Announcement

Collapse
No announcement yet.

MadisM - rahaliselt vabaks ja edasi!

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Lõpuks on Rahaasjade sait üleval. Tööd on tehtud, aga suurem töö on alles ees. Kuna läks üles ikka mõningase hilinemisega, siis patukahetsuseks kandsin $110 ka www.Kiva.org portaali, et aidata Aafrika ettevõtlikel inimestel laenu saada toidu tootmiseks, edasimüügiks ja muuks ettevõtluseks. Neilt intressi ei küsita, tagatist ka mitte, aga maksedistsipliin on hea, alla 2% laenudest ei tule koju. Mul jõulude ajal välja antud laenumahust juba kolmandik tagasi tulnud:
  Click image for larger version

Name:	kiva.JPG
Views:	1
Size:	72.0 KB
ID:	6913  Selles mõttes julgen soovitada küll Kiva kaudu heategemist, annab kala asemel õnge ehk jätkusuutliku lahenduse kätte, raha saab tagasi ja saab järgmistele välja laenata. Ei plaani sealt raha väljavõtmist, pigem väiksel määral tilgutan juurde aeg-ajalt.

  Lisaks üks Turnapro mängumees tõi tubli tulemuse koju €150 sisseostuga turniirilt, €14k kanti:
  Click image for larger version

Name:	300kME5th.JPG
Views:	1
Size:	122.4 KB
ID:	6914
  Tegu on Jürgen Lorenziga, kes osadele on tuttav Tartu JK Tammeka mängumehena. Lisaks õpib kutt ka TÜ magistris Arvutitehnika ja robootika erialal. Jürgen on meie liige olnud alla 9 kuu hetkel ja juba sellised tulemused. Kes teeb, see jõuab!

  Kommenteeri


  • Paari päeva pärast panen saidile üles enda kuu tegemised investori ja ettevõtjana, eraldi postidesse. Päris tegus kuu on olnud, pole jõudnudki päevikusse väga kribada. Postid tulevad asjalikud, tasub oodata.

   Rahaasjade saidi puhul muidu mõned korrad IT tiim või IT mees (vist on neid ikka üks, rahaa teab ) on venitanud veits. Tegimegi rahaa'ga nalja, et peaks neid tagant kiirustama. Rahaa ütles, et läheb neid täna kontorisse terroriseerima. Ütlesin vastu, et "ütle neile jah, et muidu sõber Ahmed tuleb teile oma uut suurt vööd näitama, multifunktsionaalne värk, kell ka peal, tiksub ja puha. Ainult kell käib tagurpidi " Poliitkorrektsus jäägu poliitikutele. Btw, ei pea ennast selles mõttes "Õigeks Eestlaseks" või "Valla Ärksamate Meeste" hulka kuuluvaks, et välismaalastest midagi halba arvaks, aga nalja võiks küll saada teha kartmata saada rassistisüüdistust. Muidu vaikselt hakkab Euroopasse ka kanduma topeltmoraal, et kohalikud ei või midagi öelda, aga nt moslemid võivad nagu ütles Maroko päritolu Rotterdami linnapea, et vabadust ja inimõigusi mitte hindavad moslemid võiks Euroopast "lahkuda": http://www.dailymail.co.uk/news/arti...f-live-TV.html

   Asjad igatahes edenevad plaanipäraselt, saaks muidugi kiiremini. Ilmad on ilusaks minemas, täna juba selle aasta teine grill tulekul. Enne veel ühele kohtumisele, vaatan äkki üks asjalik tegelane on huvitatud Rahaasjade pundiga liituma ühte lõiku täitma. Ta mul Turnapros ka sama asja väiksel määral teeb väikse osaluse eest + selle eest siis odavama hinnakirja alusel tegutseb. Kusjuures niimoodi tasub tugevaid tegijaid siduda enda ettevõttega, annavad laiemalt ka head nõu lisaks tipptasemel erialastele oskustele. Võib-olla aga teda see projekt ei huvita, pokkeri puhul ta ise ka hobimängija. Eks näis.

   Kommenteeri


   • LHV on börsile tulemas, mis on väga positiivne uudis kindlasti. Võtsin selle peale Siauliaid juurde kohe, kuna selle hind ikkagi kordajate järgi poole madalam kui LHV'l ja võiks nagu viimase ipo lähenedes ka tõusta. Panin kohe 10.00. orderi sisse ja napsasin 0,329 pealt juurde. Sama regiooni kaks panka ei saa nii erineva hinnaga olla. Eks muidugi erinevusi ka palju, LHV'l on tööjõukulud väiksemad ja rohkem rõhutakse sularahavabale internetipangandusele, Siauliail aga üle 70 kontori ja rohkem vanakooli pank, eks riskid ka erinevad. Ise väga hästi ei oskagi hinnata pankade bilansse. Teine point on veel, et eks turuosalised suuresti teavad ka seda, et LHV on turule tulemas ja paljud teadlikumad investorid on selle tõttu ka Siauliaid soetanud, vbla tuleb hoopis uudise peale müügilaine? eks ole näha. Väike ilmselge disclaimer ka, kuna nats meenutab mu see kirjutis aktsiahinna ülespumpamise katset: pole mõeldud ostusoovitusena, oman seda suurelt ja kui keegi peaks selle pealt ostma SAB'i, siis on see mulle kasulik.

    Tänane hommik algas üldse positiivselt Towelfy sai EASi starditoetuse taotlusele positiivse vastuse, ca €15k saame uue kodulehe, video, fotogalerii ja muu tegemiseks. Paari kuu jooksul on uuendusi näha

    Kolmas asi veel, et eilne kohtumine Rahaasjade portaalile võimaliku uue aktiivse osanikuga läks hästi, minu visioon, eesmärgid ja senised tegemised meeldisid talle ja ta ei mõtle mitte kas liituda, vaid kui aktiivselt liituda. Tema büroo taha saamine oleks väga kõva buust igatahes. Häid ideid sai juba eile mitmeid juurde.

    Kommenteeri


    • Vahepeal on olnud niipalju uudist, et tegin esimese kv tagatisega laenu. Tuttava tuttav tahtis äritegevuse alustamiseks laenu, suunati minu juurde, pakkus 25% intressi 9 kuu ja €12 000 eest, tagatis ka normaalne ühetoaline korter, mille saaks €35-40 000 kandis realiseerida. Ise müüb seda hetkel ca €50 000 eest, mis tegi m2 hinnaks €1900, Tallinna piiril vaevalt selle hinnaga ära läheb. Ise pole varem nii suurt laenu andnud, likviidsust päris niipalju polnud ja ei oskaks alguses ka nii hästi vormistada, mõtlesin kuidas teha. Vaatasin kõigepealt paari tuttava poole, ega keegi laenust osalust võtta ei taha, kel vahendeid ja edukat laenamiskogemust all, ei olnud. Siis tuli pähe, et Jaak Roosaare ju laenab regulaarselt niimoodi ja võtsingi ühendust, tal huvi kohe olemas ja jagasimegi laenu ära, €12 000st panin mina €3000 ja tema ülejäänu, ta käis ka notaris. Intress on 25% ja tagatise väärtus omajagu üle laenusumma + intresside, võiks nagu arvata, et riski-tulu suhe on täitsa hea.

     Turnapro'ga osalesime just Eesti meistrivõistlustel pokkeris, paraku tulemust seekord ei tulnud. Põhiturniiril oli kaks meie kutti hea seisuga finaallauas, aga kahjuks kukuti varakult. Oh jah. Vutt-vutt tagasi netti grindima.

     Rahaasjade puhul olen kõvasti kodutööd teinud, et mida teised sarnased saidid nii siin kui välismaal teevad, mis loetavam sisu on, mis kanalite kaudu lugejaid saadakse, kuidas FB'd tehakse jne. Sarnased saidid saavad tihti otse tulemistest (veebilehe sissetrükkimisest) ainult 25-40% külastustest, sotsiaalmeedia kaudu 20-40%, otsingumootorite kaudu 20-50% ja suunamiste kaudu umbes kümme %. Eks meil ole kõikides kõvasti parandamisruumi, hetkel kasutame ainult FB'd rahuldaval määral ära, sellest tuleb ligi 43% külastusest. Peame ka otsingumootorid paugutama saama, hetkel see saidivahetuse tõttu langemas, varasemad lingid olid foorumisse ja need enam eriti ei tööta, google'il läheb aega paar kuud enne kui uued lingid rankingutes tõusma hakkavad. Google Analytics näitab ka, et otsingumootorite kaudu saidile jõudnud inimesed loevad rohkem artikleid korraga ja on saidil kauem, tundub ka loogiline kuna neil on eelnev huvi loetava teema vastu suurem kuna on seda aktiivselt otsima hakanud. Võtangi kellegi asjaliku SEO parandamis büroo kampa, et saaksime paarikümne otsingsõna ja -lausega top 5 hulka. Kindlasti on meil vaja ka sisu juurde saada, võiks ikka vähemalt 5 artiklit päevas ilmuda. Tõstamegi enda igakuise burn rate'i üles praeguse €1000 kandist kuhugi €3-5000 kanti, et seda saavutada, 10 000 unikaalset külastust kuus on ikka väga vähe ja sellega me enda eesmärke ei saavuta.

     Aktsiates väga tehinguid pole teinud, mõni nädal tagasi peale LHV IPO uudist võtsin võimenduse pealt Siauliaid juurde kohe börsipäeva alguses. Sealt on aktsia tõusnud edasi ligi 5%. Nagu ikka, point siis selles, et Balti turul ei saa nii suur hinnaerinevus olla kahe sarnase suurusega panga vahel, Šiauliai hinnatase on ligi poole odavam ja kasumikasv kiirem, kasum on kasvanud üle 100% aastas. Sarnast kasumikasvu enam näidata kindlasti ei suudeta, Swed konservatiivselt ennustab isegi Siauliai kasumi langust selleks aastaks, samas Leedu majanduskasv ja palgakasv jätkuvad ning tööpuudus langevad, link: https://www.lb.lt/macroeconomic_forecast Küllap LHV börsiletuleku järel nende hinnatasemed ühtlustuvad mõnevõrra. Pole realistlik, et €23,8 miljonise aastakasumiga Siauliai on väärt €110 miljonit samas kui LHV teenis €14,9 miljonit kasumit ja tuleb turule €175 miljonise turuväärtusega, kusjuures hinna ja raamatupidamisväärtuse suhted on rohkemgi kui 2x Siauliai kasuks kaldu. Hinnatasemed võiks siin lähiajal veelgi ühtlustuda, iseküsimus on, kas see juhtub Siauliai hinnakasvu, LHV IPO järgse hinnalanguse kaudu või kombinatsioonina mõlemast. Siauliai on siin aasta alguse põhjadest juba ligi 20% tõusnud ka.

     Kommenteeri


     • Kirjutan veidi Rahaasjade saidi progressist. Võib-olla on kellelegi kasuks tulevikus enda ettevõtte arendamisel, mind on küll palju aidanud teiste ettevõtete arenguloo ja vigade kohta õppimine. Enda jaoks on ka vahel hea asju kirja panna.

      Algselt oli tegu puhtalt foorumiga, kus mina ja paar kutti veel kirjutasid. Paraku foorumite kuldaeg on möödas, mobiili kasutajakogemus pole kuigi hea, inimesed valivad mida vaadata. Tõenäoliselt minu jutu sisu ja väljendusvorm pole ka sellised, mis liiga suurele hulgale inimestele peale lähevad. Minu point on kogu aeg olnud, et investeerimine on kasulik, aga alguses annab see vähe juurde, alguses on mõistlikum eelisarendada enda aktiivseid tulusid kas palgatööl või ettevõtluses, sellega annab enda sissetulekuid tõsta rohkem kui 20% aastas, nagu näitab ka Karupoja päevik, enda ja mitme tuttava kogemus, sisuliselt kümnete kui mitte sadade miljonite inimeste kogemus üle maailma. Mõtlesin algselt, et kuivõrd meie suund siin rohkem aktiivsete tulude tõstmisele investeerimise kõrvalt, millega tulemust saavutab oluliselt kiiremini ja keegi selles nishis väga ei kirjutanud (Rahakratt hakkas mingi hetk), siis võiks nagu loetavus kasvada. See paraku keiss ei olnud, tuleb midagi muuta. Foorumi formaat ka ei sobi tänapäeval enam laiema ringini jõudmiseks.

      Tegingi enda jaoks väikse turu-uuringu, et mis töötab ja mis ei tööta, palju erinevate lähenemistega tulupotentsiaal on, palju siinsed ja välismaised teised aktiivsemad tegijad sellega teenida võiks ja kas või mida neilt üle võtta. Paraku puhtalt säästmise-investeerimise pealt ongi seis nutune siin Eestis. Säästmine ei ole seksikas ja investeerimine ei too piisavalt kiirelt tulemust, et suuremat hulka lugejaid taha saada. Nt kodumaistel saitidel Similarweb.com analüüsisaidi andmetel viimase 6 kuu jooksul Roosaare.com sessioonide arv kõigub kuus 15-35 000 vahel, Rahafoorumil 20-30 000 vahel, Isepankuril 3-15 000 vahel, Moneyisyourfriend.eu'l 7-15 000 vahel, Investeerimisraadiol on algse 2000 juurest tõusnud 9000 juurde, teistel on vähem. Rahaasjad.ee keskkonna puhul tõenäoliselt foorumit väga hästi ei trackinud, aga selle järgi on algselt 1000 külastuselt tõusnud märtsi 6000 juurde, väga vähe, sellega midagi ära ei tee. Sessioonide arvult on keerukas tuletada unikaalseid külastajaid, aga suurusjärk on pigem 1/5-1/3 sessioonidest, ehk tõenäoliselt jääb kõigi puhul alla 10 000 unikaalse lugeja kuus. Viimane nädal oli meil juba üle 5000 unikaalse lugeja Google Analyticsi andmetel, aga ka seda on vähe tegelikult.

      Tulude poolelt Eestis finantsblogimine kindlasti täistöökohta välja ei anna. Rahapuul on minu teada parimad tulemused selles ja temagi on saanud vist mõnel ükskikul kuul üle €100 suunamistulusid. Ürituste korraldamises mingi väike papp on, aga €10-20 piletiga ja 50-100 inimesega midagi erilist ei tee, see läheks kamba peale jagamisele. Ise olen korduvalt üle €10k kuid teinud, ei motiveeri lihtsalt. Kiyosaki tüüpi showmeeste või tegijamate investeerimisgurude maaletoomine on aga juba ürituste korraldajate töö ja ei pruugi Eestis kasumlik olla, pole selliseid €50-200 000 portuga väikeinvestoreid kuigi palju turul tembutamas. Läänes on mitmeid, kes blogidega teenivad kümneid tuhandeid või rohkemgi kuus, aga see puhtalt Eesti keskkonnas kindlasti ei tule ära.

      Välismaa saitidest jäid popimad investeerimisblogid 1 ja 5 miljoni kuise külastuse vahele (mitte segi ajada unikaalsete kasutajatega), aga nendes maades on teema juba pikemalt juurdunud olnud, kriitiline mass oluliselt suurem ja seega pole väga mõtet võrrelda. Teisest küljest eluhäkkide saitidel on külastuste arv ka kümnetes miljonites, Lifehacker.com'il lausa 100 miljonit kuus! See teema on ka eluliselt vajalik, et inimestel tekiks motivatsiooni säästa, oleks produktiivsemad, jääks rohkem pappi üle, et jõuaksid üldse säästmise ja investeerimiseni. Sobib meie teemadega täitsa hästi kokku! Ise olen ka just sarnase sisu pealt enda teenistuse saanud üles sinna kus ta on ja pole lasknud elustiili inflatsioonil järgi tulla. See kraam töötab! Eestis sarnast sisu avaldatakse vähe ja kaob Postimehes ja Äripäevas muu jutu sisse ära, ei leia hästi üles. Muidugi kui saame enda lehele lugejad taha, nt praeguse 5000 unikaalse pealt üles 20 000 peale, siis kindlasti hakkavad meediportaalid ka sarnast sisu avaldama, peame hakkama paremini ja kiiremini tegutsema. Tehtav on küll, aga praegu endal veel know-how'd vähe ja muid puudusi ka kõvasti, aga need on kõik ületatavad.

      Algselt oli meil eesmärk investeerimise kõrval rohkem ettevõtlusele keskenduda, aga ma enda paari blogipostiga kuus kindlasti ei tekita piisavalt head sisu piisavalt tihti, et see ära teha edukalt. Hetke eesmärk ongi eluhäkid põhiliseks teemaks võtta, mille kõrval siis juttu ka investeerimisest ja ettevõtlusest, eks nende kohta leiab ka häkke. Elukaaslane mul tõlgib ja mina ja rahaa laseme enda grammatikanatside silmadel veel üle käia. Muidugi tõlkimine ja toimetamine on suht võõras valdkond ja kindlasti lipsab vigu ja inglise keelseid väljendeid või lause ülesehitust sisse. Peaksime saama enda päevase postide arvu 5 peale siin lähipäevil, see juba mingi kriitiline mass olemas, millelt edasi liikuda. See on väga vajalik, et inimestel tekiks harjumus saidile tulla rohkem kui 1-2 korda kuus. Hetkel oma sisu on vähevõitu, suur enamus on vahendatud sisu välismaa saitidelt ja siinsetelt blogidelt. Aga mis sa teed, ega alguses omasisu tootmine läheks väga kulukaks, tuleks mitu asjalikku ajakirjanikku palgata ja see üksi teeks juba €5-10k burn rate, millele lisandub veel kõik muu. Mõned ettevõtjad timmivad pikalt enda toodet või teenust peaaegu ideaalseks enne laiviminekut, ma ei pea seda õigeks lähenemiseks. Tulebki pihta hakata madalate kuludega ja vaadata, mida lugejad (kliendid) arvavad, mis töötab mis ei tööta. Fake it till you make it. Teeme nägu nagu teaks mida teeme, töö käigus õpime ära kah Nt Facebooki reklaamide puhul ka investeerimisteemalised postid saavad ca 1,5% klikke reklaami nägijate arvust vs lifehackide puhul 3-5%, mis on juba päris hea tulemus. Ettevõtlus ongi pea ees lennukilt alla hüppamine ja siis tee peal ehitad langevarju valmis. Nagu Nike ütleb, Just F....n do it! Vähemalt see on paljude ja ka minu lähenemine ettevõtlusele. Isegi kui midagi välja ei tule ja mõned kilod huugama lähevad, siis oled ikkagi õppinud ja järgmine kord targem.

      Missioon on meil ikkagi sama, aidata Eesti ühiskonnal ja inimestel saada aktiivsete tulude tõusu, säästmise, investeerimise ja ettevõtlusega edukamaks. Üldine eesmärk ja visioon ka meil ei muutu, sisuliselt üritame ikkagi anda inimestele teadmisi ja motivatsiooni enda aktiivseid tulusid tõsta, säästa, investeerida, äkki mõni pealehakkajam alustab ka ettevõtlusega. Ning siis selle sisuga saada oma valdkonna põhiliseks meediasaidiks Eestis. Eluhäkid annavadki konkreetsemaid soovitusi ja teadmisi kõigi nende valdkondade kohta, kindlasti on see ka palju loetavam vorm. Kui lugejatele jääb rohkem raha kätte, siis neil ka palju lihtsam säästma ja investeerima hakata, selles mõttes eluhäkid moodustavadki muude asjadega sellise loogilise terviku.

      Eks meil väljakutseid on veel kõvasti. Burn rate hakkab tõusma ja vaja hakata ka tulu teenima. Midagi on juba tehtud, aga tõeline töö on alles ees.

      Kommenteeri


      • Võtab täitsa kenasti viimase aja tegemised kokku, kiidan siinkohal Madist. Tööeetika ja eesmärkide poole pürgimine on muljetavaldavad, üritan sammu pidada

       Kommenteeri


       • Originally posted by rahaa View Post
        Võtab täitsa kenasti viimase aja tegemised kokku, kiidan siinkohal Madist. Tööeetika ja eesmärkide poole pürgimine on muljetavaldavad, üritan sammu pidada
        Hea post Madiselt jah. Aga kus on sinu päeviku updated?

        Kommenteeri


        • Vahepeal olen ainult saidi blogisse kirjutanud, aga mõtlesin mõningaid mõtteid ka siia panna edaspidi.

         Sai üleeile ühe noore asjaliku ettevõtjaga arutatud säästmine vs teenistuse tõstmine teemat ja me mõlemad oleme selles osas ühes paadis: kindlasti tasub keskenduda teenistuse tõstmisele. Säästmine ise on juba küllaltki ajakulukas värk, pead eelarvet, kaalutled mida osta jne. Eks see on mingil määral mõistlik, aga üle ei pingutaks. Lihtsalt see aeg, mis kulutad säästmise juurutamisele ja vaatamisele, kuidas €100 või €200 ära investeerida ning selle pealt siis iga kuu €1 või €2 rohkem passiivset hakata teenima on palju mõistlikum enda teenistust tõstma hakata. Sama aega annab palju mõistlikumalt kasutada! Kui asjalikult tegutseda, siis on 50% võrra aastas vabalt võimalik mitu aastat järjest enda teenistust tõsta ja selle pealt on võimalik säästmine ja investeerimine, ka elukvaliteet hoopis teine. €1k vs €3k pealt annab väga erinevaid tegusid teha ja €3k ei ole kindlasti Eestis mingi klaaslagi kuhu pidama jääda, vabalt annab mööda tulistada sellest. Kui enda erialaseid oskuseid arendada regulaarselt ja targalt, iga nädal vähemalt 5h, siis selline kasv toimub! Enda ja paljude tuttavate pealt nähtud. Kusjuures selliselt arendades tõstsime isegi masu ajal teenistust mõnuga kuigi enamusel langes.

         Veel, esialgu kui on võimalik ainult näiteks €50-100 kõrvale panna, siis pigem pane see summa erialaste asjalike raamatute ja koolituste peale. Amazonist leiab väga tasemel kraami, tasuta tippülikoolide loenguid leiab, nett on väga kõva materjali täis. Alguses investeerikski endasse, enda teenistusvõimesse ja kui juba nii +1200 neto vms, siis alles hakata kõrvalt ka passiivseid investeeringuid vaatama. Aktiivselt investeerides on tootlus palju kõrgem, erialastesse oskustesse investeerides ka ligi 0 riskiga. Nt mul mitmed raamatud ja coachingsessid on toonud kohe mõne kuuga kordades tagasi võrreldes passiivse investeeringu ca 10% tootlusega, ühe asjaliku raamatu arvele võin isegi üle €100 000 enda teenistust panna. Mõned raamatud lihtsalt panevad su arengu niimoodi lumepallina veerema, et purustad kõik takistused teel!

         Kommenteeri


         • Mis asjalik raamat see oli, kui pole saladus?

          Kommenteeri


          • Tere Investor39, vabandan hilinenud vastuse pärast, aastavahetus ja pikem reis olid vahel. See raamat oli üks saavutuspsühholoogia teemaline erialane raamat: https://www.amazon.com/Mental-Game-P.../dp/0615436137 Suuremad saavutused jäävad tihti meie enda mõttemaailma ja psühholoogiaerrorite tõttu saavutamata, aga neid vigu annab vähendada ja tugevusi arendada. Sai paar korda see märkmete ja olulise kaasa mõtlemisega läbi töötatud, rakendasin selle põhimõtteid regulaarselt kuni said harjumuste ja mõtteviisi osaks. Paljudes valdkondades on kindlasti sarnaseid raamatuid, tippspordis ilma enam väga läbi ei löögi.

           Kommenteeri

           Working...
           X