Announcement

Collapse
No announcement yet.

Karupoeg investeerimas

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Karupoeg investeerimas

Tere!

Kuna investeerimise teemad on sisu poolest hoitud suhteliselt puhta ja kvalitiivsena, siis mõtlesin teha endale päeviku, kuhu saab igapäevaseid mõtteid ja tähelepanekuid kirja panna.

Karupojast

Taust
    • Elu jooksul näinud 26 hällipäeva, hariduselt TÜ psühholoogia lõpetanu ning hetkel elan ja töötan Tallinnas. Töötan eraõiguslikus ettevõttes, mis pakub avalikku teenust. Viimase tõttu detailsemalt oma töökohast ja tööülesannetest internetti talletatuna ei räägiks, kuid peamiseks töövaldkonnaks on töö- ja palgaanalüüs ning vastavate valdkondade organisatsoonisisene arendamine. Sisuliseks eesmärgiks aga valdkonna võimalikult kuluefektiivse (ka kvaliteedi) opereerimise tagamine.​
    • Investeerimisega olen ettevõtjate peres kasvanuna kokku puutunud määral, mis paneb arvama, et keskmisest inimesest tean rohkem. Samas +EV-st olen päris kaugel.
    Eesmärgid investeerimisega
    • Esmaseks eesmärgiks säästmine ning vabade vahendite teke. Pikemaks eesmärgiks nende vahendite investeerimine. Inimtüübilt olen pigem selline, kes ei suuda vaba raha enda käes hoida. Sealjuures ei kulu see millelegi suuremale, vaid igapäevasele heaolule (a la poes ei hoia kokku, meeldivad kallimad viskid jne). Esmased kalkulatsioonid näitavad, et igakuiselt on tegelikult võimalik kokku hoida ca 350-500 EUR sõltuvalt kuust ilma, et tegelik elukvaliteet kannataks. Selle all pean siis silmas seda, et päeva lõpuks ei ole 100 EUR kuus kulutamine viskidele, 200 EUR väljaskäimistele, 100 EUR taksodele, 50 EUR tubakale jne, oluliselt elukvaliteeti parendav tegevus. Ilmselgelt kõigest loobuda ei suuda, kuid erinevate kuluridade vahel on õhku küllalt (umbes nagu tech sektoris).
    • Seetõttu olen otsustanud säästmist alustada just investeerimisega börsidel. Hetkel on küll langustrend, kuid sellepärast väga ei muretse, sest soovin positsioone hoida pikemalt. Küll -EV lähenemine, kuid endale olen asja ratsionaliseerinud ära selliselt, et 20% börsil kaotatud on 80% elus võidetud (ärme sellel väitel pikemalt peatu, sest sisuliselt on tegemist lollusega).
    • Elus peavad olema hobid ning sellisena soovin hetkel võtta ka investeerimist. Hobid aga maksavad. Turu biitimiseks vajalikku tööd ei ma ei soovi praeguses eluetapis sisse panna, sest näen ajalise ressurssi kasutamist efektiivsemana omal erialal, kus sissetulekute kasvatamine läbi suurema töömahu ja individuaalse arengu on sissetulekutele parem.
    Eesmärgid blogimisega
    • Kuna enda sõpruskonnas on vähe neid, keda valdkond huvitaks, siis sooviks oma mõtteid avaldada ja ka vahetada inimestega, kellel sarnased huvid. Madis on teinud siin head tööd ning endalegi palju kasulikku lugemismaterjali leidnud. Seetõttu oleks tore kui tekiks blogisse ka mingi arutelu, sest personaalse päeviku pidamine on rohkem naiste teema ja minul sellistesse asjadesse efektiivsuse parendamise mõttes usku ei ole.
    • Huvitavate artiklite jagamine jne.
    Positsioonid hetkel
    • USO 95 tk 9,33 pealt, hetkel 8,18. Arvestades teenustasud maha, siis hetkel kasum ca 735 EUR (pun intended)
    • OEG 275 tk 1,77 pealt.
    • positsioonidest ja muust räägiks pikemalt järgmises postituses.
    Last edited by karupoeg; 02-10-2016, 09:30 AM.

Tere tulemast meie blogijate perre

Börs on nagu on, hetkel USA puhul on rohkem riske alla kui võimalusi ülespoole ja seal tegelikult paljud sektorid ja väiksemad aktsiad ongi juba karuturul, Russel 2000 indeks on juba 26% kanti tipust all: http://finance.yahoo.com/q?s=IWM&ql=1 ja see on põhiline väiksemate ja keskmiste ettevõtete indeks. Kusjuures indeksina on ikka veel kallis keskmise 18 juures oleva PE'ga. Hetkel suuremad ettevõtted nagu FB, Google ja teised on seda üleval veel hoidnud, aga mingi hetk võib ka neilt põhja alt ära lüüa ja see tooks ka siin hinnad alla. Teisest küljest majandus on seal täitsa korras, tööpuudus alla 5%, bensiin üliodav, inflatsioon olematu ja Startupi mull puudutab väga väikest osa inimestest, muudes varaklassides mullist rääkida ei saa.

Muidugi väga vahet see pikas perspektiivis sisse ei tee kui ostud on ajaliselt ära hajutatud, nt iga 2-4 kuu tagant osta, et teenustasu % võimalikult madal oleks. Ja ei pruugi see suurema languse risk tegelikult tõeks ka saada, võib ka edasi tiksuda või tõusta vaikselt. Üldiselt aga üksikaktsiaid sealt näppida ei soovita, siit Eestist on mõistlikum, neil teemadel olen enda päevikus ja ka aktsiate teemas pikemalt jauranud, ei hakka üle kirjutama.

Edu igatahes ja jälgin huviga!

Kommenteeri

nii, täpsemalt mõtetest

USO

Sai ostetud lähtuvalt ühe fondijuhi soovitusest. Lihtlabane loogika ütleb, et jätkusuutlik see hind ei ole (venemaal vaja juba vähendatud eelarve täitmiseks 40 USD, Saudidel 50 USD barrel, rääkimata kõrgetest tootmiskuludest) Tema ostis seda muidugi vist praeguselt hinnalt. Tagantjärgi tarkusena, võib heietada, et oleks alguses pikemalt sisse vaadanud, siis vb kohe ei oleks ostnud. Ilmselt ei ole lähikuudel tulenevalt massiivsest ületootmisest ja varudest kiiret kasvu oodata.

Üleüldiselt ei maksa sellest ostust midagi välja lugeda ning tegemist puhtal kujul gamblinuga ja suure tulu teenimise sooviga. Edaspidised investeeringud on vähe stabiilsematesse instrumentidesse ja aktsiatesse, kuid vahel harva peab oma närve kõditama, sest muidu läheb elu igavaks. Endale positiivsena näen seda, et pahatihti satub foorum.pokkeriprod ja delfi.ee asemel browserisse bloombergi energy sektsioon. Just selliseid muutuseid enda elus otsin!

ühtteist huvitavat olen ka nafta kohta lugenud, kuid ei ole artikleid talletanud. Edaspidi üritan olla detailsem ja tuua välja ka huvitavat infot.

OEG

Kuna olen EMTA-s pannud endale bäni (majanduslikult elu parim otsus), siis on lahe mõelda, et saab minna ukse taha karjuma ja sisenemist nõudma karjudes "homme olete kõik töötukassa järjekorras!".

Tegelikkuses on see investeering tehtud just esimeses postituses mainitud säästmise eesmärgil. Teine eesmärk on enda harjutamine aruannete lugemisega ja OEG aruanded on heaks alguseks, sest üleüldine äriloogika on suhteliselt lihtne. Spetsialistid teavad ehk paremini rääkida, kuid Malta ja Hiltoni tulemused võivad tulevikus positiivset mõju omada. Veel suurest pildist rääkides, siis distantsilt tundub, et masu on OEG-le hästi mõjunud just kogemuse ja (laienemis) strateegia arengu mõttes. Kui utreerida, siis Hiltoni toomine näitab, et ettevõte ei ole jäänud ajale jalgu vaid pigem otsib võimalust ennast uues suunas arendada. Veidi stiilsem ja potentsiaalikam lähenemine kui mingi rumeenia bardakk. See ei tähenda, et see muidugi tulemustes kohe väljenduma peaks.

Muud mõtted

Ilmselt lähikuudel jätkan OEG ostmisega. Eestis teenusetasud selles plaanis madalad, et on ok teha 500 EUR investeeringuid igakuiselt.

Uus gamblingu soov on ka tekkinud. See on tegelikult minu jaoks personaalselt tulevikus täitsa teema - kuidas oma emotsioone selles kontekstis talitseda. Aga täpsemalt siis Inovio Pharmaceuticals, Inc. (INO). Ettevõte on praegu hobuste võiduajamisel, mille auhinnaks on Zika viiruse ravim, üheks esimeseks. jaanuari lõpus tegi +35% nädalaga.

Meenutades 2014 aastat, siis Ebola ravimiootused tõstsid osade etteõvtete väärtusi samamoodi märgatavalt.

Näide ebolast, kuidas aktsia tõusis (X marks ebola):

Ja vaadake, mis tast nüüd saanud...

Edit: MadisM mudis pildi paika
      Last edited by karupoeg; 02-10-2016, 01:22 PM.

Kommenteeri

Eks tuleb selliste asjadega paugud sisse saada, küll siis hoog raugeb parem juba alguses ja väikselt Paraku nende puhul EMTAt ei ole kust bänni küsida

Edit: selliste asjade puhul mineviku tõusud ei loe absoluutselt, see ei näita midagi tuleviku suhtes. Vabalt võib langeda mitukümmend protsenti. Vaata asjale nii, et selliseid biotech ettevõtteid jälgivad elukutselised riskifondid, kus väga tasemel arstid on nõuandjateks. Neil infot tohutult rohkem kui sul. Osta on mõtet siis, kui arvad, et ettevõte üllatab positiivsemalt kui turg seda arvab. On aga reaalne, et sa hindad ettevõtet eemalt paremini kui elukutselised investoritest + tipparstidest tiimid?

Kui endale arusaadavaks teed, kellega sa võistled, mis su koht toiduahelas on, siis on võimalik üle saada küll sellest gämblimissoovist. Ega pokkerit ju ka crusherite vastu pole mõtet mängima minna.

Kommenteeri

Mul on ka põhitööks hoopis midagi muud, aga sellises pool hobi korras huvitab viimasel ajal ka investeerimine. Tegelen nii otse laenudega ettevõtetele, lühiajaliselt katsetan ühisrahastustega ja olen ca aasta investeerinud aktsiatesse, mõneti ehk sarnaselt sinuga seega korra kirjutan oma investeerimisteesi, siis vahest hea arutada mida osta, mida mitte:

- Teen iga kuu ühe aktsia ostu min summas 500eur
          - Ostan ja hoian aktsiad, ei näe hetkel ühtegi olukorda aktsiaturul mille puhul plaaniksin müüa (need portfellid mida ei näpita on ju edukaimad)
          - Investeeringu kestvus ~20 aastat ilma täpse lõpu kuupäevata või plaanita mida siis portfelliga teha, oleneb suuresti kuidas elus läinud muidugi
          - Investeerin suuresti dividendi aktsiatesse ja dividendid reinvesteerin ehk eesmärk ei ole passiivse tulu loomine kasutamiseks vaid portfelli kasvatamine

Ehk mind huvitab hajutatult osta ettevõtteid, kes stabiilselt maksavad divikaid, hoiavad/kasvatavad oma väärtust ajas ja ma oman usku, et nad on alles ka 20a pärast. Minu silmis siis: Kaubamaja, Tallink, Merko, Tveat, Olympic.

Väldin ettevõtteid mille puhul pole usku, et nad ka 20a pärast tegevad on (nimesid pole vist sobilik tuua)

Balti börsilt välja täna ei vaata, sest tean muust maailmast palju vähem + teenustasud.

Indekseid ja fonde ei puudu, sest ma tahan ise valida milliseid ettevõtteid ostan (võibolla väga rumal põikpäisus).

Igatahes edu sulle investeerimisel ja blogi pidamisel ning hoian huviga silma peal siin teemal ja eriti su tulevastel positsioonidel

Kommenteeri

Karupoeg, soovitaks ikka portfelli hajutada, mitte aint OEG-d osta. Lont, su indeksi jutt tundub tõesti rumala põikpäisusena. üle 90% hobiinvestoritest ei teeni 20 aasta jooksul kõrgemat tootlus, kui seda näiteks SP500.

Kommenteeri

Originally posted by MadisM View Post

Edit: selliste asjade puhul mineviku tõusud ei loe absoluutselt, see ei näita midagi tuleviku suhtes. Vabalt võib langeda mitukümmend protsenti. Vaata asjale nii, et selliseid biotech ettevõtteid jälgivad elukutselised riskifondid, kus väga tasemel arstid on nõuandjateks. Neil infot tohutult rohkem kui sul. Osta on mõtet siis, kui arvad, et ettevõte üllatab positiivsemalt kui turg seda arvab. On aga reaalne, et sa hindad ettevõtet eemalt paremini kui elukutselised investoritest + tipparstidest tiimid?

Kui endale arusaadavaks teed, kellega sa võistled, mis su koht toiduahelas on, siis on võimalik üle saada küll sellest gämblimissoovist. Ega pokkerit ju ka crusherite vastu pole mõtet mängima minna.
              +1 kõigele ja arvan ise samamoodi.

Mis puudutab ajaloolist teemat või toodud võrdlust, siis selle mõte oli esindada fakti, et biotech ettevõtted skyrocketivad olukordades, kus neil on mingis hirmule põhinevas turusituatsioonis (ebola ja zika näide) ravimi tootmise potentsiaal. Väga utreerituna, siis eesti ostis ka seagripi hirmus tohutud ravimivarud kokku. Zika viirusega seoses Obama-mama käis just 1,8 miljardit dollarit küsimas jne.

Ja pildi eesmärk oligi näidata, et biotech ettevõtetes selline uudis paneb aktsia momentaalselt skyrocketima. Kui ootused aga ei realiseeru, siis on kellad.

p.s. see, et INO konkreetse valdkonnaga tegeleb (mitte nüüd konkreetselt zikaga vaid zika sarnaste viiruste ravimitega), oli teada varasemalt. Piisas ühest bloombergi uudisest, et "need on top 5 kõige Zika raivmile kõige lähemal olevat ettevõtet" ja ettevõtte lendas 21-25 jan mingi 35%.

Kommenteeri

Originally posted by Majandaja View Post
                Karupoeg, soovitaks ikka portfelli hajutada, mitte aint OEG-d osta. Lont, su indeksi jutt tundub tõesti rumala põikpäisusena. üle 90% hobiinvestoritest ei teeni 20 aasta jooksul kõrgemat tootlus, kui seda näiteks SP500.
                samuti su jutt kõik loogiline, kuid siin tulebki vaadata teatud erinevust algses eesmärgis. Hobikorras SP500 indeksi investeerimine on sama nagu hobikorras play money peale pokkerit mängimine - midagi on nagu puudu! Nagu pokkeriski, elatuvad professionaalid lisaks paljudele muudele faktoritele ka ebaratsionaalselt käituva turuosalisest. Sealjuures ebaratsionaalne turuosaline tihtipeale ka teab seda (vastupidiselt paljude arvamustele )

Nagu ma ka ühes teemas kirjutasin, siis mühisrahastuses ja muus teemas siplemine on minu jaoks selge no go. Puhtalt vahendite kasvatamise eesmärgil ma investeerimist praegu võtta ei taha, sest portfell on liiga väike. Prognoosin, et selline lähenemine muutub siis kui mu vahendite maht on kuskil selline, kus 5% languse näol on tegemist kuupalgaga päris tööl. Enne tuleb sinna jõuda ning siis on juba mõistlik mõelda sellele, kuidas oma vahendeid kasvatada. Sest siis omab + ja - EV otsuste vaheline muutus absoluutnumbritena olulist mõju ajalisele alternatiivkulule.

portut kavatsen diversifitseerida küll, aga seda tulevikus. Hetkel ei näe pointi lühikese ajalise intervalli (a la kvartaalne) ning absoluutnumbrites väiksena olevate summade juures kasutada muidu täiesti õiget olevat hajutamise lähenemist. Väga umbääraselt siis kavatsen nii tegutseda, et kolm kuud panen OEG, siis vaatan edasi.

ps. tore, et arutelu tekkinud!

Peaks mingi disclaimeri ka vist panema, et olen nõus, et loogika on -EV lähenemine, kuid personaalselt on -EV hetkel aksepteeritud.
                Last edited by karupoeg; 02-10-2016, 05:51 PM.

Kommenteeri

Kusjuures ma olen selles arutelus pigem Londi poolel. USAs hinnad kallid + teenustasud + langusrisk suurem, arenevate turgude börsid peaks pikas perspektiivis rohkem kasvama ja siin on hinnatasemed mõistlikud ja kasumid kasvamas. Ja siin on tegelikult küllaltki reaalne ka turgu biitida või selle lähedast tootlust saada börsil imo, hea juhtimise ja parema kasvupotentsiaaliga ettevõtted eristuvad selgemini. Mitmed pole enda kümnendi taguseid kasumeid saavutanud ja ei saavuta ka väga.

Kui välja arvata TVEAT, mille kasvupotentsiaalil piir suht ees, Tallinna rahvaarv kasvab ca 1% aastas ja nad pole vist kunagi väljapoole laienenud ning ka TKM1T, mis lihtsalt nats kallis hetkel Baltikumi mõistes ca 13 PE juures ja palju konkurentsi lisandumas mitmete suurte kaubanduskeskuste näol, siis ülejäänud on täitsa meelepärased valikud mulle.

Edit: Tallinna börsi puhul on veel see jama asi ka, et sellel pole madalate kuludega indeksit ja pole väga avalikke fondegi, millel OMXT'l või baltikumil üldse oleks suur osakaal. See aga on ka aidanud siinsetel hinnatasemetel olla mõislikud.

Kommenteeri

OIL volatiivsus on üsna ulme - 2016. a 26-st börsipäevast 24-l on päevasisene kõikumine olnud rohkem kui 5%. Aga mulle meeldib, elu käib, mitte nagu OEG, mis on võrreldav investeerimisega hobusesse, kes mängib 1500 kätt nädalas 11/9 statsidega. Eile oli väike action ka -keset päeva hakkasid liikuma kuuldused OPEC-i poolt planeeritavate kokkulepete osas ning selle peale terve päev trepist alla tulnud nafta lõpetas päeva sisuliselt nullis.

Üks pro-tip ka. Manchester United (MANU), mis kukkunud on the pitch saavutuste pärast, samal ajal finantsiliselt ollakse väga tugevad. Üleeile oldi viimase mitme aasta lows, tulles alla nov '15 tipust 18,99 pealt 13,63 peale. Eile aga tõusis heade finantstulemuste esitamise pealt 6,5%. Oluliseks mõjutajaks aktsiale oli kindlasti CL-st väljalangemine ning halb tase väljakul perioodil dets-jan (suurim langus algas jaanuaris). Hetkel liiguvad aina enam kuuldused, et Van Gaal on suvest asendumas Special One-ga (Mourinho). Fännina tahaks oksele hakata, kuid suures plaanis toob ta kindlasti sexy backi.

Eile sain elukaaslaselt kingiks ka ManU särgi. Seda naist peab küll hoidma, sest midagi nii ilusat ei ole mulle küll keegi teinud. Nüüd on hea teleka ääres õpetada ja karjuda, särgil majoneesi ja õlleplekkide segu.

Olge mõnusad!

Kommenteeri

Lisa äriidee sulle! Ütle, et see on perfoormans, tõmba videosse linti need õpetussõnad ja näpumaalimised ja siis pane särk ka veel kunstiotsionile näiteks €50 000ga. Ma arvan, et võib korralik lisateenistus tulla ja saad naisel lasta endale veel paar särki kinkida.

Kommenteeri

Kusjuures kui enne teha aasta aega researchi näiteks Inglismaal Yorkshire'i pubides vutti vaadates, õpid kohaliku murraku ja sõnavara selgeks, siis oleks võimalik ka enda Youtube kanal püsti panna. Tänapäeval on ju popid igasugused arvutimängude mängimise ja kommenteerimise kanalid, miks mitte üks Ida-Eurooplane kahtlaste murrakute põimumiskohas vutti kommenteerimas. Come on lads, beat those wankers! Get up you little girl, he barely touched you! (vastasel lahtine luumurd)

Kommenteeri

Naftaga on lõbus jah, ma tegin mingi aeg virtuaalkonto nafta positsioonidele, ca 5 päeva tagasi oli konto +20%, tänaseks ca -15% juba. Aga kui jätta päeva kauplemine ja naljaraha kõrvale ning vaadata naftat ca aastase investeeringuna, siis kus on loogika:
                          Julged 80% analüüsidest ja prognoosidest eeldab nafta hinna suurt tõusu vahemikku 40-60 (täna 27usd). Peaks justkui panustama, samas panustavad enamus nafta tõusule kui prognoose uskuda, teadupoolest peaks bettima mainstreamile vastu v vähemalt seda ennetama, selle loogika järgi ei tohiks tõusule enam panustada?

Kommenteeri

Nafta tõusu peale panustatakse küll, aga see mõjutab minimaalselt, nafta on nii suur lihtsalt. Päevanepumpamise maht on juba ca 95 miljonit barrelit x $27 barreLi kohta, 2,5 miljardit päev pmst ja aasta alla triljoni veits. Ulme. Naftal on praegu ületootmine 1,5-1,75 miljonit barrelit päevas ja hoidlad hakkavad täis saama. Vaja pankrotte ja osade maardlate sulgemist voi vähemalt OPECi kokkulepet tootmist vähendada, muidu hind ei tõuse. Eks ole näha, praegune hid igatahes paari aastases perspektiivis jätkusuutlik pole, mingi hetk peab tõusma. Samas enne voib veelgi madalamal käia.

Et jah, panustada võib, aga tasub hästi valida vahendit. Ise valisin UWTI ja see on mul juba 50% all, kaotab hinnale pikemalt hoides jõhkralt. USO on mingi variant, mingi hetk uurin, et kui hästi jälgib nafta hinda.

Kommenteeri

mõmm mõmm!

Müüsin täna 10,72 peal USO maha. 14,9% 1,5 kuuga. See on lihtsalt haige! Niimoodi pritsib peale... Armin on ka head tööd teinud, tänks mees! Ma ei tea küll, mida need vennad Talpsepad seal uhkes kontoris küll teevad. Arvutavad hindude inimelu väärtust võibolla.

Kunagi teen pikema ülevaate nafta kohta, täna naudin vaadet tipus. Saluut!

Kommenteeri

Working...
                              X