Announcement

Collapse
No announcement yet.

P2P laenud & muu elu

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • #31
  Lugesin ka seda oma 3 kuud tagasi. Julgen ka soovitada. Väga hästi kokkuvõetud.

  Kommenteeri


  • #32
   Suvi on ka mind nüüd lõpuks jalust rabanud, praegused ilmad ei soosi väga toas istumist, seega veedan võimalikult palju aega väljas. Aega rahaasjadega tegeleda on väga vähe, aga tähtsamad uudised ja portaalid jõuab iga päev ikka vähemalt korra läbi vaadata ja enamus netis viibitud ajast ka rahaasjad.ee leht lahti, et kui keegi kirjutab midagi, siis saab kohe silma peale visata.

   Kuna crowdestates oodatud projekti pole ikka veel tulnud, siis pole portfellis muutusi toimunud.

   Leidsin ka ühe hea video, mida oli päris huvitav kuulata.

   Kommenteeri


   • #33
    Väga hea tunne oli täna sisse logida bondorasse ja näha, et kolme võlas olnud laenuga pole enam probleeme. Kaks C ratinguga laenu on ilusti oma võla ära maksnud ja on täielikult graafikus ja suureks üllatuseks on üks Soome HR laen koos intressidega täielikult tagasi makstud. Kõik järjest paraneb ja minu portfelli kohaselt on tulevikult vaid head oodata. Hetkel valdab mind bondora poole pealt ülim emotsioon ja suur tung sinna raha juurde kanda, aga sisetunne ikkagi ütleb, et peaks rahulikult võtma ja hetkel sinna raha mitte juurde lisama.


    Tegin screenshoti oma exceli tabelist, kus on lisaks bondora halvaks läinud laenudele ka näha ühe kuu muutusi üldises pildis. Olen väga rahul hetkel ja konto peal raha Crowdestate-i uue projekti jaoks valmis.

    Kommenteeri


    • #34
     Täna jõudis minuni tänu rahaasjad.ee pakkumisele Roosaare RSÕ. Suured tänud, Madis!


     Olen kindel, et paljud on lugenud, aga kindlasti on siin ka neid inimesi, kes seda veel teinud pole. Seega tekkis idee raamat uuesti üle lugeda ja jällegi teha väike kokkuvõtte tüüpi kirjutis siia, kus tähtsamad Jaagu ideed, mõtted ja pärlid kirjas. Kui see peaks kasulik olema kasvõi ühele inimesele - olen mina õnnelik.

     Kommenteeri


     • #35
      Venis mul jah see saatmine mõne päeva võrra, oleks võinud varemgi jõuda. Loodetavasti on kasu, mulle igatahes oli. Üldiselt suur osa sealsetest teadmistest eraldi oli mulle teada, aga see pani need kokku selliseks loogiliseks ühtseks tervikuks ja niimoodi näitas paremini ära kuidas mõni tegevus üldisesse rikkaks saamise puzzlesse ära sobitub, kuidas üks tegevus teist toetab... Loodetavasti on aru saadav. Pani pildi ilusti kokku ja see juba oli positiivne ja andis motti juurde. Elulised näited enda tehingutega erinevates varaklassides olid mulle ka huvitavad, puhtalt kuiv teooria nii huvitav pole, tahaks rakendust ka näha.

      Kommenteeri


      • #36
       "Rikkaks Saamise Õpik", mille autoriks on Jaak Roosaare, jaguneb kolme osasse: "Mis on rikkus ja kuidas seda mõõta?" "Kapitali kogumine" ja "Kuhu ja kuidas investeerida?".

       Eelneb ka sissejuhatus, kus autor räägib enda kogemustest. Sealhulgas ka paar õppetundi:
       • Ei ole hea üle oma võimete tarbida või võõrast vara laiali jagada.
       • Pettusega kaugele ei jõua.
       • Ettevõte, kus pead ise 100% ajast kohal olema, sind rahaliselt vabaks ei tee.
       • Häid töötajaid madala palgaga on raske leida.
       • Ära investeeri seda raha, mida sa kaotada ei saa.
       • Parem on olla rikas ja terve kui vaene ja haige.
       Esimene osa
       Nagu ütlevad ka paljud teised, siis Roosaare arust saab rikkust mõõta ajas, mitte rahas. Ehk kui sa lõpetaksid töötamise täna, kui kaua sa saaksid veel elada? Kui sul on kogutud 24 000 eurot ja igakuised elamiskulud on 1000 eurot, siis on sinu rikkus 24000/1000=24 kuud ehk 2 aastat. Rikkus oleneb inimeselt inimesele ja kui sa endale selgeks teed, mis tähendab sinu jaoks individuaalselt rikas olemine, saab raamatuga edasi minna. Järgmiseks on vaja seada eesmärk, Roosaare arust on üks parimaid reegleid eesmärkide seadmiseks SMART. Eesmärk peaks olema üksikasjalik (Specific), mõõdetav (Mesurable), saavutatav (Attainable), asjakohane (Relevant) ja tähtajaline (Time-oriented). Oma eesmärk tuleks kirja panna, seda pidevalt meelde tuletada ja hakata seda uskuma. Rikkuse saavutamiseks on palju erinevaid võimalusi, kuid kõik nad põhinevad kolmel teguril:
       1) Aktiivne sissetulek - lihtsamalt öeldes palk. Aktiivse sissetuleku puhul toimub vahetutehing, kus inimene vahetab oma aega ja energiat raha vastu.
       2) Varad, mille väärtus võib aja jooksul kasvada - väärismetallid, dividende mitte maksvad aktsiad, postmargid, kunst jne. Neid kõiki ühendab see, et eeldavasti nende varade hind kasvab ja investor saab sealt vahelt teenida, aga hinnatõus pole garanteeritud ja seega peab võtma riski.
       3) Passiivne sissetulek - olukord, kus raha teeb raha sõltumata sellest, mida omanik teeb. Raha asemel võib passiivse sissetuleku allikaks olla ka kinnisvara või äri. Alles passiivne sissetulek tagab majandusliku vabaduse.
       Kõige tüüpilisemateks passiivset sissetulekut pakkuvateks varadeks on:
       • Hoiused, välja antud laenud ja võlakirjad. Varade omanik teenib igal ajaperioodil kinglaks määratud summa võrra intressi, mis ongi passiivne sissetulek. Tark investor jagab teenitud tulu kaheks: inflatsioon ja reaalintressiks. Algkapitali tuleks suurendada inflatsiooni võrra, sest muidu meie varanduse väärtus aegamööda väheneb.
       • Üürikinnisvara. Et tegu oleks passiivse sissetulekuga, tuleb leida selline kinnisvara, mille üür kataks nii laenu tagasimakse (kui kinnisvara on laenatud rahaga ostetud) kui ka halduskulud. Ülejääv positiivne rahavoog ongi passiivne tulu. Lisaks sellele pikas perspektiivis kinnisvara hinnad tõusevad. Efekt on sama, mis dividende maksvate aktsiatega - investeeringult teenitakse jooksvat tulu, kuid su investeering jääb sulle alles ja selle väärtus võib kasvada.
       • Dividende maksvad aktsiad. Tüüpiliselt on need aeglasema kasvuga firmad, mis ei kuluta kogu tulu äritegevuse laiendamiseks, vaid jagavad seda omanikele laiali. Eestis maksavad ettevõtted dividende kord aastas, kuid USA turgudel tehakse seda enamasti kord kvartalis (4 korda aastas). Tavaliselt jääb osa firma teenitud rahast siiski ettevõttesse ja seetõttu kasvab ka firma aktsiate hind. Miinuseks on aga see, et firmade dividendid sõltuvad firma kasumist, mida on peaaegu võimatu pikalt ette prognoosida.
       • Intellektuaalne omand. Toode või teenus, mida on võimalik pärast selle loomist odavalt ja lihtsalt paljundada ning edasi müüa või rentida (arvutiprogramm, raamat, muusikateos, mida on võimalik litsentseerida). Või said patendi mingile leiutisele. Sellise sissetuleku peamiseks miinuseks on, et teenitud tulu on väga raskesti ennustatav ja kipub olema lühiajaline. Teiseks vajab mingi toote loomine annet või suurt tahtejõudu ja töökust. Plussiks on see, et nii on võimalik luua passiivset sissetulekut ilma mingit rahalist kapitali omamata. Intellektuaalse omandi alla kuuluvad ka veebileheküljed ja app-id.
       • Ettevõtlus. Ettevõtte puhul loob omanik süsteemi, mille abil pakutakse klientidele mingit toodet või teenust, mille omahind on eeldavasti väiksem kui selle müügihind. Enamik ettevõtjaid alustab oma firma peamise töötegijana ja seega on see algul pigem aktiivne kui passiivne sissetulek. Hiljen loodetavasti ettevõtte tegevus stabiliseerub ja on võimalik sinna palgata järjest rohkem palgatöötajaid, kes teeks ettevõtte juhi eest tööd ära - ettevõte muutub passiivseks tuluallikaks.
       • Otsemüük e. võrkturundus. Ühelt poolt on paljud otsemüügifirmad püramiidiskeemile üles ehitatud, kus teenitakse uute sisenejate arvelt. Teisalt on meediast läbi käinud ka palju lugusid, kuidas otsemüügiga on suuri rikkusi kokku aetud. Selleks, et muuta otsemüügisüsteem enda jaoks passiivseks tuluallikaks, tuleb eelkõige keskenduda võrgu ehitamisele. Seega on passiivse sissetuleku loomise eelduseks tugevate liidrite koolitamine.
       Rikkaks saamise mudel - aktiivsest sissetulekust tuleb suunata võimalikult suur protsent (säästumäär) passiivset sissetulekut pakkuvate varade või investeerimisvarade omandamisse. Alternatiivina võib palgatöö asemel keskenduda investeerimisvarade ja passiivset sissetulekut võimaldavate varade loomisele: sel juhul pole vaja investeeringuid osta, vaid need luuakse oma ettevõtte näol.

       Kommenteeri


       • #37
        Siin võiks laikimisnupp olla, hea post

        Kommenteeri


        • #38
         Originally posted by MadisM View Post
         Siin võiks laikimisnupp olla, hea post
         Siin on likemisnupp. Sinu foorum ja sa ei tea. All paremal postiaknas. Ma sinu poste suht palju likenud

         Kommenteeri


         • #39
          Lol. on tõesti

          Kommenteeri


          • #40
           Mõtlesin selle mingi aeg eemaldada, aga eks jätab siis

           Kommenteeri


           • #41
            Teine osa
            Algab kohe väga hea lausega "Vaesed inimesed lasevad rahal ennast kontrollida, rikkad inimesed kontrollivad raha!" Kõik mõistavad, et aega on vaja juhtida, raha juhtimine on aga vähemalt sama oluline kui oma aja juhtumine, sest sellest sõltub, kas oled rikas või vaene. Sarnaselt aja juhtimisele algab ka raha juhtimine plaani koostamisest.
            • Iga kuu jaoks peaks koostama individuaalse eelarve, millel ei tohi olla lõtku, KÕIK tulud tuleb ära planeerida. Eelarvesse tuleb sisse arvestada ka sääst ja investeerimine.
            • Teine süsteem raha planeerimiseks on kulude kirjapanek. Kui eelarve planeerib kulusid ette, siis antud süsteemi puhul teeb inimene seda tagantjärele. See viis aitab kontrollida, kui palju ja kuhu igas kuus raha kulus, aga see on väga vaevarikas tegevus ja vajab harjumuse teket. Kõige lihtsam viis oma kulutuste jälgimiseks on sooritada oste vaid ühe kindla pangakaardiga.
            • Kui kaks eelmist süsteemi tunduvad liiga keerulised, siis "Esmalt maksa endale!" peaks olema kõigile jõukohane. Antud süsteemist on juttu teinud ka Robert Kiyosaki ja see tõesti on väga efektiivne. Meetod põhineb sellel, et iga kuu automaatselt arvestada oma palgast maha teatud summa (säästumäär) ja see investeeritakse. Alles peale seda hakatakse raha kulutama. Kui nüüd peaks tekkima kuskil puudujääk, siis on inimesel suurem motivatsioon leida võimalusi lisaraha tekitamiseks või ebavajalike kulude likvideerimiseks.Selle suur pluss on ka see, et kui teha süsteem automaatseks, ei pane inimene seda isegi tähele.
            50% klubi on John Templetoni poolt alustatud reegel, mille ka Roosaare on omale omaks võtnud ja soovitab kõigil sellega liituda. Klubi põhineb sellel, et iga kuu peaks kõrvale panema 50% oma sissetulekust. Selle viisi teeb nii eriliseks see, et see garanteerib rikkuse isegi siis, kui kõrvalepandud rahaga midagi teha ei oska. Teiseks sunnib see pingutama, sest kulutamiseks peab alati kaks korda rohkem teenima. Ja kolmandaks tekib ilmselt investeerimise vastu suur huvi, sest on raha, mida investeerida.

            Kuidas rohkem säästa ja vähem kulutada? Sageli on lihtsam õnnelik olla hoopis raha kulutamata. Näiteks ei nõua raha looduses matkamine, marjade korjamine, rattaga metsas sõitmine, meres ujumas käimine, lauamängude mängimine jne. Kui mõtteviis on õige ja me säästame raha vabaduse saavutamiseks, mitte selleks, et rohkem ja rohkem tarbida, on säästmine lihtsam. Et vähendada kulutusi soovitab autor omaga homme hommikul kaasa võtta märkmiku ja sinna kõik oma kulutused kirja panna. Ilmselt avastad, et palju raha kulub mõttetute asjade peale, millest saaks hoiduda ja tänu mille ostmata jätmine mõjuks ka tervisele hästi. Üks hea viis vähem raha kulutada on ka limiteerida sisseostude tegemise arvu. Mõistlik on toidukaupa osta kord nädalas, näiteks minna pühapäeval poodi ja osta ära toit kogu järgmiseks nädalaks.

            Päevaraha süsteem. 1. Kirjuta välja oma pere igakuine neto sissetulek. 2. Arvuta välja säästumäär. 3. Lahuta ülejäänust oma igakuised püsikulud. 4. Arvuta välja kui palju jääb järele igapäevasteks kulutusteks. 5. Võta iga päeva hommikul või eelmise õhtul pangaautomaadist välja see summa ja kuluta see päeva jooksul ära. 6. Kui on vaja teha mingi ootamatu kulutus, siis hajuta see mitme päeva peale ära.

            Kuidas suurendada enda sissetulekut? Laias laastus võib sissetulekut saada nelja erinevat moodi:
            • Palgatöötaja vahetab oma tööaega raha vastu ja saab selle eest tavaliselt palka. Tema palk sõltub töötundide arvust ja kvalifikatsioonist ehk palgamäärast.
            • Spetsialist või väikeettevõtja on kas füüsilisest isikust ettevõtja või pisifirma omanik, kes pakub mingit kindlat toodet või teenust. Ta töötab iseendale ja on oma aja peremees, samas vahetab ka spetsialist oma aega raha vastu ja sellest on sissetuleku piirand sama mis palgatöötajal - meil kõigil on aega vaid 24 tundi ööpäevas.
            • Ettevõtja on inimene, kes ehitab süsteeme mingi toote või teenuse pakkumiseks. Ta kasutab palgatöötajate aega, et saavutada oma eesmärke. Enamik maailma väga rikkad inimesed said rikkaks läbi ettevõtte loomise.
            • Investor on inimene, kes teeb rahaga raha. Sisuliselt kasutab ta enda või teiste inimeste raha, et oma rikkust kasvatada. Kuna raha töötab investori jaoks, siis puuduvad palgaga või ajaga seotud piirangud.
            Kõige lihtsam tee rahalise vabaduseni on kombinatsioon ettevõtjast ja investorist.

            Olemasoleva palga suurendamiseks on kõige kindlam viis enda väärtuse suurendamine. Ehk sa pead mõtlema, kuidas sa saaksid firmale rohkem kasulik olla? Mida peaksid sa tegema, et tõsta oma väärtust ettevõtte silmis. Võimalusi on palju, hakka pihta enesearendusprojektiga. Kõik algab muutustest sinus eneses. Ja isegi kui sinu praegune firma sind ei väärtusta, siis hoolitseb su eest tööturg ja ilmselt värvatakse sind lihtsalt konkurentide juurde tööle. Üks soovitus töökoha valikul on ka see, et alati tuleks tööle minna valdkonna parima juurde. See tagab, et alati on kelleltki õppida. Kunagine maailma rikkaim mees J. P. Getty on öelnud: "Leidke oma erialal maailma parim spetsialist. Makse talle mida iganes vaja, et töötada tema otseses alluvuses ja õppida temalt kõike. Paari aasta pärast olete teie ise uus number üks!"

            Kuidas saada lahti võlgadest? (Lumepallistrateegia)
            1. Reasta kõik oma laenud laenusumma järgi, alustades kõige väiksemast.
            2. Maksa kõikide laenude puhul vähemalt igakuine miinimumsumma.
            3. Suuna kogu ülejäänud rahaline võimsus kõige väiksema laenu tagasimaksmiseks.
            4. Kui väikseim laen on tagasi makstud, siis liigu järgmise laenu kallale.
            5. Iga tasutud laenuga läheb tempo kiiremaks, sest lumepall kogub suurust.

            Võimendus
            Antud teemal on investorite seal väga palju lahkhelisid. Osad ütlevad, et seda on tark teha, aga teised teevad seda maha. Võimendamine tähendab seda, et investeeringut rahastatakse osaliselt või kogu ulatuses laenukapitaliga. See võimaldab saada küll suuremaid kasumeid, aga samas võtab endaga kanda ka suure riski, sest kui midagi läheb halvasti, kaotad sa nii enda raha ja jääd peale selle ka veel kellelegi võlgu. Roosaare jääb kahe vahele ja ütleb, et iga inimene peab ise enda jaoks leidma sobiva vahekorra rahuliku une ja varade tootluse vahel.

            Exceli tabel, mille abil saab oma rahaasju kontrolli abil hoida:
            https://roosaare.files.wordpress.com..._rahafail.xlsx

            Kommenteeri


            • #42
             Kena post taas! Kas sa Visioon oleks nõus kui ma paneks need kaks osa kokku meil üheks artikliks ja jagaks seda ka fb's? Paneks su kasutaja, soovi korral pärisnime ja ka et ilmus algselt sinu päevikus kirja sinna alla. Mis arvad?

             Kommenteeri


             • #43
              Originally posted by MadisM View Post
              Kena post taas! Kas sa Visioon oleks nõus kui ma paneks need kaks osa kokku meil üheks artikliks ja jagaks seda ka fb's? Paneks su kasutaja, soovi korral pärisnime ja ka et ilmus algselt sinu päevikus kirja sinna alla. Mis arvad?
              Sobib muidugi, võid pärisnime kasutada. Kolmanda osaga saan täna õhtul valmis, kui hästi läheb, praegu olen Tallinnas.

              Kommenteeri


              • #44
               Kolmas osa
               Passiivse sissetuleku tööriistad:
               • Intress - tasu raha kellelegi kasutada andmise ehk laenamise eest. Kõige turvalisem võimalus intressi saamiseks on tähtajaline hoius, mis on Eesti riigis kuni 100k € summas riikliku garantii all. Samas on intressid väga väiksed (nt LHV pangas alla 1%). Veidi riskantsem viis on raha ise kellelegi laenata. Niiviisi on tulu palju suurem, aga sellega kaasneb ka kõvasti suurem risk. Üheks võimaluseks on ka kinnisvara tagatisel laenude andmine. Kes aga riske ei karda võib kasutada ka inimeselt inimesele laenuportaale nagu Bondora, Omaraha, MoneyZen, Mintos jne.
               • Üür - tasu eseme kellelegi kasutada andmise eest. Tavaliselt saadakse üüri kinnisvarast.
               • Dividend - tasu dividende maksvate firmade aktsiate omamise eest. Ostes dividende maksvate firmade aktsiaid, on võimalik endale luua dividendidel baseeruv passiivne sissetulek.
               Roosaare soovitab oma portfelli koostamisel kasutada kombinatsiooni neist kõigist kolmest. Siis on alati meel rõõmus.

               Passiivset sissetulekut on võimalik luua kas eraisikule või teha selle jaoks eraldi ettevõte.

               Eraisikuna on lihtne alustada, vaja on ainult pangakontot ja investeerimiskontot ning võibki investeerimisega alustada. Lisaks sellele pole vaja teha mingit aruandlust ja raha võib lihtsalt ära kulutada. Miinuseks on aga see, et tavaliselt tuleb investeerida maksujärgse rahaga ja sageli tuleb teenitud passivse tulu pealt veel omakorda tulumaksu tasuda. Tulumaksu on võimalik eraisikuna edasi lükata investeerimiskonto abil, kuid see aitab ainult väärtpaberite puhul.

               Ettevõtte kaudu investeerides on võimalik seda teha ilma makse maksmata. Ka teenitud tulu pealt ei tule makse maksta enne, kui see tulu on firmast välja tarbimisse võetud. Ettevõttena tegutsedes saab ka esitada oma tööandjale tehtud töö eest arve ja nii on võimalik säästa maksude pealt. Samuti on võimalik viia mõned väljaminekud (tel. arve, autokulud) firma kuludesse ja nõnda veelgi vähendada endale makstava palgaga seotud kulusid.

               Tähtajalised hoiused ehk deposiidid on tähtajalise lepinguga laenud pangale, mille eest pank maksab hoiustajale intressi. Saadud intress on tulumaksuvaba ja kuni 100k € summas riikliku garantii all. Pikaajaliseks rikastumiseks deposiit ei sobi, sest intress on üliväike. Hoiusel on jumet vaid siis, kui on plaan hiljemalt aasta või paari pärast osta näiteks eluase või mõni muu suurem planeeritud väljaminek. Kõrgemat intressi on võimalik teenida hoiu-laenu-ühistutes. Näiteks maksab Tartu Hoiu-laenuühistu (www.yhistupank.ee) tähtajalise hoiuse eest 5,5% intressi, mis on kordades suurem pankade pakkumistest. Miinuspooleks on aga see, et need pole riiklikult kaitstud ja neile ei laiene eraisiku tulumaksuvabastus.

               Investeerimisfond on põhimõtteliselt investorite ühendus, mis on palganud kõikide investorite raha juhtimiseks fonsihalduri. Fond kogub investorite raha kokku, palkab täiskohaga fondihalduri (või isegi meeskonna) ja jagab teenitud tulu investorite vahel laiali. Fondi on mõttekas investeerida siis, kui sa ise ei taha üldse investeerimisprotsessiga tegeleda või sul ei ole selle jaoks huvi ega aega. Fonde on mitmesuguseid, nagu nt aktsiafondid, võlakirjafondid, segafondid, kinnised ja börsil kaubeldavad fondid. Tavalise investeerimisfondi asemel on kasulik valida indeksfond. Kõige lihtsam on seda teha investeerides USA börsil kaubeldavasse instrumenti SPY. Tegu on S&P500 (Standard & Poor's) aktsiaindeksi järgi investeeriva indeksfondiga, mille siseselt investeeritakse invetorite raha USa viiesajasse juhtivasse ettevõttesse. Muidugi on ka teisi taolisi indeksfonde, seega peabki uurima, mis oleks sinu arvates kõige sobivam. SPY kasuks räägib lisaks ajaloolisele tootlusele ka äärmiselt madal teenustasu - vaid 0,11% aastas. Lisaks maksab SPY ka igas kvartalis dividende.

               Väärismetallid on füüsilisel kujul kasulikuks abivahendiks, kui on soov kaitsta end pöördeliste sündmuste eest. Kui on huvi mängida lihtsalt kulla hinna tõusule, siis on seda mõttekam teha virtuaalset kulda ostes. Kuna kuld on anonüümne, siis eraisikulise pankroti korral jääb see sulle alles ja nii on võimalik tekkinud kriisi veidi pehmemalt läbi elada. Kulda soovitab Roosaare eelkõige neile, kes on juba rikkad ja tahavad ennast kaitsta pöördeliste sündmuste vastu. Alustav investori peaks eelistama rahavoogu pakkuvaid investeeringuid.

               Metsa- ja põllumaa kui investeering. Tinglikult saab neid lugeda kinnisvara varaklassi kuuluvaks - maad saab välja renitda ja koguda sellelt passiivset sissetulekut. Teoreetiliselt on võimalik mõlemasse varaklassi investeerida ka läbi fondide, aga see eeldab päris suurt kapitali. Reaalsem ja levinum võimalus metsa investeerida on osta endale metsamaad ja müüa selle järelkasvu. Samal ajal nõuab mets palju hooldust ja aega. Lisaks tuleb maksta ka maamaksu. Eksperdid hindavad metsamaa tootluseks 3-5% aastas, mis on üsnagi nadi tootlus. Põllumaasse investeerimiseks on lihtsaim võimalus osta endale tükk maad ja see huvitatud põllumehele välja rentida. Samuti pole tulu just märkimisväärne.

               Laenu andmine on sarnane hoiusele. Investor annab oma raha kindlaks perioodiks kellelegi teisele kasutada ja teenib selle eest intressi. Laenude puhul aga garantii puudub ja on oht, et algsumma kaotatakse. Et riski vähendada on populaarne panna laenu garantiiks mingi tagatis ehk hüpoteek. Hea laen töötab mõlemat pidi. Sa peaks olema õnnelik siis, kui laenuvõtja maksab ja ka siis, kui ta seda teha ei suuda. Tagatis peaks olema piisav, et katta nii põhisumma kui ka intressid. Lihtsaim viis laenuärisse sisenemiseks on anda laenu sõpradele ja tuttavatele. Veidi professionaalsem viis on seda teha ühisrahastusplatvormidel. Laenude andmisel on võimalik teenida enam kui 15% tootlust ja samal ajal aitab portaal sind juriidika ja õiguskaitsega. Paljud alustajad kasutavad just seda meetodit, sest ühisrahastusse sisenemiseks piisab väga väikestest summadest.

               Hüpoteegi tagatisel laenu andmine on ilmselt üks turvalisemaid viise laenuäriga tegeleda. Tagatiseks sobib nii kinnisvara kui ka muud varad, näiteks autod ja muud sõidukid. Hüpoteegi seadmiseks on vaja külastada notarit. Laenulepingus on mõistlik panna paika ka laenu minimaalne intress (näiteks 1 kuu) - nii on võimalik vältida seda, et kõrge intressiga laen nädala pärast tagasi makstakse ja teenitud tulu jääb olematuks. Hüpoteegi tagatisel on võimalik laenudesse investeerida ka ühisrahastusportaalis Mintos, kuhu ka Roosaare ise on hiljuti raha paigutanud. Raamatus seda ei ole kajastatud, sest portaal kogus Eestis tuntust peale raamatu viimast trükki.

               Kinnisvaraga on võimalik tulu saada kahte moodi. Ostes odava korteri, seda renoveerides ja hiljem kõrgema hinnaga maha müües (flipping) ja seda välja üürides, tänu millele on võimalik teenida passiivset sissetulekut üüri näol. Üürikinnisvara plussideks on:
               • Saab kasutada võimendust. Kinnisvara tagatisel on võimalik raha laenata palju lihtsamalt kui muude varaklasside puhul.
               • Inflatsioonikindlus. Üürihinnad liiguvad ühte jalga inflatsiooni ja palgatõusutasemega ja ilmselt ajaga tõusevad.
               • Kuna vajadus elukohtade järgi ei kao kusagile, siis on kinnisvara väga stabiilne.
               • Soovitatav on omada tuttavat maaklerit, kes saaks sind asjadega kursis hoida. Siseinfo valdamine ja kasutamine on lubatud ja soovitatav.
               • Suur mõju on oma panusel. Tootlust saab oluliselt oma tegevusega mõjutada.
               Samas vajab kinnisvaraga tegelemine aktiivsust, on riskantne, võimendus loob täiendavaid riske, kaasas käivad ka juriidilised riskid ja eraisiku jaoks pole tegevus maksuvaba.

               Aktsiate puhul on tegemist väikese osalusega ettevõttes - olles aktsionär, oled ühtlasi ka ettevõtte omanik ehk ettevõtja. Aktsiatest on võimalik tulu saada kahel moel:
               1) Ostetud aktsiaid kallimalt edasi müües.
               2) Ettevõtte kasumi väljamaksetes e. dividendides.
               Kapitalitulu peamiseks miinuseks on asjaolu, et tulu saamiseks on vaja olemasolev vara maha müüa. Dividenditootluse puhul jääb aga vara sulle alles. Enamus ajast jäävad aktiivsed aktsiakauplejad pikaajalistele investoritele alla. Dividendide suurust mõõdetakse dividenditootluse abil, jagades makstava dividendi aktsia hinnaga. Selleks, et enda dividenditootlust suurendada, on hea mõte dividendid re-investeerida ehk osta saadud dividendide eest aktsiaid juurde.

               Oma portfelli koostamisel on väga suur tähtsus riskide hajutamisel. Roosaare soovitab osta 3-5 erineva firma dividendiaktsiaid.

               Roosaare samm-sammuline juhend rikastumiseks:
               1. Kirjuta välja oma rahaga seotud eesmärgid.
               2. Pane ühte tulpa kirja oma igakuised kulud.
               3. Vaata need kulud kriitilise pilguga üle - kas oleks kärpimisruumi?
               4. Pane teise tulpa kirja oma igakuised passiivsed tulud.
               5. Hakka oma sissetulekust taha kõrvale panema.
               6. Investeeri kõrvalepandud raha passiivset sissetulekut pakkuvatesse varadesse.
               7. Re-investeeri saadud passiivne tulu uuesti passiivset tulu pakkuvatesse varadesse.
               8. Tõsta säästetud raha protsent 50%-ni ja liitu 50% klubiga.
               9. Korda protsessi, kuni tulud ületavad kulusid.
               10. Oledki rikas!
               Oma märkmikusse olen Roosaare kohta märkinud veel sellised sõnad: "Võlast vabaks, keskendu varade kogumisele".

               Kokkuvõttes soovitan kindlasti kõigil seda lugeda, see kolmeosaline kokkuvõte on vaid kild tegelikust raamatust, mis sisaldab VÄGA palju elulisi näiteid ja raamat on vägagi sisutihe ja need 300+ lehekülge on kõik väga huvitavalt ja paeluvalt kirjutatud. Lisaks jutule on seal ka palju tabeleid ja jooniseid, mis teevad kõige mõistmise ülilihtsaks. Peale selle on raamatus veel ka vabasid lehekülgi mõttetöö jaoks ja kohti, kuhu saad enda kohta asju kirjutada ja plaani pidada. Olen täiesti nõus Kalle Muuliga, kes on öelnud: "RSÕ on üks parimaid eesti keeles ilmunud investeerimisraamatuid."
               Last edited by Visioon; 07-23-2015, 04:27 PM.

               Kommenteeri


               • #45
                Käisin täna raamatukogus, viisin tagasi Saario raamatud ja võtsin omale 2 uut. Valikut väga ei ole siin, aga peab hakkama saama. Mõlemad raamatud on suhteliselt vanad, aga vähemalt saab veidi uurida ja enda majanduslikke alusteadmisi kindlustada.                Lisaks sellele vaatasin ka veidi oma exceli tabeleid üle (sest see on tõeliselt huvitav tegevus minu jaoks) ja valmistasin ka 2 uut tabelit koos graafikuga, et oleks lihtsam oma asjadel silma peal hoida (perioodide lõikes).                Minu intressitulud p2p portaalidest, enamjaolt Bondora omad, samas juuni kuus tuli ka Mintosest seda veidi.                Minu kogemused 50% klubiga. Siiamaani olen väga hästi suutnud oma kulud kontrolli all hoida. Kuigi juunis oli suhteliselt utoopilisi kulutusi, siis ime kombel suutsin ka oma tulusid suurendada ja nii ületasin ikkagi kindlalt 50% läve.

                Leidsin ka Mintosest ühe uue laenu, kus tootlus peaks olema 15% aastas. Selliseid laene tegelikult tihti ei tule turule, enamus kuskil 12,5% juures ja isegi alla selle. Lisaks on vaba raha ikka veel ootamas, tegelikult oleks võinud selle juba ammu Mintosesse ära paigutada, aga jäin seda Crowdestate-i "imeprojekti" (minu jaoks) ootama ja nüüd on vist liiga hilja. Eks ta kunagi tuleb ja siis saab sealt head tootlust lõigata.

                Kommenteeri

                Working...
                X