Announcement

Collapse
No announcement yet.

Investeerimisega seonduvad kulud

Collapse
X
Collapse

 • Investeerimisega seonduvad kulud

  Investeerimisega seonduvad kulud.

  Kulud on investori ühed suurimad vaenlased, kuna need võivad tootlust isegi kordades vähendada vähegi pikema perioodi peale. Investeeringute potentsiaalist ja riskidest on omajagu räägitud, aga kulude koha pealt veel head ülevaatlikku kokkuvõtet pole olnud, prooviks sellele teemale valgust heita. Kulud mõjutavad palju, näiteks 10% tootluse puhul kasvaks 30 aastaga investori portfell 19,8 korda, aga suuremate kulude puhul nt 8% tootluse korral 10,9x ja igal seminaril ja koolitusel käiva investori kuludejärgse 5% tootluse puhul hädise 4,5x. Erinevus on lausa üle nelja korra ja seega tasub kuludel oluliselt silma peal hoida, need mõjutavad pikas perspektiivis ikka väga palju. Kusjuures alustaval väikse portfelliga investori puhul ei pruugi kulud mitte ainult tootlust maha lõigata, vaid ka lausa põhiosast suuri tükke hammustada.  Kulusid on mitut liiki: maksud, haldus- ja teenustasud, fondide teenustasud, info saamise (investorharidus, seminarid, research) kulud, ajakulu ehk alternatiivkulu, ettevõtte alt investeerimisel sellega seonduvad kulud + raamatupidamiskulu. Need kõik võivad investorile vastu töötada ja tulebki leida viise kuidas neid kulusid optimeerida enda võimalustele-vajadustele vastavaks.

  Maksud. Öeldakse, et elus on ainult kaks kindlat asja, surm ja maksud. Maksude suhtes annab siiski nii mõndagi ette võtta, näiteks investeerides läbi investeerimiskonto, mille puhul annab maksukohustust edasi lükata ja maksuvabalt reinvesteerida. Ettevõtte alt investeerides saab lisaks maksuvabale reinvesteerimisele ka mitmeid tegevusega seotud kulusid maha arvata maksudest, aga kuna ettevõttega kaasnevad kulud, siis enne teatud mastaapide saavutamist see veel mõistlik alternatiiv ei ole. Lisaks ettevõtte puhul nt dividendiaktsiatega toimub siiski dividendide topeltmaksustamine, neid tasub eraisikuna hoida.

  Haldus- ja teenustasud. Aktsiamaakler või ühisrahastuskeskkond tahab ka kasumit teenida ja palgad vajavad maksmist, ilmselgelt nad tasuta ei tegutse. Kindlasti tasub endale enne investeerimist kulud selgeks teha ja neid arvesse võtta enne investeerimisotsuse tegemist. Fondide puhul jäävad sisenemis-väljumistasud enamasti 1-1,5% kanti, nt Crowdestate võtab 4% investeeringust teenustasudeks, kinnisvara puhul ost-müük võivad ka kuni 5% kanti olla, aktsiate puhul leiab teenustasud minuraha.ee'st.

  Paljud pangad soovitavad investoreile fonde, kuna nad ise teenivad enda fondide pealt teenustasusid, mis enamasti jäävad 1-3% vahele aastas ehk söövad ebaproportsionaalselt suure osa tootlusest ära. Üldiselt on väga vähe fonde mis vähegi pikema aja peale oleks ka oma aluseks olevat indeksit biitinud kuludejärgselt ja seega soovitaks neid lihtsalt vältida. Kui mingi piirkond või majandusharu tundub perspektiivikas, siis börsilt leiab väga tihti ka selle kohta börsil kaubeldavaid fonde ehk ETF'e, mille puhul kulud on oluliselt väiksemad.

  Info- ja investorhariduse kulud. Kindlasti tasub investeerimise kohta õppida võimalikult palju, aga nagu on õppimisel ja õppimisel vahe, nii võib ka sama info saamiseks kuluv rahahulk erineda kümnetes kordades. Sellest tundub on seni väga vähe räägitud rahablogimise juures, ometi see tundub lausa lõikavat alustava investori investeeringute põhiosasse lausa. Sellel on omakorda palju alaliike: tasuta materjalid netis ja raamatukogudes, raamatute ost, investeerimisklubid, investeerimise uudiskirjad, investeerimisüritused (Kiyosaki, kuigi teda ei tohiks investeerimise kontekstis tegelikult mainidagi) kuni tasulise researchini (LHV Balti analüüsid on üks odavamaid, aga on ka mitmetuhandese kuumaksega researchi). Kujutan ette, et mitmed alustavad investorid maksavad keskmiselt kuus kümneid eurosid kuus investeerimistarkuste eest, mida on võimalik ka tasuta saada, samas nt €30/kuu kulu investorharidusele võib kuus €100 säästa suutva investeerimishuvilise jaoks olla lausa 30% investeeritavast summast juhul kui algkapital ei olnud!!! Seda situatsiooni tuleks vältida iga hinna eest, see läheb kogu investeerimise olemusele juba niivõrd vastu! Kindlasti tasub alguses kasutada tasuta materjale, neist saab tegelikult kogu vajaliku info ja analüüsi alused kätte, tasuta saab nõu küsida ka pea kõikidelt rahablogijatelt nende saitidel või FB's. Näiteks minu selle aasta kulud selles vallas on olnud LHV analüüsid + Roosaare raamatud, analüüsid saan nüüd aukliendina tasuta, Roosaare raamatud lihtsalt on nii head et hea meelega toetan, muidu aga mu eesmärk on hoida seda numbrit alla 0,1% portfellist. Tasub võrrelda kui head bangi oma bucki eest saab, heast raamatust võib kümnetes kordades rohkem asjalikku sisu saada kui sarnase hinnaga mõnetunnise investeerimisürituse puhul.

  Ajakulu. Kehtib kõigi kohta, aga eriti kõrgema €/h näitajaga investeerimishuvilistele. Investeerimise õppimisele, kodutööle ja investeerimistehingute tegemisele kulub aega ja see aeg on väärtuslik, selle asemel võib midagi muud ka teha, näiteks tööd. Tihtipeale olekski mõistlikum pikaajalise investeerimishorisondiga inimestel teha püsimakse või püsivalt investeerida lihtsalt 2-3 laiapõhjalisse ETF'i, sellega on passiivne tootlus maksimaalne, ajakulu minimaalne, tootlus kulutatud aja kohta laes ja pikemas perspektiivis risk sisuliselt puudub. Nt ma ise kulutan üle 20h kuus hobikorras investeerimise jälgimisele, õppimisele ja muule, aga tõenäoliselt ei loo sellega lisatootlust üle 1% üle S&P ajaloolise tootluse (ca 11% aastas), on päris hea võimalus et enda tegevusega pigem kaotan vs selle tootlus Katsetan siin veel mõnda aega kuidas välja kukub ja mingi hetk lükkan tõenäoliselt passiivse investeerimise päris passiivseks.

  Ettevõtte alt investeerimisega seonduvad kulud. Ettevõtte loomine või ostmine suurusjärgus €300, igakuine raamatupidamine alates äkki €30/kuu? Need ikka söövad aasta peale, ära tasuma hakkab ettevõtte alt investeerimine äkki kusagil €20 000 portfelli juurest? seda võiks tulevikus uurida. Lisaks eelpoolmainitud dividendide topeltmaksustamine, nt börsiettevõte maksab divikad ära ja sellega ka maksud, kui tahad oma ettevõttest välja võtta pead omakorda maksma. Tihti tasub dividendiaktsiaid seetõttu eraisiku investeerimiskontol hoida.

  Kindlasti on veel igasuguseid kulusid ja kindlasti saaks iga kululiigi kohta veel nii mõndagi rääkida ja leida kokkuhoiu kohti. Kuidas veel investeerimise pealt kulusid säästa annab? Parim vastaja saab endale Jaak Roosaare pühendusega "Rikkaks saamise õpiku"
   Posting comments is disabled.

  Categories

  Collapse

  Article Tags

  Collapse

  There are no tags yet.

  Latest Articles

  Collapse

  • Kas osaluspõhine ühisrahastus on ikka nii riskantne?
   MadisM
   Osaluspõhine ühisrahastus teeb ülemaailmset võidukäiku, mahud kasvavad kiirelt üle 100% aastas ja eelmisel aastal oli suurusjärk juba $2,56 miljardit:. Ka Eestis on ettevõtete ühisrahastamine kohal juba mõnda aega ja vähemalt viis ettevõtet on praeguseks ka nii rahastuse saanud Fundwise.me keskkonnas. See rahastusviis on end tõestanud üle maailma ja vaikselt kanda kinnitamas ka siin.


   Allikas: Forbes

   Ajalooliselt on olnud ettevõtete väärtuse kasv vaatamata turukõikumistele...
   02-17-2016, 01:49 PM
  • Kinnisvarabuumi lõpp?
   MadisM
   Peale viimast masu on kinnisvara Eestis ja mujalgi võimsalt taastunud, hinnad Tallinnas ja Tartus on nüüdseks juba vähem kui 10% all buumiaegsest tipust. Kinnisvarainvestorid ja –arendajad on teeninud muljetavaldavaid kasumeid ja järjest rohkemad investeerimishuvilised proovivad nende edu korrata. Kas aga tulevik on sama roosiline kui viimased 5-6 aastat, mis ohte see endaga kaasa toob ja kuidas olla valmis ebamäärasema tulevikuga turuks?   Allikas: Ober Haus
   ...
   12-13-2015, 01:33 PM
  • Ööbiku elektrijalgrattad
   MadisM
   Ööbiku elektrijalgrattad


   Suvel avatud osaluspõhises ühisrahastuskeskkonnas Fundwise on rahva seast investoreid otsimas uus ettevõte – Ööbik. Tallinna noormeeste asutatud elektrijalgrataste tootja püüab korrata Siidrikoja, Rentmarketi ja Rogue Ambassadori edu raha kaasamisel läbi selle platvormi, andes investoreile vastutasuks osaluse ettevõttes. Algus on igatahes lubav, nädalaga on kaasatud juba 44% eesmärgist ehk €16 500 ja 18 päeva on veel minna.


   ...
   11-22-2015, 03:59 PM
  • Investeerimisega seonduvad kulud
   MadisM
   Investeerimisega seonduvad kulud.

   Kulud on investori ühed suurimad vaenlased, kuna need võivad tootlust isegi kordades vähendada vähegi pikema perioodi peale. Investeeringute potentsiaalist ja riskidest on omajagu räägitud, aga kulude koha pealt veel head ülevaatlikku kokkuvõtet pole olnud, prooviks sellele teemale valgust heita. Kulud mõjutavad palju, näiteks 10% tootluse puhul kasvaks 30 aastaga investori portfell 19,8 korda, aga suuremate kulude puhul nt 8% tootluse korral...
   10-30-2015, 12:06 PM
  • Challenge Investeerimisinstituudi esindajale
   MadisM
   Pakuks Investeerimisinstituudi või huvi korral ka Investeerimisklubi esindajatele challenge’i välja. Väljakutsed on toredad asjad, saab funni, rohkem motti õppida ja hästi esineda, kasum tõenäoliselt jääb ka suuremaks, veidi lisapinget ei tee ka paha. Äkki mõni pealtvaatajatest ka innustub osalejate edust ja leiab motti järgi teha. Kasumi puhul tihti annetatakse midagi ka heategevuseks, võidaks ka abivajajad.


   Miks pakun väljakutset? Kuna mõlemad ettevõtmised promovad ühte...
   09-25-2015, 02:11 PM
  • Efektiivsus
   MadisM
   See blogipost sai kirjutatud 2011. aastal ja vaadates vahepealseid tulemusi on ikka kasu olnud.


   Olen lugenud/kuulanud omajagu raamatuid enda efektiivsuse tõstmise kohta ja panen mingisuguse osa sellest, mis meelde on jäänud ja mida rohkem kasutada püüan siia kah. Läbikirjutamine teatavasti aitab meelde jätta ja muuta osaks enda käitumisest


   Esiteks, efektiivsus, tegutsemiskiirus, rikkaks ja edukaks saamine on õpitav. Need on valikud. Inimene, kes ei ole rikas, kes...
   09-14-2015, 09:42 AM
  Working...
  X