Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ööbiku elektrijalgrattad

Collapse
X
Collapse

 • Ööbiku elektrijalgrattad

  Ööbiku elektrijalgrattad


  Suvel avatud osaluspõhises ühisrahastuskeskkonnas Fundwise on rahva seast investoreid otsimas uus ettevõte – Ööbik. Tallinna noormeeste asutatud elektrijalgrataste tootja püüab korrata Siidrikoja, Rentmarketi ja Rogue Ambassadori edu raha kaasamisel läbi selle platvormi, andes investoreile vastutasuks osaluse ettevõttes. Algus on igatahes lubav, nädalaga on kaasatud juba 44% eesmärgist ehk €16 500 ja 18 päeva on veel minna.


  Ööbiku Bilberry Gents nimeline jalgratas


  Ööbik on kolme Tallinna Tehnikaülikooli üliõpilase loodud ettevõte, mille eesmärk on teha revolutsiooni personaalses transpordis elektrijalgratastega. Eesmärk on luua lisaks oma senistele custom made ratastele ka standardsem mudel, mis oleks uusima tehnoloogiaga, ajatu disaini ja hea sõidumugavusega. Taskukohase hinnaga oleks kättesaadavam suuremale arvule inimestele, esialgu sihitakse peamiselt Skandinaavia ja Lääne Euroopa turge ning proovitakse saada kätte oma osa sellest ligi 2 miljonit ratast aastas ja järjest kasvavast turust. Elektrijalgrattaid toetab kaks võimsat trendi – suurlinnade ummikud ja vajadus personaalsema transpordi järele ning õhupuhtuse parandamine. Ööbiku kärbsepiits laksab mõlemat ühe hoobiga ja pakub investorile võimalust surfata kahe selle sajandi võimsaima trendi laineharjal.

  Vaataks Ööbikut ka investori seisukohast, mis on tema riskid ja miinused ning teiselt poolt tugevad küljed:


  Riskid ja miinused:
  • Vaja alles laiatarbe mudel välja töötada, hetkel pole veel toodet mida müüa.
  • Hind vaja alla saada, plaan on küll olemas, aga kas õnnestub soovitud ulatuses?
  • Seni ainult seitse custom made ratast müüdud, pole tõestatud nõudlust ettevõtte toodete järgi
  • Disain, küllaltki hipsterlik rataste väljanägemine ei pruugi kõikide potentsiaalsete tarbijate südameid võita
  • Noormeestel varasem edukas ettevõtjakogemus puudub või pole vähemalt piisavalt välja toodud.
  • Ettevõtte hind on ca 1,3x ülejärgmise (2017) aasta käibe juures küllaltki kallis.
  Plussid:
  • Eeskujulikud teadmised tööstusharust ja tootest, senised tooted on olnud high-end eeskujulikud tooted, mille pärast ei peaks häbenema ka suurimad tootjad.
  • Meeskonna hea ettevalmistus, ettevõtte erinevad aspektid on hästi läbi mõeldud nagu näitavad nende Fundwise’i tutvustavad materjalid ja vastused küsimustele
  • Innovaatilised lahendused, mis tabavad kuluefektiivselt mitu aspekti ühe hoobiga, nt Fundwise’i kampaania tõstab nii raha kui tutvustab ka brandi, tulevane Kickstarteri kampaania rahastab uute mudelite ehitust ilma vajaduseta rohkem raha tõsta ning tutvustab Ööbikut välismaal.
  • Kulusid hoitakse kontrolli all, palgakulud mõistlikud, turunduses tulemustasu, mainitud Kickstarteri kampaania eelfinantseering
  • Teeb rattasõidu võimalikuks ka talvisel perioodil kuna ei ole vaja rakendada kuigi palju jõudu, mis väldib higistamist ja saab paremini sõita tööle või kuhu vaja. See võiks suurendada nõudlust.
  • Ööbiku ratta hinna-kvaliteedisuhe on paigas, oma nishis on nii nende hind konkurentide omast ligi 30% odavam ja ka kaal ca 30% kergem.
  • Elektrirataste turg on suur, aastas ostetakse Hiinas 32 miljonit, Euroopas ca 2 miljonit, USAs ligi 400 000 ratast ja need numbrid kasvavad üle 10% aastas.
  • Võideldakse autode vastu kesklinnas, nt Oslo tahab aastaks 2019 kesklinna autovabaks saada, Madrid laiendab autovaba osa, sarnaseid plaane on mujalgi.
  Riskide ja miinuste pealt taandub kõik sellele, et seni on ettevõte veel päris varases staadiumis. Nii paraku on, iga ettevõte peab kusagilt alustama ja poistel on vähemalt korralik sobiv taust ja kodutöö ka ilusti tehtud. Esimesed rattad on korralikud ja mahtude kasvades ning custom made mudelitelt mass tootmise poole liikudes on sääst kindlasti ka saavutatav. Autor siinkohal julgeb subjektiivselt uskuda küll, et ettevõte saavutab ja võib ka ületada enda küllaltki realistliku müügieesmärgi 250 ja 500 ratast vastavalt aastatel 2016. ja 2017. ka natuke kõrgema hinna puhul.

  Positiivse poole pealt turg kasvab ja väljavaated on head, ettevõtte ratas tuleb õigel ajal turule, turg veel välja kujunenud ei ole. Soodne hind, mõistlik kaal ja omapärane disain lubavad oma nishi leida küll. Ööbikul on lisaks uuenduslikule tootele ka läbimõeldud plaan ja tänapäevane ja kuluefektiivne müügistrateegia olemas, millega on hea võimalus jätkata revolutsiooni transpordis ja aidata kaasa õhukvaliteedi paranemisele suurlinnades. Just see, et ettevõte lahendab korraga kahte suurt probleemi ja võib sellega saavutada ka kiire kasvu aitab õigustada ka küllaltki kõrget hinda.

  Veel paar argumenti, mis autorile südamelähedased on: Ööbiku rahastamine aitab luua Eestisse tarku ja tasuvaid töökohti ning ka kasvatada eksporditulusid. Positiivse stsenaariumi korral ettevõtte arenedes võib sinna tekkida tulevikus veel mitmeid või lausa kümneid hästitasustatud töökohti, selliseid ettevõtteid ja nende õnnestumisi Eesti vajabki majandusarenguks!


  Disclaimer: autor ettevõttega seotud ei ole, aga olen juba võtnud küllaltki suure tüki enda kohta, seega ei pruugi ma kõige objektiivsem olla. Tehke ise kodutöö ja mõõtke 9 korda enne lõikamist!
   Posting comments is disabled.

  Categories

  Collapse

  Article Tags

  Collapse

  There are no tags yet.

  Latest Articles

  Collapse

  • Kas osaluspõhine ühisrahastus on ikka nii riskantne?
   MadisM
   Osaluspõhine ühisrahastus teeb ülemaailmset võidukäiku, mahud kasvavad kiirelt üle 100% aastas ja eelmisel aastal oli suurusjärk juba $2,56 miljardit:. Ka Eestis on ettevõtete ühisrahastamine kohal juba mõnda aega ja vähemalt viis ettevõtet on praeguseks ka nii rahastuse saanud Fundwise.me keskkonnas. See rahastusviis on end tõestanud üle maailma ja vaikselt kanda kinnitamas ka siin.


   Allikas: Forbes

   Ajalooliselt on olnud ettevõtete väärtuse kasv vaatamata turukõikumistele...
   02-17-2016, 01:49 PM
  • Kinnisvarabuumi lõpp?
   MadisM
   Peale viimast masu on kinnisvara Eestis ja mujalgi võimsalt taastunud, hinnad Tallinnas ja Tartus on nüüdseks juba vähem kui 10% all buumiaegsest tipust. Kinnisvarainvestorid ja –arendajad on teeninud muljetavaldavaid kasumeid ja järjest rohkemad investeerimishuvilised proovivad nende edu korrata. Kas aga tulevik on sama roosiline kui viimased 5-6 aastat, mis ohte see endaga kaasa toob ja kuidas olla valmis ebamäärasema tulevikuga turuks?   Allikas: Ober Haus
   ...
   12-13-2015, 01:33 PM
  • Ööbiku elektrijalgrattad
   MadisM
   Ööbiku elektrijalgrattad


   Suvel avatud osaluspõhises ühisrahastuskeskkonnas Fundwise on rahva seast investoreid otsimas uus ettevõte – Ööbik. Tallinna noormeeste asutatud elektrijalgrataste tootja püüab korrata Siidrikoja, Rentmarketi ja Rogue Ambassadori edu raha kaasamisel läbi selle platvormi, andes investoreile vastutasuks osaluse ettevõttes. Algus on igatahes lubav, nädalaga on kaasatud juba 44% eesmärgist ehk €16 500 ja 18 päeva on veel minna.


   ...
   11-22-2015, 03:59 PM
  • Investeerimisega seonduvad kulud
   MadisM
   Investeerimisega seonduvad kulud.

   Kulud on investori ühed suurimad vaenlased, kuna need võivad tootlust isegi kordades vähendada vähegi pikema perioodi peale. Investeeringute potentsiaalist ja riskidest on omajagu räägitud, aga kulude koha pealt veel head ülevaatlikku kokkuvõtet pole olnud, prooviks sellele teemale valgust heita. Kulud mõjutavad palju, näiteks 10% tootluse puhul kasvaks 30 aastaga investori portfell 19,8 korda, aga suuremate kulude puhul nt 8% tootluse korral...
   10-30-2015, 12:06 PM
  • Challenge Investeerimisinstituudi esindajale
   MadisM
   Pakuks Investeerimisinstituudi või huvi korral ka Investeerimisklubi esindajatele challenge’i välja. Väljakutsed on toredad asjad, saab funni, rohkem motti õppida ja hästi esineda, kasum tõenäoliselt jääb ka suuremaks, veidi lisapinget ei tee ka paha. Äkki mõni pealtvaatajatest ka innustub osalejate edust ja leiab motti järgi teha. Kasumi puhul tihti annetatakse midagi ka heategevuseks, võidaks ka abivajajad.


   Miks pakun väljakutset? Kuna mõlemad ettevõtmised promovad ühte...
   09-25-2015, 02:11 PM
  • Efektiivsus
   MadisM
   See blogipost sai kirjutatud 2011. aastal ja vaadates vahepealseid tulemusi on ikka kasu olnud.


   Olen lugenud/kuulanud omajagu raamatuid enda efektiivsuse tõstmise kohta ja panen mingisuguse osa sellest, mis meelde on jäänud ja mida rohkem kasutada püüan siia kah. Läbikirjutamine teatavasti aitab meelde jätta ja muuta osaks enda käitumisest


   Esiteks, efektiivsus, tegutsemiskiirus, rikkaks ja edukaks saamine on õpitav. Need on valikud. Inimene, kes ei ole rikas, kes...
   09-14-2015, 09:42 AM
  Working...
  X