Announcement

Collapse
No announcement yet.

Kammiraha panka vean

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Kammiraha panka vean

Tere!

Olen nagu ilmselt mõni teinegi siin, kunagine pokkerimängija, vanuse poolest varsti 30.
    Hetkel tegelen IT-valdkonnas ja avastasin lingi sellele foorumile LHV foorumist.
    Tegelikult olen juba ammu mõelnud raha pikaajalisema investeerimisele, aga pole veel osanud millestki pihta hakata.

Paar aastat tagasi kandsin väiksema summa Omaraha portaali, aga oli vist ülepakkumine ja keegi laenu ei tahtnud. Igatahes kandsin raha peale mõnda kuud välja tagasi.

Nüüd olen jällegi jõudnud sinnamaale, et plaanin kuhugi tasapisi raha investeerima hakata, alustuseks võib-olla 100-200 eurot kuus.
    Raske osa on aga see, et ei oska midagi täpselt välja valida. Ühe variandina kaalusin Tallinna vee aktsiate ostmist, aga ei tea, kui tark otsus see nii väikese summaga on ja kas peaks ehk investeeringuid rohkem hajutama.

Igatahes tere minu poolt foorumile ja loodetavasti ei jää see minu viimaseks postituseks!

Tervitus!

Börsil alla 1k tehinguid ei teeks, sest muidu tehingutasud söövad liiga suure osa võimalikust tootlusest ära. Ütleme kui 1k eest ostad midagi ja sama hinnaga müüd, siis tehingutasud moodustavad 1% kogu investeeringust (see arvutus kehtib vaid balti turu aktsiatesse LHV kaudu investeerides), mis on veel selline talutav Soovitan alustada vaikselt ühisrahastusega, popid variandid on hetkel estateguru ja mintos, kuhu saab ka väiksemaid summasid paigutada. Samal ajal silmi lahti hoides, kui miski hea võimalus peaks tekkima. Üritame iganädalaselt võtta ka ühe aktsia ette Balti börsilt ja seda rohkem in-depth analüüsida. Vastav teema sai loodud siia: http://foorum.rahaasjad.ee/forum/p%C3%A4evi...C3%BC%C3%BCsid Sinna võib requeste ka postitada, mis rohkem huvitab.
    Seega hoia kätt pulsil ja edu tegemistes!

Kommenteeri

Seda ma ei paneerinud, et igapäevaselt midagi ostma-müüma hakata, vaid pigem otsin midagi stabiilset, kuhu saaks iga kuu raha juurde panna. Kas selles valguses tundub aktsiate ostmine parem plaan? Hetkel hakkaks raha paigutama pensionieaks hea summa kokku saamise plaaniga, mitte 10 aastaga miljonäriks plaaniga. Ja kui siis vahepeal on juba suurem summa kogunenud, saan raha ümber suunata ja otsida ehk tootlikumaid kanaleid.

Kommenteeri

Mikk, aktsiaid ei tasu osta alla 1K euri korraga. Teenustasud on seal 1K-st alla minnes aina suurenevad. Pigem investeeri vaikselt ühisrahastusse, samal ajal jättes mingi osa ala 50% planeeritavast investeerimise summast kontole ja kui koguneb 1K kokku või tuleb ootamatult suuremal hulgal ootamatut vaba raha ala 1K+ sisse ning turul on mingeid alahinnatuid aktsiad, siis teed selle 1K eurise aktsia ostutehingu või jätad selle raha ootama head tehingut. Pole mõtet alati kohe raha ära investeerida. Räägitakse päris palju erinevatest korrektsioonidest, uuest masust, osad ütlevad, et korrektsioon ukse taga ja MASU polegi enam kaugel. Siis on hea, kui on vaba raha ning väga tulusaid investeerimise võimalusi siis ära kasutada. Ala kinnisvara hinnad langevad, aktsiaturg jne.

Kommenteeri

Tere Mikk! Üldiselt see mida soovitada sõltub puhtalt sinust endast, mis eesmärgid on, ajaperspektiiv, kas puhtalt tootlust maksimeerida või iga hinna eest riske vältida, ka näiteks palju endal aega või huvi on asjaga tegeleda. Peaksid neile küsimustele vastama kõigepealt, täpsemalt ära määratlema. Midagi kirjutasin siin: http://foorum.rahaasjad.ee/forum/p%C...imisest-lingid

Puhtalt pensioni jaoks on kõige mugavam ja passiivsem variant lihtsalt kuine püsimakse teha palgapäeval mõnda võimalikult laiapõhjalisse fondi, mida kodupank pakub, nii ei pea üldse mõtlema ja saavutab ka pensionifondidest parema tootluse, ootus jääks vast kuhugi 8% kanti aastas. Vahepeal on küll suuremaid kõikumisi, aga pikema perspektiivi jaoks laiapõhjaliselt hajutatud fondiga pole sel tähtsust, ikka teenib rohkem kui hoiuste või taolistega jännates. Samas sellega kaasnevad siiski küllaltki kõrged kulud enamasti võrreldes alternatiividega, kui tõesti 1000-1500 kokku koguda ja selliste summade kaupa ära investeerida 2-3 laiapõhjalisse ETF ehk börsil kaubeldavasse fondi, kus kulud nt 0,2% kandis aastas, siis sellise strateegiaga annab eelnevast mõnevõrra suuremat tootlust saada. Aktsiafondide miinus on see, et lühiajaliselt võivad ka mitukümmend protsenti langeda vahest harva, aga see pika perspektiivi tulemusele mingit mõju ei avalda (nagu pokkeriski ) samas tulemus on seni parim olnud varaklassidest ja annab täiesti osta ja unusta strateegiaga peale minna.

Ühisrahastus on ka variant, aga selle puhul vaja aktiivsemat tegutsemist, mingi aja pärast laenud või projektid lõppevad ja tuleb uude suunata, on vaja aktiivsemat tegutsemist ja aru saamist teemast. Mingis mõttes kõikumist on vähem, samas kindlasti tuleb raskemal ajal probleemseid laene juurde ja tulemused kannatavad. See teema pole veel suuremat pauku üle elanud, et väga suurelt veel ei usaldaks. Börsil ettevõtted taastuvad indeksis ja see jõuab alati kasvõi mõne aasta möödudes kõrgemale, sellega võib mingi osa rahast ka hävida. Eks keskmisest kõrgem intress jälle korvab seda. Lisaks on hea asi ka see, et saab kohalikku majandusse investeerida, see küll tootlusele ei lisa midagi, aga lisab veidi head tunned.

Kommenteeri

Mina olen taaskord selle koolkonna esindaja, kes pigem teeks tehinguid summast 650€. Sellisel on samadel tingimustel ostu- ja müügitehing kokku 1,32% tehingu kogumahust. 0,32% on minu meelest seda väärt, et säästa iga kuu 220€ ning see siis korra kvartalis börsile viia. Kui säästame sama 220€ kuus, siis 1000€ ületamiseks on vaja koguda 5 kuud raha, sellisel puhul on tehingutasud 0,94% kogusummast, kuid kahe kuu jooksul võib tootlus teinekord märkimisväärselt ületada piirväärtuste vahet (1,32%-0,94%=0,38%)

650€ on minu jaoks see punkt (LHV ning Balti börsid), kus edasine tehingutasude osakaalude muutumine on pigem väikene. Näiteks 200€ pealt oleks tehingtasud ca 3,4% tehingu väärtusest ning 300€ puhul 2,4%, kuid 650€ pealt oleks 1,32% ning 750€ pealt 1,2%. Samasugune 100€ vahe, kuid teenustasude osakaal on esimesel juhul 1,41 korda, teisel puhul 1,1 korda.

Kommenteeri

Jep see on mõistlik point Tauri. Raha ajaväärtus loeb ka. Kui oodata börsi keskmiseks tootluseks ca 10% aastas, siis selle kahe kuu võrra kiiremini tehingut tehes saab pikas perspektiivis kätte rohkem rohkem tootlust ka veidi suurema osa tasudest makstes. Kusjuures kui hajutada näiteks kolme-nelja aktsia vahel, pidevalt ainult neid osta, siis väljumise puhul on summad suuremad ka ja see vähendab tasusid protsendina summast.

USA ja teiste välibörside puhul peaks miinimum siiski suurem olema, LHV's vist oli min tasu €11 + 0,3% ja selle puhul vast peaks miinimum kusagile €1500-2000 kanti jääma?

Pankade aktsiatehingute teenustasud USA börsil

Kommenteeri

Võtsin kuulda soovitusi ja kandsin hetkel nii Estateguru'sse kui ka Mintosesse mõnisada eurot, mille kavatsen peale makse läbiminekut ka investeerida. Eks näeb kuidas sellega läheb. Kui algus on paljutõotav, siis investeerin ka sinna aeg-ajalt edasi.

Tegelikult on hetkel investeerida ka üks suurem summa, mida ei julgenud kohe ühisrahastusprojektide alla panna ja pigem vaataks Madise nimetatud laiapõhjaliste fondide poole. Algaja nagu ma olen, ei oska ka tegelikult neid veel päris hästi välja valida. Investeerimispangaks on mul LHV ja kui keegi viitsib ja oskab aidata, siis ootan heameelega näpunäiteid, millised need laiapõhjalised fondid on (kedagi hiljem süüdistama kindlasti ei hakka, kui fond peaks põhja lendama). Ei oota nendelt fondidelt üldse mingit imetootlust, lihtsalt suuremat protsenti, kui lasta rahal deposiitarvel seista.

Lisaks mõtlen ka veel siidrikoja toetamise peale Fundwise saidil. Samas tundub rahaküsijate suhtumine küsimustele vastates kuidagi kummaline, nii et seda pean veel edasi kaaluma.

Kommenteeri

Hei Mikk, parema ülevaate börsil kaubeldavatest fondidest saad näiteks siit: http://etfdb.com/etfs/ Seal saad neid otsida nii suuruse, hinna kui ka nt sektori järgi. Kindlasti tasub vaadata fonde mis lisaks võimalikult suurele haardele (palju erinevate sektorite fonde) oleks ka madalate kuludega, expense ratio oleks 0,3 või alla. (juhitavatel fondidel on tihti isegi üle 2% aastas ja neist enamus jääb turule alla) Paar näidet:

SPY - USA 500 suurimat ettevõtet, need pea kõik on globaalsed ettevõtted ja põhimõtteliselt saaks ka sellega päris suure osa maailma majanduskasvust kätte juba. Kulud 0,09% aastas. http://etfdb.com/etf/SPY/

VTI - USA börsi läbilõige põhimõtteliselt, 4000 ettevõttet igasuguse suuruse ja tegevusaladega, kulud 0,05% aastas. http://etfdb.com/etf/VTI/

VWO - suurim arenevate turgude fond, kulud 0,15% aastas. http://etfdb.com/etf/VWO/

Edasi uurides leiad sealt nii maailmajagude, riikide kui ka sektoritepõhiseid ETFe.

Kommenteeri

Teen juulikuu kokkuvõte, milles väga palju kirjutada pole.

Ainuke tulu, mis laekus, oli Mintosest paar eurot.

Plaanis on asjaga edasi tegeleda ja näeb, mis järgmine kuu juhtub.

Kommenteeri

Väikese uuendusena tegin kokkuvõtted esimestest sentidest, mis on passiivse tuluna laekunud. Graafiku pealt võib ka välja lugeda kolm ühisrahastusplatvormi, kuhu investeerinud olen.
                      Click image for larger version

Name:	Capture.JPG
Views:	1
Size:	20.2 KB
ID:	2473

Kommenteeri

Kas pealkirjas ongi mõeldud kammiraha või on kogemata kommiraha asemel läinud? Kui kammiraha, siis räägi täpsemalt, mis teema sul kammidega on

Kommenteeri

kammiraha, juukseid lihtsalt pole

Kommenteeri

Lühike uuendus passiivsete sissetulekute kohta.
                            Kui siiani olen panustanud ainult ühisrahastusele, siis olen ka juba pool aastata LHV virtuaalkonto alt aktsiaturgudele investeerimist proovinud. Kui mõni hea diil silma jääb, siis plaanin ka sinna päris raha investeerima hakata.

Graafik ka:
                            Click image for larger version

Name:	passive_nov.JPG
Views:	1
Size:	20.9 KB
ID:	4026

Kommenteeri

Ma loodan, et sa arvestad vaid intressitulu passiivse sissetulekuna. Sest tegelikult põhiosa tagasimakse pole passiivne sissetulek.

Kommenteeri

Working...
                              X