Announcement

Collapse
No announcement yet.

Riskid ühisrahastuses

Collapse
X
Collapse

 • Riskid ühisrahastuses

  Riskid ühisrahastuses  Ühisrahastus kogub järjest hoogu, iga aastaga mahud enam kui kahekordistuvad. Paljudele inimestele on ühisrahastus esimeseks sammuks investeerimismaailma ja tundub, et suur osa ühisrahastusse liikuvast rahast ongi selline uuem ja riskialtim. Teisisõnu tihti pole varasemat kriisi üle elatud ja riske võetakse ehk liiga kergekäeliselt. Parema ülevaate saamiseks oleks mõistlik mõningaid riske lahata.

  Suuremas plaanis jaotuvad riskid kahte osasse, saidipõhised riskid ja projekti- või laenupõhised riskid. Kindlasti on need vähemalt osaliselt ka omavahel seotud, suurem hulk riske projektides või laenudes tõstab ka saidi jaoks riske ja nende suurema materialiseerumise korral võib ka saidi jätkusuutlikkus küsitavaks muutuda.

  Kõigepealt projektipõhised riskid. Ka kõige parema järelevalve silme alt lipsavad vahetevahel petturid ja pettused läbi, mingi (loodetavasti kaduvväike) osa inimestest paratamatult ei tegutse parimate kavatsustega. Vähemalt kinnisvara ühisrahastuse puhul Eesti saidid õnneks tunduvad võtvat taustakontrolli tõsiselt, aga ega seegi 100% edu ei garanteeri. Reaalselt pole veel nähtud ühisrahastuskeskkonda suurema petturiga tegelemas, ei saa garanteerida sellisele juhtumile positiivset lahendust. Varem või hiljem mingi selline lops tuleb, kus suurem raha on mängus on alati pettuse oht olemas.

  Heade projektide puhul on ka tegelikult riske lõputult: arendaja saab autoõnnetuses surma, tulekahju, tõsisem ehituspraak, arendaja pankrott mõne teise projekti tõttu, intresside üldine tõus, igasugused force majeure tüüpi õnnetused jnejne. Ka asjalik arendaja võib tõsisemate raskuste ilmnedes mingi rändom refleksi ajel autorollotama, enda tagumikku katma hakata. Ega Nick Leesoni eesmärk ka polnud enda tööandjat pankrotti ajada, üks halb asi viis teiseni. Sarnane keiss võib kinnisvaras või mujal ka juhtuda.

  Kõik sellised asjad võivad eraldi juba mõne projekti käpuli ajada. Rahablogijate postide järgi ca 10-20% Bondora laenudest on kas punases või viivises, tõenäoliselt midagi sarnast juhtub ka kinnisvara ühisrahastuses vähemalt väiksemas mahus, mitte kunagi ei õnnestu kõik sada protsenti. Selliste asjade vastu aitab ainult hajutamine ja seda tuleks teha mitte ainuüksi mitme keskkonna vahel vaid ikka mitme varaklassi vahel.

  Ja me pole veel jõudnud majanduslangusenigi. Sellise keskmise languse korral kui nt SKP kukub ca 5-10%, kinnisvara hinnad 15-25%, tehingute arv kukub poole võrra, tööpuudus kasvab üle kümne protsendi, palgad alanevad ja laenutingimused karmistuvad. Hapude laenude protsent tõuseb, kinnisvaras müügiperiood pikeneb, ei saa enam loodetud ajavahemikuga ära müüa objekte ja projektid satuvad viivisesse. Madalama hinna, kõrgema intressikulu ja lisandunud viiviste tõttu kindlasti mõned projektid ka pankrotistuvad. Raske öelda mis protsent raskustesse satuks, aga tõenäoliselt ikka kahekohaline protsent. Täiusliku tormi ehk 2008 aasta stsenaariumi kordudes, kus hinnad kukkusid ligi 50% ja müüki mõnda aega peaaegu ei toimunudki läheks tõenäoliselt enamus praeguseid projekte kummuli. Rahustuseks võib öelda, et see stsenaarium on hetkel siiski olematu tõenäosusega.

  Saitidega kaasnevad ka samuti omad riskid. Hiinas on suurusjärgus 1500 ühisrahastuskeskkonda, millest paarkümmend protsenti ongi petuurkad, kust ei olegi võimalik raha tagasi saada. Eestis esmapilgul selliseid ei tundu olevat, aga ikkagi ei tasu kogu panust kindlasti ühele keskkonnale panna. Korralike saitidega kaasneb ka riske: turvarisk, (häkkimine), likviidsussrisk (ettevõttel ei pruugi jätkuda vahendeid tegevuse jätkumiseks), juhtimisriskid (näiteks liiga agressiivne laienemine turu languse ajal), õiguslikud riskud (seadusandluse muutub investoreile ebasobivas suunas), võtmetöötajate kaotamine. Kindlasti on neid veel.

  Kindlasti tasub mõelda ka, mis võib juhtuda saidiga majanduslanguse tingimustes. Sellistel aegadel alustatakse omajagu vähem arendusi kui headel aegadel ja ka investorite kindlus on kahanemas, palju vähem diile rahastatakse ja keskkondade tulud kukuvad kokku. Ka riskikapitalistidel on sellistel aegadel vähem huvi rahastada oluliselt kokku tõmbuvat äri, saidi rahalised vahendid võivad otsa saada ja lisaraha kaasamine on raskendatud. Sellistel aegadel paraku esineb ka kõige rohkem probleemseid juhtumeid, mitukümmend protsenti tarbimislaenudest on punases, arendajate pankrotid jnejne. Tasub kaaluda, mis võimalused on, et ühisrahastuse töötajad ilma palgata ja võimaluseta advokaatidele tasuda üritaks hobi korras või puhtalt missioonitundest pankrotipesadest võlgnevusi kätte saada. Ühisrahastus enda paarisaja tuhandese kuukäibe juures ei pruugi korjata piisavalt varu suuta kokku korjata mustadeks päevadeks. Ühisrahastus pole ka veel ühtegi tõelist kriisi üle elanud, üleliia optimistlik ei maksa olla, tume stsenaarium võib olla tume.

  Ühisrahastusega kaasneb kindlasti omajagu riske ja tasub neist teadlik olla ja arvesse võtta enne investeerimisotsust. Ainuüksi tootlusnumbri vaatamine pikemas perspektiivis kasu ei too, riske tuleb ka arvesse võtta ja oma investeeringuid hajutada nii keskkondade kui varaklasside vahel. Turvalist investeerimist!
  Posting comments is disabled.

Categories

Collapse

Article Tags

Collapse

There are no tags yet.

Latest Articles

Collapse

 • Kas osaluspõhine ühisrahastus on ikka nii riskantne?
  MadisM
  Osaluspõhine ühisrahastus teeb ülemaailmset võidukäiku, mahud kasvavad kiirelt üle 100% aastas ja eelmisel aastal oli suurusjärk juba $2,56 miljardit:. Ka Eestis on ettevõtete ühisrahastamine kohal juba mõnda aega ja vähemalt viis ettevõtet on praeguseks ka nii rahastuse saanud Fundwise.me keskkonnas. See rahastusviis on end tõestanud üle maailma ja vaikselt kanda kinnitamas ka siin.


  Allikas: Forbes

  Ajalooliselt on olnud ettevõtete väärtuse kasv vaatamata turukõikumistele...
  02-17-2016, 01:49 PM
 • Kinnisvarabuumi lõpp?
  MadisM
  Peale viimast masu on kinnisvara Eestis ja mujalgi võimsalt taastunud, hinnad Tallinnas ja Tartus on nüüdseks juba vähem kui 10% all buumiaegsest tipust. Kinnisvarainvestorid ja –arendajad on teeninud muljetavaldavaid kasumeid ja järjest rohkemad investeerimishuvilised proovivad nende edu korrata. Kas aga tulevik on sama roosiline kui viimased 5-6 aastat, mis ohte see endaga kaasa toob ja kuidas olla valmis ebamäärasema tulevikuga turuks?  Allikas: Ober Haus
  ...
  12-13-2015, 01:33 PM
 • Ööbiku elektrijalgrattad
  MadisM
  Ööbiku elektrijalgrattad


  Suvel avatud osaluspõhises ühisrahastuskeskkonnas Fundwise on rahva seast investoreid otsimas uus ettevõte – Ööbik. Tallinna noormeeste asutatud elektrijalgrataste tootja püüab korrata Siidrikoja, Rentmarketi ja Rogue Ambassadori edu raha kaasamisel läbi selle platvormi, andes investoreile vastutasuks osaluse ettevõttes. Algus on igatahes lubav, nädalaga on kaasatud juba 44% eesmärgist ehk €16 500 ja 18 päeva on veel minna.


  ...
  11-22-2015, 03:59 PM
 • Investeerimisega seonduvad kulud
  MadisM
  Investeerimisega seonduvad kulud.

  Kulud on investori ühed suurimad vaenlased, kuna need võivad tootlust isegi kordades vähendada vähegi pikema perioodi peale. Investeeringute potentsiaalist ja riskidest on omajagu räägitud, aga kulude koha pealt veel head ülevaatlikku kokkuvõtet pole olnud, prooviks sellele teemale valgust heita. Kulud mõjutavad palju, näiteks 10% tootluse puhul kasvaks 30 aastaga investori portfell 19,8 korda, aga suuremate kulude puhul nt 8% tootluse korral...
  10-30-2015, 12:06 PM
 • Challenge Investeerimisinstituudi esindajale
  MadisM
  Pakuks Investeerimisinstituudi või huvi korral ka Investeerimisklubi esindajatele challenge’i välja. Väljakutsed on toredad asjad, saab funni, rohkem motti õppida ja hästi esineda, kasum tõenäoliselt jääb ka suuremaks, veidi lisapinget ei tee ka paha. Äkki mõni pealtvaatajatest ka innustub osalejate edust ja leiab motti järgi teha. Kasumi puhul tihti annetatakse midagi ka heategevuseks, võidaks ka abivajajad.


  Miks pakun väljakutset? Kuna mõlemad ettevõtmised promovad ühte...
  09-25-2015, 02:11 PM
 • Efektiivsus
  MadisM
  See blogipost sai kirjutatud 2011. aastal ja vaadates vahepealseid tulemusi on ikka kasu olnud.


  Olen lugenud/kuulanud omajagu raamatuid enda efektiivsuse tõstmise kohta ja panen mingisuguse osa sellest, mis meelde on jäänud ja mida rohkem kasutada püüan siia kah. Läbikirjutamine teatavasti aitab meelde jätta ja muuta osaks enda käitumisest


  Esiteks, efektiivsus, tegutsemiskiirus, rikkaks ja edukaks saamine on õpitav. Need on valikud. Inimene, kes ei ole rikas, kes...
  09-14-2015, 09:42 AM
Working...
X