Announcement

Collapse
No announcement yet.

Särakas - logiraamat

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Särakas - logiraamat

Tere foorumlased,

Olen 22-aastane meesterahvas. Asun Tallinnas. Keskharidusega. Töötan teenindajana turismiettevõttes. Hobi korras tegelen ka ettevõtlusega - pakun üksikisikuna disainiteenust, vastav keha ka selleks loodud. Palk on mul madal - 300€ ringis on palgatöölt garanteeritud. (Töötades 0.5 koormusega.) Läbi lisateenuste pakkumise suudab selle arvu tõsta nii 500€ ringis kuu. (Kõikumist on ka siin parasjagu. Mõni kuu ehk ongi kogu ports sinna 300€ kanti jäänud. Ja see aasta kõige rohkem on 1060€ olnud kogu kuu sissetulek.) Olenemata sissetuleku suurusest leian, et finantskirjaoskust annab ja tasub ikkagist õppida ja seda ma ilmselt ei julgekski enam edasi lükata kaugemasse tulevikku.

Kuna investeerimisalase info kättesaadavus on viimaste aastatega meeletult kasvanud, siis on see valdkond ka mind huvitama hakanud. 2013 lõpus sattusin esmalt Taavi Pertmani Rahafoorumit lugema ja midagi hakkas tasapisi peas idanema. Esimeste (ebaedukate kuid õpetlike) investeeringuteni jõudsin 2014 suvel, kui paigutasin Bondorasse 450€. Hajutamisest ei teadnud ma siis midagi - 20-30€ kaupa lendasin iga riskiastmega laenudesse, mis vähegi põnevad tundusid. Selle tulemusena on pool portfelli hapuks läinud. Manuaalselt tootlust arvutades jõudsin omadega sisuliselt 0'i. Samal ajal hakkasin ka igakuist eelarvet koostama - sain lõpuks ülevaate oma tuludest ja kuludest. (Rahafoorumist sai ühe imelise Exceli templaadi.) Mõjutanud raamatutest tooks ära ka "Rikkaks saamise õpiku"; ja ka Kiyosaki "Rahavoo kvardant" (Eriline Kiyosaki fänn ei ole enam, aga esmase finantsraamatuna suutis ta mõned lihtsad kontseptsioonid selgeks teha, huvi äratada.)

Bondorast olen praegu lahkumas, kuna ma ei ole suutnud saidi muutustega kaasa liikuda ja olen pigem segaduses olnud... ja eks ka bug'id on oma töö teinud. Kannan sealt tiksuva tasapisi välja ja olen Mintose ning Twino suunas vaatamas.

Kui aastat alusatasin sisuliselt nullis olles, on nüüdseks taastatud finantsline puhver. Ühe vara müügist, millest ka jupp mulle kuulus tuli 2000€ tulu. (Olen tänulik, et mul on praeguseks ajaks piisavalt vastutusmeelt, et seda raha hoida.) 834€ olen suutnud iseseisvalt kõrvale panna. Plaan on hetkel jätta 2000€ rahaliseks puhvriks. (4-6 kuuks vastavalt elustandardile katab mu kohustused.) Ülejäänud paigutan Mintosesse ja ilmselt ka Twinosse, kui olen portaaliga tutvunud. Tahaks luua siis vastavalt 500€ ja 500€ suurused portfellid alustuseks võimalikult hajutatult ning sealt edasi liikuda.

Varad:

Vaba raha: 2834€
    Mintos: 150€
    Bondora: 396,73€ on põhiosa jääk. (Millest vähemalt pool võib maha kanda.)
    Muud varad: 70€

Networth:~3000€

Tere tulemast ja edu sel teekonnal! Arvestades kitsaid olusid ja noorust on see väga tubli tulemus.

Võõrastele inimestele soovitamine küll väga hea toon vist pole, aga kuna me siin foorumis oleme enda arendamiseks niikuinii, siis vast väga hullu pole Muidu jah julgeks soovitada sul valida välja kumb sulle paremini sobib, kas karjääriväljavaated praeguse ala ehk turismi või siis hobi ehk disaini peal ja siis selles valdkonnas end arendama hakata. Erialase kompetentsi tõstmine mõjutab teenimis- ja säästmisvõimet ikka väga palju, esimese 5-10 aasta jooksul palju rohkem kui investeerimisskilli arendamine. Kusjuures omal käel saab tänapäeval vägagi hästi areneda, netis on materjale maa ja ilm. Nt Amazonist oma ala tegijate raamatud (vähemalt 4 tärni vaja, et oleks mõtet üldse lugeda, tasub kontrollida äkki on raamatukogus olemas mõni, leiab tasuta ebooke jne), igasugused erialased saidid, blogid, uudiskirjad jne. Oma ala tegijate käe all (kasvõi tasuta praktika vormis jala ukse vahele saamiseks) õppimine on vast kõige efektiivsem isegi, küsid neilt mida järgmiseks õppida, nõuandeid jne, niimoodi annab õppimiskurvi palju kiiremini läbida. Kogu aeg jätkata arenemist. Kui mõned aastad elad ja hingad oma tööd, igapäevaselt 1-2h õpid, siis oled juba õige pea spetsialist kes võib omajagu üle keskmisegi teenida. Been there done that. 2k kuuteenistuselt on juba veidi teine asi säästa ja investeerida.

Kommenteeri

Tere, Madis!

Tänud. Nõuanded on alati teretulnud. Ja isegi sellised mõneti loogilised põhitõed vajavad vahel ülekordamist, meeldetuletamist. Olen sinuga igati nõus. Praegusel palgatööl tegelen uute oskuste omandamisega - lisateenuste pakkumine. (Sama ajaga teenib rohkem raha, loob rohkem väärtust. Õpib ise uusi asju. Parandab hetkeseisu vähemalt. Muidu oht arengus ka kuhugi mulli jääda.) Vabast ajast üritan tõesti disainivaldkonnaga tegeleda ja tegelikult ka seni õpitud on kõik omast käest. Mõni aeg on muidugi entusiastlikum ja mõni aeg staatilisem olnud sellel teekonnal. Pean tõesti omale karjääristrateegia-tegevusplaani täpsemini paika panema. Ja all-in minema, uuele tasemele jõudma. Praegu ausalt tunnistades pole niivõrd püsivaid, kindlaid, igapäevaseid harjumusi, mida raudpolt teen. Muidgi, kui tähtaeg ees, ülesanne konkreetne, siis saab n-ö ametlik tellimustöö alati valmis ja võimalikult hästi.

Eks omaette vabadus olekski olla ekspert oma valdkonnas, mis tagab vabaduse valida erinevate tööde vahel antud kategoorias ning muidugi mõistliku sissetuleku. Ja nagu sa mainisid, siis parem sissetulek suurendab investeerimisvõimalusi... ilmselt sadades või isegi tuhandates protsentides. Ja eesmärgini liigub ka kümme või sada korda kiiremini lähemale. Piiri otseselt ees ei olegi.

Investeerimisvaldkonda on mul hetkel ilmselt mõistlik hobina võtta, aja proportsioonis. Et ei teeks 40 tundi analüüsi, mida 20€'ga teha. Mõistlikum oleks välja nuputada, kuidas 1000€ kuus rohkem teenida kui olemasolev 100€ iga kuu võimalikult strateegiliselt paigutada. Ilmselt katsetan praegu, mis toimib ja, mis mitte... loon omale võrdlemisi passiivse strateegia, et harjumuslikult investeerida. Ja suunan ülejäänud energia sissetuleku kasvatamisele pikas perspektiivis. Ning tulevikus investeeringud võimenduvad selle arvelt. Saab odavalt õppetunnid kätte ja suuremate summadega juba paremini ringi käia.

Hea tunne on vähemalt hetkel, et mingi elementaarne ülevaade-oskus on olemasolevat hallata... Ehk kui lotoga miljoni võidaksin, ei läheks ostaks omale ferraarit ja maja, mille halduskulusid ma aasta pärast tasuda ei suudaks. Algus seegi.

Kommenteeri

Finantsharidusega inimene ei mängigi lotot, sest see on õnnele lootmine ja pole ratsionaalne kuidagi pidi. Tuleb ise tee edukuseni ja jõukuseni rajaga mitte õnnele loota

Kommenteeri

Tõsi ta on, lihtsalt juhuslik näide. : ) Lotot ei mängi ja maagilise õnne peale niisama ka lootma ei jää. Aga jah, oskused on alati rohkem väärt, kui lihtsalt õnn. Ebaõnne korral võid kõik kaotada. Oskuste najal saad raha aina uuesti ja uuesti tagasi teenida, isegi kui kõik kaotad

Kommenteeri

Working...
          X