Announcement

Collapse
No announcement yet.

keegi investeerib

Collapse
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • keegi investeerib

  Tere!

  Olen 28 aastane meesterahvas, kes töötab IT valdkonnas ning hobikorras tegelen ka ettevõtlusega. Investeerimisega esimesed kokkupiuuted olid äkki 2013-2014 aastal, kuid järjepidevalt alustasin investeerimisega ning tulude/kulude kirja panemist 2015 aasta aprillis.
  Selle aja jooksul (ja ka esmaste katsetuste käigus 2014 aastal) olen proovinud väga palju erinevaid võimalusi, nii eraisiku kui ka ettevõtte alt, nii ühisrahastusplatsforme, aktsiaid, ETF-e kui ka investeerimisfonde (SEB, LHV enda omad) ja ka omajagu õpperaha maksnud. Viimane aasta olen tegelenud Bondorast rahade välja kandmisega ning vaikselt hakanud ehitama eraisiku Balti aktsiate portfelli - tundub hetkel kõige mõistlikum plaan peale erinevaid katsetusi. Vähemalt seniks kuni tekivad paremad mõtted ja rohkem raha. Ettevõtte alt katsun veel õnne ühisrahastusega (Omaraha, puhtalt kõrgete intresside tõttu) ja ka veidi rahulikke ETF-e seotanud (Vanguard omad). Samuti pigem passiivsem plaan võetud, et hinge tõmmata peale katsetusi naftat puurivate aktsiatega jm ohtlikud

  Esialgsed eesmärgid on sellised:

  1) Olla 50% klubi liige (aasta läbilõikes, eraisiku + ettevõtte kokkuvõttes)
  2) Eraisiku alt ehitada Balti aktsiate (pigem dividende maksvate) portfelli, kuni tekib uusi mõtteid
  3) Ettevõtte alt suunata kopikaid Omarahasse (suuremate sissetulekute puhul mõni rahulik ETF ost)
  4) 35ndaks eluaastaks investeeringuid 100 000 eur väärtuses (pole aimugi mis varaklassis see olla võiks)

  Ei sea omale eesmärke stiilis '40selt miljonär ja pensionile', kuna üritan järgida Roosaare põhimõtet et 50% võiks elada tulevikule kuid samas 50% ka tänases päevas. Võiks säästa kindlasti rohkem, kuid üritan pigem leida tasakaalu säästuhulluse ja laristamise vahel ning lihtsalt mitte kõike laiaks lüüa. Samuti sai aasta esimeses pooles oma esimene eluase soetatud, sellega kaasnevad ka omad kulud (lugesin muidugi, et selle võiks pmst investeeringuks lugeda). Leidsin ka artikli selle kohta kuidas auto omamine aeglustab protsessi, aga samas arvan et kui juba oled omanud autot siis tagasi minna raske, seda enam kui pere ja laps ka olemas.

  Soovitusi ootaks teemal, et kuhu võiks investeerida ja kuidas võiks jaotada investeeringud eraisiku ja ettevõtta vahel (eraisikuna vast ressurssi oleks aasta lõikes 2x rohkem, kuna ettevõtte alt vahel mõned/kümned tunnid saab tehtud tööd). Kuidas arvestada 30% - 40% - 50% jne klubi kuuluvust või üldse säästumäära kui "säästmine/investeerimine" käib koos ettevõtte alt? Eraisiku palk läheb suuresti igast pangalaenude, totidu ja kõike muude kulude katteks ja seal see säästumäär väike, samas ettevõtte tulud kui neid on, siis 100% investeeringute/säästude alla. Samas need tulud js säästud ei ole 100%-liselt kättesaadavad eraisikuna. Hetkel arvestan kõik sissetulekud kokku (ka passiivsed) ja vaatan palju suudan iga kuu säästa. Muuseas kasutan ka kellegi poolt siin foorumis mainitud võtet, et kohe palgapäeval panen mingi summa ära kõrvale ja siis üritan allesjäänud summaga ära majandada (siiski piisava puhvriga, nii et kui kuu lõpus ei kulunud kõik ära, siis saab veel investeeringuteks kanda/jätta).

  Hetke investeeringud:

  Ettevõtte alt ~ 9k
  * Mintos - liigutan omarahasse
  * Omaraha
  * VOO
  * VIG

  Eraisiku alt ~ 19k
  * Apranga
  * Harju Elekter
  * Olympic
  * Siauliu Bankas
  * Tallink
  * Tallinna Vesi

  Soovitused positsioonide kohta on ka väga teretulnud. On soov vb vahetada eraisiku alt midagi ETF-de vastu (midagi Dividend Investor blogi soovitustest äkki).

  Investeerimisplaan:
  * Ettevõte - kannan mintosest välja ja omarahasse (tempo aeglane, kuna laenud järelturul ei lähe müügiks), kui tuleb muud tulu, siis ka vaikselt omarahasse (eesmärk sinna 5k saada -> 100 eur intressi kuus, hetkel kuskil 1.5k)
  * Eraisik - säästan iga kuu ja kannan eraldi kontole kõrvale ning ostan kui midagi leian huvitavat (kust vaadata infot? ise kasutan vaid LHV balti analüüse, Swed analüüsid (tasuta) ja vahel vaatan graafikuid niisama. Koun kuni ostusumma vähemalt 750+ eur on.

 • #2
  Hei keegi, tere tulemast foorumisse Jõudu sel teekonnal!

  Täitsa kenasti edened arvestades, et küllalki lühikest aega oled tegutsenud. Tubli töö! Soovituste andmisega on sellised kahtlased lood, seda väga teha ei tasu Üldisemalt rääkides jah soovitaks kogu ühisrahastuse OÜ alla viia, palju maksuefektiivsem tegutsemine. Muidu kahjumeid maha kanda ei saa ja võid miinuses lõppenud aasta eest ikkagi tulumaksu maksta, selline stsenaarium on mõne aasta pärast täiesti realistlik.

  Muidu umbes aasta tagasi sai kirjutatud siin teemas, miks Harju Elektrit ja Tallinna Vett ise ei oma. Need põhjused on ka täna alles: http://foorum.rahaasjad.ee/forum/p%C...C3%BC%C3%BCsid Harju Elektril samas on huvitav osalus Skeletonis, aga see moodustab kindlasti alla 10% ettevõtte turuväärtusest ja hetkel veel väga rolli ei mängi.

  Kommenteeri


  • #3
   Vaatan üle need foorumi analüüsid, Tallinna Vett oli nagunii plaan müüa hiljemalt peale järgmisi dividende aga vb ka varem. Vaatan, et sul endal suurem positsioon Arco Vara, kuna selle kohta analüüs tulemas või Siauliu Bankas (oman ka ise)? Mis põhjustel need kaks suurema osa portfellist moodustavad?

   Kommenteeri


   • #4
    Šiauliaid oman kuna ettevõte on viimasel neljal aastal kasvatanud enda kasumit ligi 100% aastas, see aasta LHV ootab neilt üle €35 miljoni kasumit, mis on igati asjalik €130 millise turuväärtusega ettevõtte kohta. Nende analüüsi kohaselt on ka Šiauliai laenuportfell täitsa heas seisus, mingit jura liiga palju sees pole. Järgmine aasta peaks ka ligi €35 milli tulema. PE suhte järgi on pikalt odavaim Baltikumi ettevõte ja teiste kordajate järgi samuti on atraktiivse hinnaga vaatamata suurele tõusule juba. Eks heal ajal pangad teenivadki hästi ja pankasid ei saa nii otseselt ainult kordajate järgi vaadata. Võrreldes LHV enda hinnatasemega on Siauliai üle 2x odavam, samas päris LHV kordajaid ei oota leedukatelt, LHVl on tulubaas mitmekesisem ja väga hea maine, millega SAB ja Leedu pangad üldiselt kiidelda ei saa. Seal läks peale masu kaks suuremat kohalikku panka pankrotti ja sealse panganduse poole vaadatakse küllaltki ettevaatlikult. Veel miinuseks see, et rahalisi dividende on seni maksnud minimaalselt, enda bilanssi kindlustanud, tulevikus aga võiks see muutuda. Kui nad maksaks nt poole kasumist dividendideks oleks tegu üle 10% dividenditootlusega.


    Arco on panus kapitalikasvule. Ettevõttel on väga kehv maine kuna kaotasid väga palju aktsionäride raha, IPOs osalenud ja siiani hoidnud investorid on kaotanud ligi 98% sissepandud rahast. Samas see tekitab ka võimalusi teoreetiliselt. Juhatus ja projektid on kõik uued, tegu sisuliselt teise ettevõttega kui 2007 aasta Arco. Vahepeal olid pankroti lähedal, aga nüüd kenasti kasumis veidi alla milli aastas, mis on 7 millise turuväärtusega ettevõtte kohta täitsa okei. Nüüd on rahaline seis paranemas ja saavad teha korraga kahte suuremat arendust, aastal 2018 peaks kasum tulema juba 2 milli juures ja on realistlik ka hakata kolme arendust korraga tegema kui just kinnisvara krahhima ei hakka. Kaks milli oleks juba igati korralik kasum nende market capi kohta. Tegutsevad pooleldi Bulgaarias ja seal kinnisvaraturg on alles taastumas põhjadest, vähe veel tõusnud ja võiks nagu ülespoole potentsiaali olla. Eks neil ole ka probleeme ja väljakutseid, mõned projektid on valminud/valmimas paar kuud algsest plaanist hiljem, pole suudetud oma rendikinnisvara Bulgaarias soovitud kiirusega välja rentida, Eesti ja Läti maaklertegevused on väikses miinuses. Eesti osa peaks siinse Kodulahe arendusega plussi jõudma järgmise aasta lõpus.

    Tegu pole kindlasti soovitusega osta ega müüa mainitud ettevõtteid, tee oma kodutöö ise ära ja otsusta ise, lõplik vastutus oma investeeringu eest on ikka ja ainult investoril endal. LHV katab ka mõlemat ettevõtet, vaata nende analüüse ka näiteks.

    Kommenteeri


    • #5
     Teen vahepealse uuenduse portfelli seisust:

     Ettevõtte alt ~ 11.5k
     * Omaraha (10k)
     * Raha (1.5k)

     Eraisiku alt ~ 26k
     * Balti aktsiates (18.7k)
     * Skandinaavia aktsiad (6.3k)
     * Raha (1k)

     Mõtted ja plaanid:

     Ettevõte

     Hetkel Omarahasse rohkem ei taha kanda, vaatan kuidas see 10k seal tööle hakkab ja siis otsustan edasi. Seniks mõtlen kuhu edasine raha ettevõtte all suunata. Olen kaalunud kinnisvara ühisrahastust (Estateguru, Crowdestate) kuid samas P2P poolel (Omaraha) on juba raha sees. Pigem mõtlen, et peaks kasvatama mingi dividendide portfelli aga ei suuda ära otsustada, kas välismaa aktsiad või ETF-id. Arvatavasti ETF-id, kuna aktsiate jaoks peaks olema raha sadades tuhandetes. Ka ETF-de vahel ei suuda otsustada, kas võtta mingeid EUR valuutades majandavaid (www.dividendinvestor.ee blogis läbi käivad ETF-id) või mõni USA oma. Ja seejärel veel üks lahknemine, kas valida SP500 jälgiv või dividendi aristokraadid (neti avarustest leitud info põhjal võiks viimane etem olla). USA turgude puhul siis SPY/VOO vs SDY/VIG vms.

     Eraisik

     Üritan skandinaavia aktsiad ära müüa ja teha eraisiku alla Eesti dividendi aktsiate portfelli (vähemalt üks mõte, samas kõik nii kallis tundub hetkel). Siiski suund Baltikumi peal, mitte skandinaavia. Lisaks (kui üksikaktsiad parasjagu kallid või ei oska midagi osta) mõte kki tekitada ka mingi dividendivoog ETF-de näol, nt ZPRG.DE vms või Euro dividendi aristokraadid (vt üleval www.dividendinvestor.ee).

     Kokkuvõte

     Endiselt ei ole suutnud mõelda välja mingit kindlat strateegiat investeerimiseks ning rohkem tegelenud ostu-müügiga ja pidevalt uusi suundi võtnud. Kellegil ideid, soovitusi?


     2017. aasta eesmärgid:

     * investeeringuid kogusummas 40k eur
     * passiivne tulu (dividendid + intressid) 3k eur (siin arvatavasti 70+% annab Omaraha, kuna hetkel ei ole paljud aktsiad dividendimaksjad vaid spekulatsioonid)
     * mõelda välja järjepidev investeerimise strateegia ja sellele järgnevatel aastatel kindlaks jääda

     Kommenteeri


     • #6
      Huvitav lugemine, miks mintosest ära kolisid? Puhtalt intressi suuruse tõttu või lisaks mingid muud põhjused?

      Kommenteeri

      Working...
      X