Kuigi suurem osa algajaid alustab oma investeerimisteekonda ühisrahastusest, vähemalt minul on selline mulje jäänud, siis mina alustasin pärast erinevate foorumite, blogide, õpetuste jms lugemist, siiski börsil. Seda eelkõige seetõttu, et LHVs on seda suhteliselt lihtne teha. Kasvukonto avamisel on esimesel aastal seal väärtpaberite hoidmine tasuta ning sealt edasi 0,6% aastas (min 1 euro kuus, st et aasta pärast peaks portfell olema vähemalt 2000 euro suurune). Tehingutasu 1%, min 2 eurot, st investeerida tuleks vähemalt 200 eurot korraga. Tehingud toimuvad igal kolmapäeval 17-19 ning lisanduvad võimalikud valuutavahetusega kaasnevad kulud. Müük 11 eurot+0,3% instrumendi kohta.
Selle aasta jaanuari alguses avasin seal konto. Kontol hoian ainult seda raha, mis investeerin. Ei teinud isegi pangakaarti sinna. Pidevalt hoian seal arvel vähemalt 200 eurot. See on ka miinimumsumma, mida ma korraga investeerin.
Indeksite valik ja tutvustus. Ausalt öeldes valisin need suhteliselt juhuslikult ning peab ütlema, et võib olla mitte kõige õnnestunumalt. Kommentaarid targematelt minu valikute kohta on igati teretulnud. Omad piirangud seab ka LHV Kasvukonto pakutavate ETF-de valik. Seetõttu tuli läheneda regioonipõhiselt.
LYY2. Esmalt siis Euroopa ning valik langes LYY2.de kasuks. See ka ainus fond, mis minu portfellis eurodes. Nii, et minu panus on 80/20 dollari kasuks ning tunnistan, et pikemas plaanis on mul dollarisse rohkem usku kui eurosse. Kuigi minu valik suurendab valuutariski, seda nii selle vahetamiskulude kui kõikumiste tõttu, loodan, et tegin õige valiku. Antud ETF-i näol on tegu siis puhtalt Eurotsooni riikide ettevõtetesse panustava indeksiga. Ühesõnaga selle fondi valimisel peaks vastama ka küsimusele, kas usud Euroopa Liitu või ei usu. Indeksit veavad Total, Sanofi, Banco Santander, Siemens ning Basf. Umbes 75% ulatuses on panused tehtud Prantsusmaa, Saksamaa ja Hispaania ettevõtetele. Fondi haldustasu 0,4%, viimane dividend 0,7 eurot osaku kohta.
EPP. Aasiasse olen panustanud kahe indeksiga. Antud juhul tegu Aasia arenenud turgu (Jaapan välja arvata) panustava indeksiga. Suurem osa Austraalia, Hong Kongi ning Singapuri ettevõtted. Haldustasu 0,5 % ning Yield 4,11%.
GMF. Aasia arenevasse turgu panustav indeks. Kõrgeima haldustasuga 0,59% (paneb mõtlema juba). Indeksit veavad Hiina, Taiwani ja India ettevõtted. Yield 1,1%.
ILF. Kõige kõrgema riskiga indeks portfellis. Investeeringud 40 Lõuna-Ameerika ettevõttesse, sh u 50% ulatuses Brasiiliasse ning 30% Mehhikosse. Kuigi L-Ameerika pole praegu just parimas sõiduvees, usun pikemas plaanis siin kindlasti tublit kasvu. Haldustasu 0,49%, Yield 2,47%.
IWM. Ei saa ka mina ilma USA-ta. Kuigi palju on kirjutatud sellest, et kõige kindlam on osta SP500 ja raha tuleb, siis mina otsustasin selle oma portfellist üldse välja jätta. Miks? Aga seepärast, et olen nende inimeste hulgas, kes arvab, et seal on mingil ajal ühte korralikku korrektsiooni oodata. Kuna aga Põhja-Ameerikat portfellist täiesti välja jätta oleks ka patt olnud, siis valisin Russell 2000, mis on hajutatum. Võimalus oleks ka QQQd osta, kuid see kaupleb veelgi kõrgemates tippudes, kui SP 500. Antud indeksi puhul tegemist, siis panustamisega USA ettevõtetesse, mis turuväärtuselt 1000-2000 kohal. Haldustasu 0,2% (minu portfelli kõige madalam) ning Yield 1,28%.
Kokkuvõtteks. Kõik saadud dividendid reinvesteerin. Praegu saab neid mõõta küll vaid sentides, kui üldse (vaid IWM maksab kvartali kaupa, teistega tuleb veel oodata). Panen juurde ka pildi oma praegusest seisust. Sissemakseid olen teinud 1750 eurot. Pole just muljetavaldav? Oma osa siin ka nagu mainitud sellel, et minu portfell sõltub suuresti sellest, kuidas USD liigub. Samuti tuleks suuremate järelduste tegemiseks oodata mingi ca 5 aastat. Siiski jätkan sama strateegiaga kuni 5 000 euro täitumiseni. Raha lisan vähemalt 200 eurot kuus ning mingil ajal plaan lisada ka IVV. See portfell peaks saama aluseks minu pensionifondile. Suuremaid riske hakkan võtma oma raha ühisrahastusse jm sellisesse paigutades. Samuti on plaanis soodsa võimaluse saabudes ka Balti börsilt midagi noppida.