Announcement

Collapse
No announcement yet.

RIkkaks saamise õpiku kokkuvõte, II osa

Collapse
X
Collapse

 • RIkkaks saamise õpiku kokkuvõte, II osa

  Rikkaks saamise õpiku kokkuvõtte II osa, autoriks foorumlane Visioon aka Jasper Jõgi, see ilmus algselt tema päevikus.  Teine osa

  Algab kohe väga hea lausega "Vaesed inimesed lasevad rahal ennast kontrollida, rikkad inimesed kontrollivad raha!" Kõik mõistavad, et aega on vaja juhtida, raha juhtimine on aga vähemalt sama oluline kui oma aja juhtumine, sest sellest sõltub, kas oled rikas või vaene. Sarnaselt aja juhtimisele algab ka raha juhtimine plaani koostamisest.

  • Iga kuu jaoks peaks koostama individuaalse eelarve, millel ei tohi olla lõtku, KÕIK tulud tuleb ära planeerida. Eelarvesse tuleb sisse arvestada ka sääst ja investeerimine.
  • Teine süsteem raha planeerimiseks on kulude kirjapanek. Kui eelarve planeerib kulusid ette, siis antud süsteemi puhul teeb inimene seda tagantjärele. See viis aitab kontrollida, kui palju ja kuhu igas kuus raha kulus, aga see on väga vaevarikas tegevus ja vajab harjumuse teket. Kõige lihtsam viis oma kulutuste jälgimiseks on sooritada oste vaid ühe kindla pangakaardiga.
  • Kui kaks eelmist süsteemi tunduvad liiga keerulised, siis "Esmalt maksa endale!" peaks olema kõigile jõukohane. Antud süsteemist on juttu teinud ka Robert Kiyosaki ja see tõesti on väga efektiivne. Meetod põhineb sellel, et iga kuu automaatselt arvestada oma palgast maha teatud summa (säästumäär) ja see investeeritakse. Alles peale seda hakatakse raha kulutama. Kui nüüd peaks tekkima kuskil puudujääk, siis on inimesel suurem motivatsioon leida võimalusi lisaraha tekitamiseks või ebavajalike kulude likvideerimiseks.Selle suur pluss on ka see, et kui teha süsteem automaatseks, ei pane inimene seda isegi tähele.
  50% klubi on John Templetoni poolt alustatud reegel, mille ka Roosaare on omale omaks võtnud ja soovitab kõigil sellega liituda. Klubi põhineb sellel, et iga kuu peaks kõrvale panema 50% oma sissetulekust. Selle viisi teeb nii eriliseks see, et see garanteerib rikkuse isegi siis, kui kõrvalepandud rahaga midagi teha ei oska. Teiseks sunnib see pingutama, sest kulutamiseks peab alati kaks korda rohkem teenima. Ja kolmandaks tekib ilmselt investeerimise vastu suur huvi, sest on raha, mida investeerida.

  Kuidas rohkem säästa ja vähem kulutada? Sageli on lihtsam õnnelik olla hoopis raha kulutamata. Näiteks ei nõua raha looduses matkamine, marjade korjamine, rattaga metsas sõitmine, meres ujumas käimine, lauamängude mängimine jne. Kui mõtteviis on õige ja me säästame raha vabaduse saavutamiseks, mitte selleks, et rohkem ja rohkem tarbida, on säästmine lihtsam. Et vähendada kulutusi soovitab autor omaga homme hommikul kaasa võtta märkmiku ja sinna kõik oma kulutused kirja panna. Ilmselt avastad, et palju raha kulub mõttetute asjade peale, millest saaks hoiduda ja tänu mille ostmata jätmine mõjuks ka tervisele hästi. Üks hea viis vähem raha kulutada on ka limiteerida sisseostude tegemise arvu. Mõistlik on toidukaupa osta kord nädalas, näiteks minna pühapäeval poodi ja osta ära toit kogu järgmiseks nädalaks.

  Päevaraha süsteem. 1. Kirjuta välja oma pere igakuine neto sissetulek. 2. Arvuta välja säästumäär. 3. Lahuta ülejäänust oma igakuised püsikulud. 4. Arvuta välja kui palju jääb järele igapäevasteks kulutusteks. 5. Võta iga päeva hommikul või eelmise õhtul pangaautomaadist välja see summa ja kuluta see päeva jooksul ära. 6. Kui on vaja teha mingi ootamatu kulutus, siis hajuta see mitme päeva peale ära.

  Kuidas suurendada enda sissetulekut? Laias laastus võib sissetulekut saada nelja erinevat moodi:
  • Palgatöötaja vahetab oma tööaega raha vastu ja saab selle eest tavaliselt palka. Tema palk sõltub töötundide arvust ja kvalifikatsioonist ehk palgamäärast.
  • Spetsialist või väikeettevõtja on kas füüsilisest isikust ettevõtja või pisifirma omanik, kes pakub mingit kindlat toodet või teenust. Ta töötab iseendale ja on oma aja peremees, samas vahetab ka spetsialist oma aega raha vastu ja sellest on sissetuleku piirand sama mis palgatöötajal - meil kõigil on aega vaid 24 tundi ööpäevas.
  • Ettevõtja on inimene, kes ehitab süsteeme mingi toote või teenuse pakkumiseks. Ta kasutab palgatöötajate aega, et saavutada oma eesmärke. Enamik maailma väga rikkad inimesed said rikkaks läbi ettevõtte loomise.
  • Investor on inimene, kes teeb rahaga raha. Sisuliselt kasutab ta enda või teiste inimeste raha, et oma rikkust kasvatada. Kuna raha töötab investori jaoks, siis puuduvad palgaga või ajaga seotud piirangud.
  Kõige lihtsam tee rahalise vabaduseni on kombinatsioon ettevõtjast ja investorist.

  Olemasoleva palga suurendamiseks on kõige kindlam viis enda väärtuse suurendamine. Ehk sa pead mõtlema, kuidas sa saaksid firmale rohkem kasulik olla? Mida peaksid sa tegema, et tõsta oma väärtust ettevõtte silmis. Võimalusi on palju, hakka pihta enesearendusprojektiga. Kõik algab muutustest sinus eneses. Ja isegi kui sinu praegune firma sind ei väärtusta, siis hoolitseb su eest tööturg ja ilmselt värvatakse sind lihtsalt konkurentide juurde tööle. Üks soovitus töökoha valikul on ka see, et alati tuleks tööle minna valdkonna parima juurde. See tagab, et alati on kelleltki õppida. Kunagine maailma rikkaim mees J. P. Getty on öelnud: "Leidke oma erialal maailma parim spetsialist. Makse talle mida iganes vaja, et töötada tema otseses alluvuses ja õppida temalt kõike. Paari aasta pärast olete teie ise uus number üks!"

  Kuidas saada lahti võlgadest? (Lumepallistrateegia)
  1. Reasta kõik oma laenud laenusumma järgi, alustades kõige väiksemast.
  2. Maksa kõikide laenude puhul vähemalt igakuine miinimumsumma.
  3. Suuna kogu ülejäänud rahaline võimsus kõige väiksema laenu tagasimaksmiseks.
  4. Kui väikseim laen on tagasi makstud, siis liigu järgmise laenu kallale.
  5. Iga tasutud laenuga läheb tempo kiiremaks, sest lumepall kogub suurust.

  Võimendus
  Antud teemal on investorite seal väga palju lahkhelisid. Osad ütlevad, et seda on tark teha, aga teised teevad seda maha. Võimendamine tähendab seda, et investeeringut rahastatakse osaliselt või kogu ulatuses laenukapitaliga. See võimaldab saada küll suuremaid kasumeid, aga samas võtab endaga kanda ka suure riski, sest kui midagi läheb halvasti, kaotad sa nii enda raha ja jääd peale selle ka veel kellelegi võlgu. Roosaare jääb kahe vahele ja ütleb, et iga inimene peab ise enda jaoks leidma sobiva vahekorra rahuliku une ja varade tootluse vahel.

  Exceli tabel, mille abil saab oma rahaasju kontrolli abil hoida:
  https://roosaare.files.wordpress.com..._rahafail.xlsx
   Posting comments is disabled.

  Categories

  Collapse

  Article Tags

  Collapse

  There are no tags yet.

  Latest Articles

  Collapse

  • Kas osaluspõhine ühisrahastus on ikka nii riskantne?
   MadisM
   Osaluspõhine ühisrahastus teeb ülemaailmset võidukäiku, mahud kasvavad kiirelt üle 100% aastas ja eelmisel aastal oli suurusjärk juba $2,56 miljardit:. Ka Eestis on ettevõtete ühisrahastamine kohal juba mõnda aega ja vähemalt viis ettevõtet on praeguseks ka nii rahastuse saanud Fundwise.me keskkonnas. See rahastusviis on end tõestanud üle maailma ja vaikselt kanda kinnitamas ka siin.


   Allikas: Forbes

   Ajalooliselt on olnud ettevõtete väärtuse kasv vaatamata turukõikumistele...
   02-17-2016, 01:49 PM
  • Kinnisvarabuumi lõpp?
   MadisM
   Peale viimast masu on kinnisvara Eestis ja mujalgi võimsalt taastunud, hinnad Tallinnas ja Tartus on nüüdseks juba vähem kui 10% all buumiaegsest tipust. Kinnisvarainvestorid ja –arendajad on teeninud muljetavaldavaid kasumeid ja järjest rohkemad investeerimishuvilised proovivad nende edu korrata. Kas aga tulevik on sama roosiline kui viimased 5-6 aastat, mis ohte see endaga kaasa toob ja kuidas olla valmis ebamäärasema tulevikuga turuks?   Allikas: Ober Haus
   ...
   12-13-2015, 01:33 PM
  • Ööbiku elektrijalgrattad
   MadisM
   Ööbiku elektrijalgrattad


   Suvel avatud osaluspõhises ühisrahastuskeskkonnas Fundwise on rahva seast investoreid otsimas uus ettevõte – Ööbik. Tallinna noormeeste asutatud elektrijalgrataste tootja püüab korrata Siidrikoja, Rentmarketi ja Rogue Ambassadori edu raha kaasamisel läbi selle platvormi, andes investoreile vastutasuks osaluse ettevõttes. Algus on igatahes lubav, nädalaga on kaasatud juba 44% eesmärgist ehk €16 500 ja 18 päeva on veel minna.


   ...
   11-22-2015, 03:59 PM
  • Investeerimisega seonduvad kulud
   MadisM
   Investeerimisega seonduvad kulud.

   Kulud on investori ühed suurimad vaenlased, kuna need võivad tootlust isegi kordades vähendada vähegi pikema perioodi peale. Investeeringute potentsiaalist ja riskidest on omajagu räägitud, aga kulude koha pealt veel head ülevaatlikku kokkuvõtet pole olnud, prooviks sellele teemale valgust heita. Kulud mõjutavad palju, näiteks 10% tootluse puhul kasvaks 30 aastaga investori portfell 19,8 korda, aga suuremate kulude puhul nt 8% tootluse korral...
   10-30-2015, 12:06 PM
  • Challenge Investeerimisinstituudi esindajale
   MadisM
   Pakuks Investeerimisinstituudi või huvi korral ka Investeerimisklubi esindajatele challenge’i välja. Väljakutsed on toredad asjad, saab funni, rohkem motti õppida ja hästi esineda, kasum tõenäoliselt jääb ka suuremaks, veidi lisapinget ei tee ka paha. Äkki mõni pealtvaatajatest ka innustub osalejate edust ja leiab motti järgi teha. Kasumi puhul tihti annetatakse midagi ka heategevuseks, võidaks ka abivajajad.


   Miks pakun väljakutset? Kuna mõlemad ettevõtmised promovad ühte...
   09-25-2015, 02:11 PM
  • Efektiivsus
   MadisM
   See blogipost sai kirjutatud 2011. aastal ja vaadates vahepealseid tulemusi on ikka kasu olnud.


   Olen lugenud/kuulanud omajagu raamatuid enda efektiivsuse tõstmise kohta ja panen mingisuguse osa sellest, mis meelde on jäänud ja mida rohkem kasutada püüan siia kah. Läbikirjutamine teatavasti aitab meelde jätta ja muuta osaks enda käitumisest


   Esiteks, efektiivsus, tegutsemiskiirus, rikkaks ja edukaks saamine on õpitav. Need on valikud. Inimene, kes ei ole rikas, kes...
   09-14-2015, 09:42 AM
  Working...
  X