Announcement

Collapse
No announcement yet.

Kas osaluspõhine ühisrahastus on ikka nii riskantne?

Collapse
X
Collapse

 • Kas osaluspõhine ühisrahastus on ikka nii riskantne?

  Osaluspõhine ühisrahastus teeb ülemaailmset võidukäiku, mahud kasvavad kiirelt üle 100% aastas ja eelmisel aastal oli suurusjärk juba $2,56 miljardit:. Ka Eestis on ettevõtete ühisrahastamine kohal juba mõnda aega ja vähemalt viis ettevõtet on praeguseks ka nii rahastuse saanud Fundwise.me keskkonnas. See rahastusviis on end tõestanud üle maailma ja vaikselt kanda kinnitamas ka siin.


  Allikas: Forbes

  Ajalooliselt on olnud ettevõtete väärtuse kasv vaatamata turukõikumistele üks kindlamaid ja tulusamaid tootluse allikaid investoreile, seda eelkõige läbi aktsiaturgude. USA tähtsaim börsiindeks S&P500 on tõusnud ajalooliselt ligi 11% aastas. Erinevatel põhjustel on aktsiate tootlus viimase 10-20 aasta jooksul aga langenud, näiteks Nasdaq on hetkel ainult 10-11% üle oma 2001. aasta toonase mullise tipu, Tallinna börsil on mõned üksikud aktsiad tõusnud üle oma 2008. aasta rekordtaseme ja isegi S&P500 on enda 2002. aasta põhjadest tõusnud viimase 14 aasta jooksul umbes 6,6% aastatempoga ning 2000. aasta tipust ainult 1,4% aastas.

  Järjest rohkem kasvu toimub börsi väliselt, suuresti tänu börside liiga rangetele auditeerimis- ja teavitamisnõuetele ja osalt ka edukad kiirelt kasvavad ettevõtted ei taha börsile tulla, muud rahastusvariandid on lihtsamad. Põhjuseid on arutatud näiteks siin: Microsoft tuli omal ajal börsile alla $1 miljardise turuväärtuse juures 1986. aastal, aga Facebook tuli 2012. aasta IPOga turule juba alles $104 miljardi juurest: Paljud ettevõtted ei jõuagi enne ülevõtmist börsile. Isegi kevadel börsile tulev LHV tuleb Tallinna börsile Eesti ettevõtete kohta päris suure €14,8 miljoni aastakasumi pealt ja tõenäoliselt üle €200 miljonise turuväärtusega ehk alles siis kui kiirem kasv möödas ja asutajad tahavad raha välja võtta. Nagu näha, järjest vähem kasvu jääb börsile, mille saavad endale jõukamate isikute raha haldavad fondid, väärtuse kasv on jäänud palju väiksemale ringile inimestest kui varem. Õnneks aga ühisrahastus on seda trendi muutmas, rahastamist demokratiseerimas, järjest rohkem väärtusekasvu on nüüd kätte saadav taas ka laiemale ringile.

  Üldiselt kardetakse, et alustav ettevõtlus on väga riskantne, aga osaluspõhiselt rahastatud ettevõtted tõestavad, et nende puhul see nii hull ei ole. Näiteks Saksamaa ühisrahastussaidi Companisto puhul on pankrotti läinud kõigest 13,16% ettevõtetest ja kogu investeeritud rahast 5,57%, uuring, ning UK põhiliste ühisrahastussaitide puhul on see olnud sarnane 12,5%. Eks valim on väike olnud, 2013. ja varem rahastatud ettevõtteid on mõlema uuringu peale alla saja.


  Allikas: Altfidata.com

  Ka tootlus on igati okei olnud 8,5% juures Companisto näite puhul, kusjuures see number on pigem kõrgemgi kuna paljudel ettevõtetel pole olnud viimase aja jooksul sellist ettevõtte väärtust määravat sündmust nagu uus rahastusvoor, ülevõtt või IPO.

  Julgeks arutleda, et ühisrahastuse näitajad võivad isegi paremad kui börsil olla, tootlus kipub olema ja ka riskantsuse näitajad ei ole börsi puhul kiita selle LHV uurimuse järgi: 39% ettevõtetest kaotavad raha, 65% ettevõtetest jäävad turule alla ja kogu tootluse tõid koju ainult top 25% ettevõtetest.

  Osaluspõhisel ühisrahastusel on veelgi plusse, selle puhul väiksemate summadega investeerides teenustastud ei kasva, saab kätt proovida tihti isegi €100 või väiksema summaga. Börsil aga tuleks sihtida vähemalt €1000 kanti või suuremaid tehinguid üldjuhul, muidu ostu-müügi teenustasud kokku tulevad üle 1%.

  Üks häid kaasnähtusi on ka majaduse otsene toetamine loodavate töökohtade, ettevõtete käibe- ja ekspordi kasvu läbi. Erinevalt börsil järelturult ostmisest ühisrahastuse puhul investor kõiki neid asju toetab otseselt ja aitab uutel Eesti ettevõtetel kasvada. Kes teab, äkki neist kasvavad välja tulevikus uued meie majanduse vedurid nagu seni on olnud uutest valdkondadest näiteks Skype, Transferwise, Playtech ja teised edulood, mille kõrged palgad ja maksutulu on väga vajalikud.

  Tihti aitavad uued osanikud ka ettevõtetel ise kasvada nii ise klient olles kui ka enda oskusteavet eestvedajatega jagades ja ise oma tutvusringkonnale ettevõtet tutvustades. Selline ühistegevus loob vägagi positiivse sünergia ja kahandab veelgi riske ning aitab kasvule kaasa. Uute osanike otsene seotus rahastatud ettevõtetega annab ka teadmisi ning julgust ise kunagi tulevikus ettevõtlusega tegeleda.

  Miinusena tuleks siiski enne lõppu veel välja tuua ebaselge väljumisvõimalus ja järelturu puudumine, mistõttu ei pruugi mitme aasta jooksul olla võimalik enda investeeringut realiseerida. Tegelikult ka selle probleemi puhul on lahenduse nimel mitmel pool töö käimas, nii Fundwise’is kui ka näiteks Funderbeamil, mis pürib siitsamast Eestist startuppide globaalseks järelturuks.

  Ühisrahastusega on seotud palju täiesti põhjendatud riske ja teadmatust. Loodetavasti suutsin neid müüte ümber lükata ja kartusi rahustada. Tegelikult on osaluspõhisel ühisrahastusel täiesti konkurentsivõimeline tootlus, üllatavalt madalad riskid ning otsene positiivne panus majandusele. Kodutööd ettevõtete analüüsimisel tuleb ikka teha ja hajutamine on väga tähtis, aga siit võib leida täitsa kena koha kuhu osa oma rahast kasvama panna.

  • Lont
   #1
   Lont commented
   Editing a comment
   Vaatasin seda fundwise-i, natuke jäi segaseks:
   -kui suure osaluse ma selles siis saan, et kui kaasatakse näiteks 30 000eur ja ma investeerin 3000, siis ma ei saa ju 10% ettevõtte osanikuks?
   -kuidas see juriidiliselt välja näeb, saad nö mitte noteeritud aktsia?
   -järelturg ja väljumine ma saan aru puudub

  • MadisM
   #2
   MadisM commented
   Editing a comment
   -Osaluse suurus sõltub ettevõtte valuatsioonist. Tihti on ettevõtete pakutav hind €500 000 ja miljoni vahel ehk pre-money valuation, millele siis lisandub see kaasatav summa. Nt 720 000 väärtusega ettevõte kaasab 30 000, millest sinu osa on 3000, siis sinu osa on 0,4% ettevõttest.
   -Täpselt kirjeldada ei oska, aga mul on igatahes tulnud ettevõtte osalused nähtavale küll investeerimiskontole ca kuu aja jooksul peale rahastusvooru lõppu. Viimaste ettevõtete puhul on tulnud ka mingi doku digiallkirjastada, millega see osalus investorile üle kantakse.
   - Otseselt puudub, aga sisuliselt täidab seda funktsiooni näiteks konkreetse ettevõtte asutajate loodud investorite FB grupp, nt Siidrikojal ja Ööbikul olemas. Seal antakse infot, jagatakse mõtteid ja saab teoorias ka teistele osanikele enda osalust ära müüa, ostu eelisõigus on niikuinii varasematel osanikel.
  Posting comments is disabled.

Categories

Collapse

Article Tags

Collapse

There are no tags yet.

Latest Articles

Collapse

 • Kas osaluspõhine ühisrahastus on ikka nii riskantne?
  MadisM
  Osaluspõhine ühisrahastus teeb ülemaailmset võidukäiku, mahud kasvavad kiirelt üle 100% aastas ja eelmisel aastal oli suurusjärk juba $2,56 miljardit:. Ka Eestis on ettevõtete ühisrahastamine kohal juba mõnda aega ja vähemalt viis ettevõtet on praeguseks ka nii rahastuse saanud Fundwise.me keskkonnas. See rahastusviis on end tõestanud üle maailma ja vaikselt kanda kinnitamas ka siin.


  Allikas: Forbes

  Ajalooliselt on olnud ettevõtete väärtuse kasv vaatamata turukõikumistele...
  02-17-2016, 01:49 PM
 • Kinnisvarabuumi lõpp?
  MadisM
  Peale viimast masu on kinnisvara Eestis ja mujalgi võimsalt taastunud, hinnad Tallinnas ja Tartus on nüüdseks juba vähem kui 10% all buumiaegsest tipust. Kinnisvarainvestorid ja –arendajad on teeninud muljetavaldavaid kasumeid ja järjest rohkemad investeerimishuvilised proovivad nende edu korrata. Kas aga tulevik on sama roosiline kui viimased 5-6 aastat, mis ohte see endaga kaasa toob ja kuidas olla valmis ebamäärasema tulevikuga turuks?  Allikas: Ober Haus
  ...
  12-13-2015, 01:33 PM
 • Ööbiku elektrijalgrattad
  MadisM
  Ööbiku elektrijalgrattad


  Suvel avatud osaluspõhises ühisrahastuskeskkonnas Fundwise on rahva seast investoreid otsimas uus ettevõte – Ööbik. Tallinna noormeeste asutatud elektrijalgrataste tootja püüab korrata Siidrikoja, Rentmarketi ja Rogue Ambassadori edu raha kaasamisel läbi selle platvormi, andes investoreile vastutasuks osaluse ettevõttes. Algus on igatahes lubav, nädalaga on kaasatud juba 44% eesmärgist ehk €16 500 ja 18 päeva on veel minna.


  ...
  11-22-2015, 03:59 PM
 • Investeerimisega seonduvad kulud
  MadisM
  Investeerimisega seonduvad kulud.

  Kulud on investori ühed suurimad vaenlased, kuna need võivad tootlust isegi kordades vähendada vähegi pikema perioodi peale. Investeeringute potentsiaalist ja riskidest on omajagu räägitud, aga kulude koha pealt veel head ülevaatlikku kokkuvõtet pole olnud, prooviks sellele teemale valgust heita. Kulud mõjutavad palju, näiteks 10% tootluse puhul kasvaks 30 aastaga investori portfell 19,8 korda, aga suuremate kulude puhul nt 8% tootluse korral...
  10-30-2015, 12:06 PM
 • Challenge Investeerimisinstituudi esindajale
  MadisM
  Pakuks Investeerimisinstituudi või huvi korral ka Investeerimisklubi esindajatele challenge’i välja. Väljakutsed on toredad asjad, saab funni, rohkem motti õppida ja hästi esineda, kasum tõenäoliselt jääb ka suuremaks, veidi lisapinget ei tee ka paha. Äkki mõni pealtvaatajatest ka innustub osalejate edust ja leiab motti järgi teha. Kasumi puhul tihti annetatakse midagi ka heategevuseks, võidaks ka abivajajad.


  Miks pakun väljakutset? Kuna mõlemad ettevõtmised promovad ühte...
  09-25-2015, 02:11 PM
 • Efektiivsus
  MadisM
  See blogipost sai kirjutatud 2011. aastal ja vaadates vahepealseid tulemusi on ikka kasu olnud.


  Olen lugenud/kuulanud omajagu raamatuid enda efektiivsuse tõstmise kohta ja panen mingisuguse osa sellest, mis meelde on jäänud ja mida rohkem kasutada püüan siia kah. Läbikirjutamine teatavasti aitab meelde jätta ja muuta osaks enda käitumisest


  Esiteks, efektiivsus, tegutsemiskiirus, rikkaks ja edukaks saamine on õpitav. Need on valikud. Inimene, kes ei ole rikas, kes...
  09-14-2015, 09:42 AM
Working...
X