Announcement

Collapse
No announcement yet.

Kinnisvara

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • #16
  Seda 20 aastat tulevikku jäävat tootlust tuleks diskonteerida endale saavutatava riskidejärgse investeerimistootlusega, nt 7% aastas. Tuleviku, eriti nii kauge tuleviku nagu 20-30 aasta pärast rahavood on täna palju vähem väärt. Üldiselt investeerimisarvutustes üle 10-15 aastat tulevikku jäävaid tulusid ei arvestatagi seetõttu, tootlus peaks palju kiiremini ikka koju tulema. Kui nt 7% liitintressiga diskonteerida, siis 20 aasta pärast teenitav rahavoog on hetkel väärt 1,07^20=3,87x vähem ja 8% juures 4,66 korda vähem väärt.

  Kommenteeri


  • #17
   Madis, sa veidi teed kinnisvara üürimisele kui investeerimislahendusele liiga. Sellega saab väga hästi teenida. Mitmed inimesed teevad seda, kuid kindlasti on see üpris aktiivne investeerimine (puuküürnikutega tegelemine, remontimine mõne aja tagant, uue üürniku otsimine jne.). Ma arvan, et 8% tootlust veidi valdkonda uurinud inimsele kättesaamatu pole.

   Kommenteeri


   • #18
    Ei tee ju, ma ei ütle, et kv on halb varaklass, minu point oli, et hetkel võib ajastus olla halb investeerimiseks. Nt ostad korteri üürimiseks 10% sissemaksuga ja tuleb kasvõi ainult 5% hinnalangus, ise oled maksnud kohe alguses 4% maaklertasudeks ja sul ongi põmaki 90% lossi investeeringult. Jah kv fännid räägivad, et see kv on sinu oma, ei kao kuhugi ära, on reaalselt olemas blablabla, aga investori equity on diilis kahanenud 90! ja pole raske kujutada ette stsenaariumeid kus investori kaotus on sadades protsentides, eelmise krahhi aegu sai päris suur osa eestlastest mitmesajaprossaseid miinuseid ja jäid veel aastateks võlgu kui pank ära võttis kv või jäid pikaks ajaks negatiivse equityga enda investeeringus.

    Vähe on varaklasse kus investeerides võid võlgu jääda selles mõttes tasub ikka väga hästi läbi mõelda ja 9 korda mõõta enne kui lõigata kinnisvara puhul, eriti kui on buumi tipule lähedal.

    Kommenteeri


    • #19
     Pindi kv-turu ülevaade: http://www.pindi.ee/link.php?id=3227...de_2015_11.pdf

     Kommenteeri


     • #20
      Hea intekas kogenud kv investoriga: http://www.investeerimisklubi.ee/blo...e-kriisi-ajal/

      Kommenteeri


      • #21
       Sai kirjutatud artikkel kasvavatest riskidest kinnisvaraturul ja nagu näha võib see stsenaarium juba tõeks ka saada, võrreldes varasema kvartaliga on hinnad langenud kergelt: http://arileht.delfi.ee/news/uudised...3E+Majandus%29

       Kommenteeri


       • #22
        Lugesin ka, et Tallinnas kinnisvara kasv peatunud ning mujal languses.

        Kommenteeri


        • #23
         Kiire 1lk ülevaade Kanada üüritootlusest varaklasside ja linnade kaupa: http://www.airdrie.ca/getDocument.cfm?ID=2722 Täitsa huvitav lugemine. Mida suurem linn, seda madalam tootlus (hind on kõrgem) ja mida kehvem objekt, seda kõrgem tootlus (AA klassi büroohoonete tootlus madalam kui B klassil ja kesklinna korteritel samuti madalam kui äärelinna odavama otsa korteritel. Parim tootlus on hotellidel, aga see on juba hoopis teine valdkond. Kindlasti kehtib Eestis ka, nt Viljandis variant ka üle 10% tootlust saada, aga samas võib ka palju pikemalt tühi seista, väiksemates kohtades probleemseid keisse rohkem jne.

         Kommenteeri


         • #24
          Üüriturul pakkumist lisandub ja see tundub edaspidi üüritootlust alla tõmbavat, nagu ka ise prognoositud sai: http://kodu.postimees.ee/3465087/kin...tanavu-muutuma

          Kommenteeri


          • #25
           Ideid Airbnb külalismajutuse jaoks, nišhikorterid ja -majad lähevad hästi peale: http://arileht.delfi.ee/news/uudised...3E+Majandus%29

           Kommenteeri


           • #26
            Kogenumale kv investorile midagi uut väga pole, aga muidu seletab hästi lahti, kuidas kv investeeringute puhul rahavoog, hinnatõus, laenude tasumine ja maksusoodustused üksteist võimendavalt koos töötavad: http://www.entrepreneur.com/article/270023

            Kommenteeri


            • #27
             Viljar Arakas tõi välja Eesti majanduse suurima ohu. Graafik tundub tõesti üpris hirmutav.

             https://twitter.com/viljararakas/sta...41826080473088

             Click image for larger version

Name:	CcCj9txVIAEw7SO.jpg
Views:	2
Size:	64.0 KB
ID:	6273
             Attached Files

             Kommenteeri


             • #28
              Eks Rootsi on üks suurimaid väliskaubanduspartnereid ja välisinvesteeringute lähtekohti küll Eestile ja seal on ilmselge mull. Norras on ka sama seis ja seal juba nafta hinna langusega on kv langus ka pihta hakanud, katalüsaator Rootsi mulli lõhkemise jaoks ka mingil määral. Rootsis languse pihta hakkamine peaks mingil määral mõjutama ka siinset kv turgu, samas ulatust ei oska prognoosida, vast jääb mõne % kanti sõltuvalt sealse languse ulatusest. Üldiselt Eesti ühest välispartnerist niipalju ei sõltu, nt Soome ja Venemaa on mõnda aega juba kriisis või nõrga majandusega olnud ja nendes riikises võib jälle positiivseid arenguid tulla mõne aja pärast ja need võivad ka üksteist tasakaalustada.

              Kommenteeri


              • #29
               Väike ülevaade kv turust, aastane hinnakasv tundub olevat ca 3,5%:

               http://arileht.delfi.ee/news/uudised...3E+Majandus%29

               Kommenteeri


               • #30
                Ehituspraaki ikka jagub: http://www.aripaev.ee/uudised/2016/0...d-toid-stressi

                Eelmise buumi aegu oli see väga suur probleem. Kuulsin lausa jutte, kus tol ajal oli tehtud mingisse arendusse "ventilatsioonisüsteem," mille puhul oli seina sees auk olemas ja kate peal, nägi välja nagu õige asi, aga reaalselt seina seest edasi ei läinudki, ei olnudki mingit ventilatsioonisüsteemi. Ühel arendusel jälle ei viitsitud vundamendiga vaeva näha, puupakud olid keskele alla pandud ja õrnuke põrand siis sellele peale valatud. Tol ajal oli tähtis kiirelt valmis saada, kvaliteet ei olnud oluline, enne valmimist oli kõik ära müüdud.

                Kindlasti praegugi mõni tundmatu arendaja tegutseb praegu ka sama moodi, mitte võib-olla päris nii nahhaalselt, aga kvaliteedipuudujääke võib tekkida küll. Enne valmimist ise ei riskiks küll väike-arendajate projektis korterit osta. Ostaks valmiskujul ja korteri vaatamisele võtaks kellegi asjaliku ehitusjärelvalve spetsi kaasa üle vaatama, kes ütleb kiirelt ära, mis hästi, mis halvasti. Endal pole paraku piisavalt know-how'd, et ise kõiki riske ja ohte teada ja neid ära tunda. Selline väike €100-300 investeering on võrreldes korteri enda hinnaga väga odav ja tasub end kindlasti ära.

                Kommenteeri

                Working...
                X