Announcement

Collapse
No announcement yet.

Efektiivsus

Collapse
X
Collapse

 • Efektiivsus

  See blogipost sai kirjutatud 2011. aastal ja vaadates vahepealseid tulemusi on ikka kasu olnud.


  Olen lugenud/kuulanud omajagu raamatuid enda efektiivsuse tõstmise kohta ja panen mingisuguse osa sellest, mis meelde on jäänud ja mida rohkem kasutada püüan siia kah. Läbikirjutamine teatavasti aitab meelde jätta ja muuta osaks enda käitumisest


  Esiteks, efektiivsus, tegutsemiskiirus, rikkaks ja edukaks saamine on õpitav. Need on valikud. Inimene, kes ei ole rikas, kes ei ole edukas on selline nagu ta on lihtsalt seetõttu, et ta pole otsustanud edukaks saada. Ei ole olemas vaesuse või efektiivsuse või kuulsuse geeni, need kõik on vähem või rohkem õpitavad.

  6P reegel: Proper prior planning prevents poor performance. Kõik enda tegevused tuleb eelnevalt läbi mõelda. Korralik planeerimine aitab tegutsedes säästa orienteeruvalt 5x planeerimisele kulunud aega, seega on planeerimine 500% ROI'ga tegevus. Kust veel saada nii head tehingut, mis annaks tulemuse nii kiiresti? Ei olegi! Osad ütlevad, et pole aega planeerida, aga samas on aega ümber teha... Planeerimine on siiski esmane, aja planeerimise esimene ülesanne.

  Kõik kirjuta üles, mõtle paberil, see muudab mõtete realiseerumise palju tõenäolisemaks. Lisaks sellele aitab enda päevakava, tegevuste, kaugemate ja lähemate eesmärkide üles kirjutamine vabastada teadvuse ja mõistuse teistest tähtsatest toimingutest ja keskenduda käesolevale ülesandele. Veel üks punkt muidugi on see, et üles kirjutamisel nt kalendrisse, päevikkusse või muusse sarnast eesmärki täitvasse andmekogusse välistab asjade ära ununemise ja teeb nende realiseerumise reaalsemaks.

  Söö konn ära! Vana ütlus on, et söö hommikul esimese asjana elus konn ära, siis on kõige vastikum osa päevast selja taga. Teisisõnu, täida raskeim ülesanne esimesena, siis on järgmised juba kergemad ja lihtsamini lahendatavad. Suurima ülesande esimesena lahendamine annab ka korraliku energiabuusti ja hea enesetunde, millelt edasi järgmiste ülesanneteni liikuda.

  Kasuta ära enda energiatippu ehk tegutse siis, kui sa saavutad parimaid tulemusi. Inimese parim tegutsemine on ajaliselt isiklik ja erinev, aga kindlasti on soovitatav kasutada ära aega, mil kõige kiiremini tegutsed.

  Pareto reegel ehk 20-80 reegel. 20% inimese tegevustest annab 80% tema tulemustest. Leia need 20% üles ja tegele nendega rohkem. Vähemtähtsatega tegele vähem või jäta üldse kõrvale.

  Korra aastas analüüsi kõike mida teed, harjumustest hobideni ja töövõtetest sõprade ja suheteni. Vaata neid pilguga, et teadaes, mida nüüd tead, kas teeksid seda uuesti? Nüüd mine poodi, osta mune ja sarnaselt eelmisele, cut'i ära või vähenda kõik ebavajalik.

  Suhteline eelis. Inimene, kes teenib €5 tunnis, tasub anda töö, mille turuhind on €3 tunnis inimesele, kes on nõus tegema selle €3 eest. Samamoodi inimene, kes teenib €15/h tasub anda €5/h maksev töö sellele, kes teeb seda €5 eest. Esimene säästab nii €2/h ja teine €10/h, inimesel ei tasu teha seda tööd, mis ei vasta tema produktiivsusele, tema teenimisele. Igasugused auto pesemised, muru lõikamised ja koristamised tasub korralikult teenivatel outsource'ida neile, kelle produktiivsus madalam on.

  Mõju ring ja huvi ring. Huvi ringi kuuluvad kõik asjad, nähtused, sündmused ja mis iganes veel, mis konkreetset inimest huvitab. Mõju ringi kuuluvad samas asjad, sündmused jne mille suhtes inimene ise midagi ette võtta saab. Mõju ring on niisiis huvi ringi osahulk, kuulub tervelt huvi ringi sisse. Tegutseda, enda aega, energiat ja mõtlemist tasub ainult kulutada sellele, mis mõjuringi jääb (töö, pere, sõbrad, hobid). Ainult huviringi jäävate nähtuste puhul nagu nt poliitika, loodusõnnetus teises maailma otsas jne, mis inimesesse tihti ei puutugi ei ole inimesel mitte minfit mõtet enda pead vaevata. Tasub mõelda ja tegutseda ainult selles vallas, mida ise mõjutada saab.

  Iga päev 1h lugemist enda erialal. See teeb 50 raamatut aastas ja kümne aasta jooksul 500 raamatut. Inimene, kes iga päev loeb enda eriala kohta saavutab päris tõenäoliselt rahvusvahelise tuntusega spetsialisti staatuse vähem kui kümne aastaga. Lugeda tasub obv ainult/põhiliselt praktikas heade track recorditega inimeste kirjutisi, reaalsusest kaugete professorite ja niisama soolapuhujate juttu ei ole mingit mõtet lugeda. Reegel on, et 3% enda sissetulekutest tasub kulutada enese harimisele lugemise, kursuste konverentside ja muu sellise teel.

  Kui töötad, siis ainult tööta. Chattimine, uudised netist, foorumid ja muu jura on ainult ajaraisk, mis ei lase sul efektiivselt töötada ehk pikas perspektiivis saavutada suuremat palka, kõrgemat ametiposti, rohkem aega enda pere ja lähedasematega.

  Lükka edasi mõtetuid asju, tee olulisi. Üldiselt tegutsetakse teistpidi, ära Sina seda viga tee.

  Vigade kiire tunnistamine. Tuleb enda tegevusi analüüsida, otsida ja leida vigu ja neid siis kiirelt tunnistada. Tihti inimeste ego ei lase vigu tunnistada, eriti ohtlik on see börsil tegutsedes, seal on see lugematu arvu väikeinvestoreid põhja viinud. Samas vigade kiire tunnistamine ja "cut your losses" järgi käitumine on tee eduni. Soros tunneb uhkust selle üle, kui kiirelt ta enda vigu tunnistab ja ka Zuckerberg (Facbooki CEO) räägib pidevalt, kui palju vigu ta on teinud. Enda vigade mitte tunnistamine on väiklastele ja väikestele inimestele.

  Pikk perspektiiv. Tuleb otsuseid teha pikast perspektiivist lähtudes, kuidas iga su otsus su pikaajaliste eesmärkide sisse läheb, nendega ühildub. Pikas perspektiivis mõtlemine on edukatele inimestele omane. Joodikud mõtlevad järgmise õlle perspektiivis, madalamate ametite täitjad max 2 kuu aga enamasti isegi alla ühe kuu (palgapäevast peaaegu palgapäevani) perspektiivis, aga edukad 5-20 ja isegi rohkema aasta perspektiivis.

  Sai küllaltki palju kirja, loodetavasti on sellest kasu ka kellelegi veel. Kui keegi tahab edasi lugeda, siis soovituseks on Brian Tracy', Stephen R Covey' ja David Alleni raamatud.
   Posting comments is disabled.

  Categories

  Collapse

  Article Tags

  Collapse

  There are no tags yet.

  Latest Articles

  Collapse

  • Kas osaluspõhine ühisrahastus on ikka nii riskantne?
   MadisM
   Osaluspõhine ühisrahastus teeb ülemaailmset võidukäiku, mahud kasvavad kiirelt üle 100% aastas ja eelmisel aastal oli suurusjärk juba $2,56 miljardit:. Ka Eestis on ettevõtete ühisrahastamine kohal juba mõnda aega ja vähemalt viis ettevõtet on praeguseks ka nii rahastuse saanud Fundwise.me keskkonnas. See rahastusviis on end tõestanud üle maailma ja vaikselt kanda kinnitamas ka siin.


   Allikas: Forbes

   Ajalooliselt on olnud ettevõtete väärtuse kasv vaatamata turukõikumistele...
   02-17-2016, 01:49 PM
  • Kinnisvarabuumi lõpp?
   MadisM
   Peale viimast masu on kinnisvara Eestis ja mujalgi võimsalt taastunud, hinnad Tallinnas ja Tartus on nüüdseks juba vähem kui 10% all buumiaegsest tipust. Kinnisvarainvestorid ja –arendajad on teeninud muljetavaldavaid kasumeid ja järjest rohkemad investeerimishuvilised proovivad nende edu korrata. Kas aga tulevik on sama roosiline kui viimased 5-6 aastat, mis ohte see endaga kaasa toob ja kuidas olla valmis ebamäärasema tulevikuga turuks?   Allikas: Ober Haus
   ...
   12-13-2015, 01:33 PM
  • Ööbiku elektrijalgrattad
   MadisM
   Ööbiku elektrijalgrattad


   Suvel avatud osaluspõhises ühisrahastuskeskkonnas Fundwise on rahva seast investoreid otsimas uus ettevõte – Ööbik. Tallinna noormeeste asutatud elektrijalgrataste tootja püüab korrata Siidrikoja, Rentmarketi ja Rogue Ambassadori edu raha kaasamisel läbi selle platvormi, andes investoreile vastutasuks osaluse ettevõttes. Algus on igatahes lubav, nädalaga on kaasatud juba 44% eesmärgist ehk €16 500 ja 18 päeva on veel minna.


   ...
   11-22-2015, 03:59 PM
  • Investeerimisega seonduvad kulud
   MadisM
   Investeerimisega seonduvad kulud.

   Kulud on investori ühed suurimad vaenlased, kuna need võivad tootlust isegi kordades vähendada vähegi pikema perioodi peale. Investeeringute potentsiaalist ja riskidest on omajagu räägitud, aga kulude koha pealt veel head ülevaatlikku kokkuvõtet pole olnud, prooviks sellele teemale valgust heita. Kulud mõjutavad palju, näiteks 10% tootluse puhul kasvaks 30 aastaga investori portfell 19,8 korda, aga suuremate kulude puhul nt 8% tootluse korral...
   10-30-2015, 12:06 PM
  • Challenge Investeerimisinstituudi esindajale
   MadisM
   Pakuks Investeerimisinstituudi või huvi korral ka Investeerimisklubi esindajatele challenge’i välja. Väljakutsed on toredad asjad, saab funni, rohkem motti õppida ja hästi esineda, kasum tõenäoliselt jääb ka suuremaks, veidi lisapinget ei tee ka paha. Äkki mõni pealtvaatajatest ka innustub osalejate edust ja leiab motti järgi teha. Kasumi puhul tihti annetatakse midagi ka heategevuseks, võidaks ka abivajajad.


   Miks pakun väljakutset? Kuna mõlemad ettevõtmised promovad ühte...
   09-25-2015, 02:11 PM
  • Efektiivsus
   MadisM
   See blogipost sai kirjutatud 2011. aastal ja vaadates vahepealseid tulemusi on ikka kasu olnud.


   Olen lugenud/kuulanud omajagu raamatuid enda efektiivsuse tõstmise kohta ja panen mingisuguse osa sellest, mis meelde on jäänud ja mida rohkem kasutada püüan siia kah. Läbikirjutamine teatavasti aitab meelde jätta ja muuta osaks enda käitumisest


   Esiteks, efektiivsus, tegutsemiskiirus, rikkaks ja edukaks saamine on õpitav. Need on valikud. Inimene, kes ei ole rikas, kes...
   09-14-2015, 09:42 AM
  Working...
  X