powerful incentives to grow large, in the form of AUM-based fees, so many funds choose growth over performance, maximizing revenues at the expense of performance. There seems to be a structural breakpoint somewhere around $750 million to $1 billion, depending on the type of fund. In general, individual stock picking funds with AUM exceeding these amounts should be avoided.
       ...
       Howard: Closet indexing is when funds claim to be active and charge active fees but instead are simply matching an index, such as the S&P 500. This is a serious problem in the fund industry, since more than 70% of so-called active equity mutual funds are, in actuality, closet indexers. The problem is even worse when measured as a percent of industry AUM since the largest funds are among the worst offenders.


       Sisuliselt selle uurimuse autor arvas, et kui fondis on üle 20 aktsia, siis tulemus hakkab langema. Asjalik aktsiavalija kuni 20 aktsiaga, mitte liiga suurte mahtude ja samas mõistlike kuludega võiks nagu teoorias turgu biitida. Ülejäänud fondidest liigub raha välja regulaarselt madalate kuludega indeksitesse. Ise panen ka välismaa puhul pigem madalate kuludega indeksitesse.

       Kommenteeri


       • #22
        LHV ootused Balti aktsiate 4. kvartali tulemusteks ja hinnasihid:

        Kommenteeri


        • #23
         Stefan toob head poindid, miks Tallinkist väljus: http://www.aripaev.ee/borsiuudised/2...rus-tallinkist

         Ise olen ka tema eeskujul siin Tallinki possi minimaalseks viinud, viimased 1500 veel järel, nendega ootan veel tõusu veidi.

         Eks Tallinna börs on siin viimasel ajal hästi tõusnud Tallinki, Tallinna Vee ja Kaubamaja toel ennekõike, hinnad hakkavad juba kõrgeks minema. Hetkel siin väga ostupoolel enam ei oleks.

         Kommenteeri


         • #24
          Aktiivselt juhitud fondid USA turul jäävad börsile alla, mujal seis nii halb ei ole: http://www.aripaev.ee/borsiuudised/2...aas-tuule-alla

          Kommenteeri


          • #25
           Hea artikkel analüütikute ennustuste täpsusest: http://www.aripaev.ee/borsiuudised/2...etuid-aktsiaid

           Kõige helgemat tulevikku ennustatud aktsiad langesid ja kõige kehvemaks peetud tõusid

           Kommenteeri


           • #26
            Mõistlikud mõtted: http://www.aripaev.ee/borsiuudised/2...urgude-uletada

            Kommenteeri


            • #27
             Rockefellerid müüvad enda naftaaktsiad maha, kusjuures just nafta pani nende perekonna jõukusele aluse: http://majandus24.postimees.ee/36310...iilsed-kutused

             Päris märgiline värk, järjest rohkem tuleb sedalaadi uudiseid igalt poolt, et pensionifondid ja muud ei taha fossiilsete kütuste aktsiaid enam omada. Söetootjate aktsiad on igatahes põrandast läbi kukkunud.

             Kommenteeri


             • #28
              Hea näide, kuidas ei tohiks aksiasoovitusi teha. Küll paywalli taga: http://www.aripaev.ee/edetabel/2016/...-kalasektorist

              Põhimõtteliselt autor on ise on pikalt omanud, tõusust kasu saanud, aktsiad on tõusnud 11-34% ja samas ostusoovituste järgi tõusuruumi järel maks 8%, paaril on ka miinuses. Ilmselgelt analüüsimajadel tulevad hinnasihtide korrigeerimised mõnekuiste vahedega ja praeguseks on tõus ära olnud. Vaevalt ükski analüütik soovitab osta aktsiaid, mille kohta ise kirjutab, et hinnasiht on madalam kui hetke turuhind. Nagu investeerimisringkondades öeldakse, siis kui mingi teema on juba nii popp, et Äripäeva taoline poolkollane tabloid sellest kirjutab, siis tuleb ostmise asemel müüa juba. Ostusoovitust tuleks anda siis kui tõusupotentsiaal on alles ees ja investeerimisteesid alles realiseerumata on.

              Muidu on Äripäev tegelikult korralikku edasiminekut näidanud viimaste aastatega, kindlasti võrreldes viimase buumiga. Huvitavat ja kasulikku sisu on rohkem, kirjavigu ja tõsiseid sisulisi apse vähem. Eelmise buumi aegu kasutati online väljaandes õenäoliselt ilma igasuguse ajakirjanikuhariduseta uudistevorpijaid, kes tõenäoliselt panid copy-paste otse google translatest ja siis ikka huumorit sai: https://fp.lhv.ee/forum/free/118689 LHV foorumi Äripäeva rumaluste teemas oli päevas mitu posti tol ajal.

              Kommenteeri

              Working...
              X