Announcement

Collapse
No announcement yet.

Rikkaks saamise õpiku kokkuvõte, III osa

Collapse
X
Collapse

 • Rikkaks saamise õpiku kokkuvõte, III osa

  Rikkaks saamise õpiku kokkuvõtte III osa, autoriks foorumlane Visioon aka Jasper Jõgi, see ilmus algselt tema päevikus.


  Kolmas osa

  Passiivse sissetuleku tööriistad:
  • Intress - tasu raha kellelegi kasutada andmise ehk laenamise eest. Kõige turvalisem võimalus intressi saamiseks on tähtajaline hoius, mis on Eesti riigis kuni 100k € summas riikliku garantii all. Samas on intressid väga väiksed (nt LHV pangas alla 1%). Veidi riskantsem viis on raha ise kellelegi laenata. Niiviisi on tulu palju suurem, aga sellega kaasneb ka kõvasti suurem risk. Üheks võimaluseks on ka kinnisvara tagatisel laenude andmine. Kes aga riske ei karda võib kasutada ka inimeselt inimesele laenuportaale nagu Bondora, Omaraha, MoneyZen, Mintos jne.
  • Üür - tasu eseme kellelegi kasutada andmise eest. Tavaliselt saadakse üüri kinnisvarast.
  • Dividend - tasu dividende maksvate firmade aktsiate omamise eest. Ostes dividende maksvate firmade aktsiaid, on võimalik endale luua dividendidel baseeruv passiivne sissetulek.
  Roosaare soovitab oma portfelli koostamisel kasutada kombinatsiooni neist kõigist kolmest. Siis on alati meel rõõmus.  Passiivset sissetulekut on võimalik luua kas eraisikule või teha selle jaoks eraldi ettevõte.

  Eraisikuna on lihtne alustada, vaja on ainult pangakontot ja investeerimiskontot ning võibki investeerimisega alustada. Lisaks sellele pole vaja teha mingit aruandlust ja raha võib lihtsalt ära kulutada. Miinuseks on aga see, et tavaliselt tuleb investeerida maksujärgse rahaga ja sageli tuleb teenitud passivse tulu pealt veel omakorda tulumaksu tasuda. Tulumaksu on võimalik eraisikuna edasi lükata investeerimiskonto abil, kuid see aitab ainult väärtpaberite puhul.

  Ettevõtte kaudu investeerides on võimalik seda teha ilma makse maksmata. Ka teenitud tulu pealt ei tule makse maksta enne, kui see tulu on firmast välja tarbimisse võetud. Ettevõttena tegutsedes saab ka esitada oma tööandjale tehtud töö eest arve ja nii on võimalik säästa maksude pealt. Samuti on võimalik viia mõned väljaminekud (tel. arve, autokulud) firma kuludesse ja nõnda veelgi vähendada endale makstava palgaga seotud kulusid.

  Tähtajalised hoiused ehk deposiidid on tähtajalise lepinguga laenud pangale, mille eest pank maksab hoiustajale intressi. Saadud intress on tulumaksuvaba ja kuni 100k € summas riikliku garantii all. Pikaajaliseks rikastumiseks deposiit ei sobi, sest intress on üliväike. Hoiusel on jumet vaid siis, kui on plaan hiljemalt aasta või paari pärast osta näiteks eluase või mõni muu suurem planeeritud väljaminek. Kõrgemat intressi on võimalik teenida hoiu-laenu-ühistutes. Näiteks maksab Tartu Hoiu-laenuühistu (www.yhistupank.ee) tähtajalise hoiuse eest 5,5% intressi, mis on kordades suurem pankade pakkumistest. Miinuspooleks on aga see, et need pole riiklikult kaitstud ja neile ei laiene eraisiku tulumaksuvabastus.

  Investeerimisfond on põhimõtteliselt investorite ühendus, mis on palganud kõikide investorite raha juhtimiseks fonsihalduri. Fond kogub investorite raha kokku, palkab täiskohaga fondihalduri (või isegi meeskonna) ja jagab teenitud tulu investorite vahel laiali. Fondi on mõttekas investeerida siis, kui sa ise ei taha üldse investeerimisprotsessiga tegeleda või sul ei ole selle jaoks huvi ega aega. Fonde on mitmesuguseid, nagu nt aktsiafondid, võlakirjafondid, segafondid, kinnised ja börsil kaubeldavad fondid. Tavalise investeerimisfondi asemel on kasulik valida indeksfond. Kõige lihtsam on seda teha investeerides USA börsil kaubeldavasse instrumenti SPY. Tegu on S&P500 (Standard & Poor's) aktsiaindeksi järgi investeeriva indeksfondiga, mille siseselt investeeritakse invetorite raha USa viiesajasse juhtivasse ettevõttesse. Muidugi on ka teisi taolisi indeksfonde, seega peabki uurima, mis oleks sinu arvates kõige sobivam. SPY kasuks räägib lisaks ajaloolisele tootlusele ka äärmiselt madal teenustasu - vaid 0,11% aastas. Lisaks maksab SPY ka igas kvartalis dividende.

  Väärismetallid on füüsilisel kujul kasulikuks abivahendiks, kui on soov kaitsta end pöördeliste sündmuste eest. Kui on huvi mängida lihtsalt kulla hinna tõusule, siis on seda mõttekam teha virtuaalset kulda ostes. Kuna kuld on anonüümne, siis eraisikulise pankroti korral jääb see sulle alles ja nii on võimalik tekkinud kriisi veidi pehmemalt läbi elada. Kulda soovitab Roosaare eelkõige neile, kes on juba rikkad ja tahavad ennast kaitsta pöördeliste sündmuste vastu. Alustav investori peaks eelistama rahavoogu pakkuvaid investeeringuid.

  Metsa- ja põllumaa kui investeering. Tinglikult saab neid lugeda kinnisvara varaklassi kuuluvaks - maad saab välja renitda ja koguda sellelt passiivset sissetulekut. Teoreetiliselt on võimalik mõlemasse varaklassi investeerida ka läbi fondide, aga see eeldab päris suurt kapitali. Reaalsem ja levinum võimalus metsa investeerida on osta endale metsamaad ja müüa selle järelkasvu. Samal ajal nõuab mets palju hooldust ja aega. Lisaks tuleb maksta ka maamaksu. Eksperdid hindavad metsamaa tootluseks 3-5% aastas, mis on üsnagi nadi tootlus. Põllumaasse investeerimiseks on lihtsaim võimalus osta endale tükk maad ja see huvitatud põllumehele välja rentida. Samuti pole tulu just märkimisväärne.

  Laenu andmine on sarnane hoiusele. Investor annab oma raha kindlaks perioodiks kellelegi teisele kasutada ja teenib selle eest intressi. Laenude puhul aga garantii puudub ja on oht, et algsumma kaotatakse. Et riski vähendada on populaarne panna laenu garantiiks mingi tagatis ehk hüpoteek. Hea laen töötab mõlemat pidi. Sa peaks olema õnnelik siis, kui laenuvõtja maksab ja ka siis, kui ta seda teha ei suuda. Tagatis peaks olema piisav, et katta nii põhisumma kui ka intressid. Lihtsaim viis laenuärisse sisenemiseks on anda laenu sõpradele ja tuttavatele. Veidi professionaalsem viis on seda teha ühisrahastusplatvormidel. Laenude andmisel on võimalik teenida enam kui 15% tootlust ja samal ajal aitab portaal sind juriidika ja õiguskaitsega. Paljud alustajad kasutavad just seda meetodit, sest ühisrahastusse sisenemiseks piisab väga väikestest summadest.

  Hüpoteegi tagatisel laenu andmine on ilmselt üks turvalisemaid viise laenuäriga tegeleda. Tagatiseks sobib nii kinnisvara kui ka muud varad, näiteks autod ja muud sõidukid. Hüpoteegi seadmiseks on vaja külastada notarit. Laenulepingus on mõistlik panna paika ka laenu minimaalne intress (näiteks 1 kuu) - nii on võimalik vältida seda, et kõrge intressiga laen nädala pärast tagasi makstakse ja teenitud tulu jääb olematuks. Hüpoteegi tagatisel on võimalik laenudesse investeerida ka ühisrahastusportaalis Mintos, kuhu ka Roosaare ise on hiljuti raha paigutanud. Raamatus seda ei ole kajastatud, sest portaal kogus Eestis tuntust peale raamatu viimast trükki.

  Kinnisvaraga on võimalik tulu saada kahte moodi. Ostes odava korteri, seda renoveerides ja hiljem kõrgema hinnaga maha müües (flipping) ja seda välja üürides, tänu millele on võimalik teenida passiivset sissetulekut üüri näol. Üürikinnisvara plussideks on:
  • Saab kasutada võimendust. Kinnisvara tagatisel on võimalik raha laenata palju lihtsamalt kui muude varaklasside puhul.
  • Inflatsioonikindlus. Üürihinnad liiguvad ühte jalga inflatsiooni ja palgatõusutasemega ja ilmselt ajaga tõusevad.
  • Kuna vajadus elukohtade järgi ei kao kusagile, siis on kinnisvara väga stabiilne.
  • Soovitatav on omada tuttavat maaklerit, kes saaks sind asjadega kursis hoida. Siseinfo valdamine ja kasutamine on lubatud ja soovitatav.
  • Suur mõju on oma panusel. Tootlust saab oluliselt oma tegevusega mõjutada.
  Samas vajab kinnisvaraga tegelemine aktiivsust, on riskantne, võimendus loob täiendavaid riske, kaasas käivad ka juriidilised riskid ja eraisiku jaoks pole tegevus maksuvaba.

  Aktsiate puhul on tegemist väikese osalusega ettevõttes - olles aktsionär, oled ühtlasi ka ettevõtte omanik ehk ettevõtja. Aktsiatest on võimalik tulu saada kahel moel:
  1) Ostetud aktsiaid kallimalt edasi müües.
  2) Ettevõtte kasumi väljamaksetes e. dividendides.
  Kapitalitulu peamiseks miinuseks on asjaolu, et tulu saamiseks on vaja olemasolev vara maha müüa. Dividenditootluse puhul jääb aga vara sulle alles. Enamus ajast jäävad aktiivsed aktsiakauplejad pikaajalistele investoritele alla. Dividendide suurust mõõdetakse dividenditootluse abil, jagades makstava dividendi aktsia hinnaga. Selleks, et enda dividenditootlust suurendada, on hea mõte dividendid re-investeerida ehk osta saadud dividendide eest aktsiaid juurde.

  Oma portfelli koostamisel on väga suur tähtsus riskide hajutamisel. Roosaare soovitab osta 3-5 erineva firma dividendiaktsiaid.

  Roosaare samm-sammuline juhend rikastumiseks:
  1. Kirjuta välja oma rahaga seotud eesmärgid.
  2. Pane ühte tulpa kirja oma igakuised kulud.
  3. Vaata need kulud kriitilise pilguga üle - kas oleks kärpimisruumi?
  4. Pane teise tulpa kirja oma igakuised passiivsed tulud.
  5. Hakka oma sissetulekust taha kõrvale panema.
  6. Investeeri kõrvalepandud raha passiivset sissetulekut pakkuvatesse varadesse.
  7. Re-investeeri saadud passiivne tulu uuesti passiivset tulu pakkuvatesse varadesse.
  8. Tõsta säästetud raha protsend 50%-ni ja liitu 50% klubiga.
  9. Korda protsessi, kuni tulud ületavad kulusid.
  10. Oledki rikas!
  Oma märkmikusse olen Roosaare kohta märkinud veel sellised sõnad: "Võlast vabaks, keskendu varade kogumisele".

  Kokkuvõttes soovitan kindlasti kõigil seda lugeda, see kolmeosaline kokkuvõte on vaid kild tegelikust raamatust, mis sisaldab VÄGA palju elulisi näiteid ja raamat on vägagi sisutihe ja need 300+ lehekülge on kõik väga huvitavalt ja paeluvalt kirjutatud. Lisaks jutule on seal ka palju tabeleid ja jooniseid, mis teevad kõige mõistmise ülilihtsaks. Peale selle on raamatus veel ka vabasid lehekülgi mõttetöö jaoks ja kohti, kuhu saad enda kohta asju kirjutada ja plaani pidada. Olen täiesti nõus Kalle Muuliga, kes on öelnud: "RSÕ on üks parimaid eesti keeles ilmunud investeerimisraamatuid."
   Posting comments is disabled.

  Categories

  Collapse

  Article Tags

  Collapse

  There are no tags yet.

  Latest Articles

  Collapse

  • Kas osaluspõhine ühisrahastus on ikka nii riskantne?
   MadisM
   Osaluspõhine ühisrahastus teeb ülemaailmset võidukäiku, mahud kasvavad kiirelt üle 100% aastas ja eelmisel aastal oli suurusjärk juba $2,56 miljardit:. Ka Eestis on ettevõtete ühisrahastamine kohal juba mõnda aega ja vähemalt viis ettevõtet on praeguseks ka nii rahastuse saanud Fundwise.me keskkonnas. See rahastusviis on end tõestanud üle maailma ja vaikselt kanda kinnitamas ka siin.


   Allikas: Forbes

   Ajalooliselt on olnud ettevõtete väärtuse kasv vaatamata turukõikumistele...
   02-17-2016, 01:49 PM
  • Kinnisvarabuumi lõpp?
   MadisM
   Peale viimast masu on kinnisvara Eestis ja mujalgi võimsalt taastunud, hinnad Tallinnas ja Tartus on nüüdseks juba vähem kui 10% all buumiaegsest tipust. Kinnisvarainvestorid ja –arendajad on teeninud muljetavaldavaid kasumeid ja järjest rohkemad investeerimishuvilised proovivad nende edu korrata. Kas aga tulevik on sama roosiline kui viimased 5-6 aastat, mis ohte see endaga kaasa toob ja kuidas olla valmis ebamäärasema tulevikuga turuks?   Allikas: Ober Haus
   ...
   12-13-2015, 01:33 PM
  • Ööbiku elektrijalgrattad
   MadisM
   Ööbiku elektrijalgrattad


   Suvel avatud osaluspõhises ühisrahastuskeskkonnas Fundwise on rahva seast investoreid otsimas uus ettevõte – Ööbik. Tallinna noormeeste asutatud elektrijalgrataste tootja püüab korrata Siidrikoja, Rentmarketi ja Rogue Ambassadori edu raha kaasamisel läbi selle platvormi, andes investoreile vastutasuks osaluse ettevõttes. Algus on igatahes lubav, nädalaga on kaasatud juba 44% eesmärgist ehk €16 500 ja 18 päeva on veel minna.


   ...
   11-22-2015, 03:59 PM
  • Investeerimisega seonduvad kulud
   MadisM
   Investeerimisega seonduvad kulud.

   Kulud on investori ühed suurimad vaenlased, kuna need võivad tootlust isegi kordades vähendada vähegi pikema perioodi peale. Investeeringute potentsiaalist ja riskidest on omajagu räägitud, aga kulude koha pealt veel head ülevaatlikku kokkuvõtet pole olnud, prooviks sellele teemale valgust heita. Kulud mõjutavad palju, näiteks 10% tootluse puhul kasvaks 30 aastaga investori portfell 19,8 korda, aga suuremate kulude puhul nt 8% tootluse korral...
   10-30-2015, 12:06 PM
  • Challenge Investeerimisinstituudi esindajale
   MadisM
   Pakuks Investeerimisinstituudi või huvi korral ka Investeerimisklubi esindajatele challenge’i välja. Väljakutsed on toredad asjad, saab funni, rohkem motti õppida ja hästi esineda, kasum tõenäoliselt jääb ka suuremaks, veidi lisapinget ei tee ka paha. Äkki mõni pealtvaatajatest ka innustub osalejate edust ja leiab motti järgi teha. Kasumi puhul tihti annetatakse midagi ka heategevuseks, võidaks ka abivajajad.


   Miks pakun väljakutset? Kuna mõlemad ettevõtmised promovad ühte...
   09-25-2015, 02:11 PM
  • Efektiivsus
   MadisM
   See blogipost sai kirjutatud 2011. aastal ja vaadates vahepealseid tulemusi on ikka kasu olnud.


   Olen lugenud/kuulanud omajagu raamatuid enda efektiivsuse tõstmise kohta ja panen mingisuguse osa sellest, mis meelde on jäänud ja mida rohkem kasutada püüan siia kah. Läbikirjutamine teatavasti aitab meelde jätta ja muuta osaks enda käitumisest


   Esiteks, efektiivsus, tegutsemiskiirus, rikkaks ja edukaks saamine on õpitav. Need on valikud. Inimene, kes ei ole rikas, kes...
   09-14-2015, 09:42 AM
  Working...
  X