Announcement

Collapse
No announcement yet.

Rikkaks saamise õpiku kokkuvõte, I osa

Collapse
X
Collapse

 • Rikkaks saamise õpiku kokkuvõte, I osa

  Rikkaks saamise õpiku kokkuvõtte I osa, autoriks foorumlane Visioon aka Jasper Jõgi, see ilmus algselt tema päevikus.  "Rikkaks Saamise Õpik", mille autoriks on Jaak Roosaare, jaguneb kolme osasse: "Mis on rikkus ja kuidas seda mõõta?" "Kapitali kogumine" ja "Kuhu ja kuidas investeerida?".

  Eelneb ka sissejuhatus, kus autor räägib enda kogemustest. Sealhulgas ka paar õppetundi:
  • Ei ole hea üle oma võimete tarbida või võõrast vara laiali jagada.
  • Pettusega kaugele ei jõua.
  • Ettevõte, kus pead ise 100% ajast kohal olema, sind rahaliselt vabaks ei tee.
  • Häid töötajaid madala palgaga on raske leida.
  • Ära investeeri seda raha, mida sa kaotada ei saa.
  • Parem on olla rikas ja terve kui vaene ja haige.


  Esimene osa

  Nagu ütlevad ka paljud teised, siis Roosaare arust saab rikkust mõõta ajas, mitte rahas. Ehk kui sa lõpetaksid töötamise täna, kui kaua sa saaksid veel elada? Kui sul on kogutud 24 000 eurot ja igakuised elamiskulud on 1000 eurot, siis on sinu rikkus 24000/1000=24 kuud ehk 2 aastat. Rikkus oleneb inimeselt inimesele ja kui sa endale selgeks teed, mis tähendab sinu jaoks individuaalselt rikas olemine, saab raamatuga edasi minna. Järgmiseks on vaja seada eesmärk, Roosaare arust on üks parimaid reegleid eesmärkide seadmiseks SMART. Eesmärk peaks olema üksikasjalik (Specific), mõõdetav (Mesurable), saavutatav (Attainable), asjakohane (Relevant) ja tähtajaline (Time-oriented). Oma eesmärk tuleks kirja panna, seda pidevalt meelde tuletada ja hakata seda uskuma. Rikkuse saavutamiseks on palju erinevaid võimalusi, kuid kõik nad põhinevad kolmel teguril:

  1) Aktiivne sissetulek - lihtsamalt öeldes palk. Aktiivse sissetuleku puhul toimub vahetutehing, kus inimene vahetab oma aega ja energiat raha vastu.

  2) Varad, mille väärtus võib aja jooksul kasvada - väärismetallid, dividende mitte maksvad aktsiad, postmargid, kunst jne. Neid kõiki ühendab see, et eeldavasti nende varade hind kasvab ja investor saab sealt vahelt teenida, aga hinnatõus pole garanteeritud ja seega peab võtma riski.

  3) Passiivne sissetulek - olukord, kus raha teeb raha sõltumata sellest, mida omanik teeb. Raha asemel võib passiivse sissetuleku allikaks olla ka kinnisvara või äri. Alles passiivne sissetulek tagab majandusliku vabaduse.
  Kõige tüüpilisemateks passiivset sissetulekut pakkuvateks varadeks on:
  • Hoiused, välja antud laenud ja võlakirjad. Varade omanik teenib igal ajaperioodil kinglaks määratud summa võrra intressi, mis ongi passiivne sissetulek. Tark investor jagab teenitud tulu kaheks: inflatsioon ja reaalintressiks. Algkapitali tuleks suurendada inflatsiooni võrra, sest muidu meie varanduse väärtus aegamööda väheneb.
  • Üürikinnisvara. Et tegu oleks passiivse sissetulekuga, tuleb leida selline kinnisvara, mille üür kataks nii laenu tagasimakse (kui kinnisvara on laenatud rahaga ostetud) kui ka halduskulud. Ülejääv positiivne rahavoog ongi passiivne tulu. Lisaks sellele pikas perspektiivis kinnisvara hinnad tõusevad. Efekt on sama, mis dividende maksvate aktsiatega - investeeringult teenitakse jooksvat tulu, kuid su investeering jääb sulle alles ja selle väärtus võib kasvada.
  • Dividende maksvad aktsiad. Tüüpiliselt on need aeglasema kasvuga firmad, mis ei kuluta kogu tulu äritegevuse laiendamiseks, vaid jagavad seda omanikele laiali. Eestis maksavad ettevõtted dividende kord aastas, kuid USA turgudel tehakse seda enamasti kord kvartalis (4 korda aastas). Tavaliselt jääb osa firma teenitud rahast siiski ettevõttesse ja seetõttu kasvab ka firma aktsiate hind. Miinuseks on aga see, et firmade dividendid sõltuvad firma kasumist, mida on peaaegu võimatu pikalt ette prognoosida.
  • Intellektuaalne omand. Toode või teenus, mida on võimalik pärast selle loomist odavalt ja lihtsalt paljundada ning edasi müüa või rentida (arvutiprogramm, raamat, muusikateos, mida on võimalik litsentseerida). Või said patendi mingile leiutisele. Sellise sissetuleku peamiseks miinuseks on, et teenitud tulu on väga raskesti ennustatav ja kipub olema lühiajaline. Teiseks vajab mingi toote loomine annet või suurt tahtejõudu ja töökust. Plussiks on see, et nii on võimalik luua passiivset sissetulekut ilma mingit rahalist kapitali omamata. Intellektuaalse omandi alla kuuluvad ka veebileheküljed ja app-id.
  • Ettevõtlus. Ettevõtte puhul loob omanik süsteemi, mille abil pakutakse klientidele mingit toodet või teenust, mille omahind on eeldavasti väiksem kui selle müügihind. Enamik ettevõtjaid alustab oma firma peamise töötegijana ja seega on see algul pigem aktiivne kui passiivne sissetulek. Hiljen loodetavasti ettevõtte tegevus stabiliseerub ja on võimalik sinna palgata järjest rohkem palgatöötajaid, kes teeks ettevõtte juhi eest tööd ära - ettevõte muutub passiivseks tuluallikaks.
  • Otsemüük e. võrkturundus. Ühelt poolt on paljud otsemüügifirmad püramiidiskeemile üles ehitatud, kus teenitakse uute sisenejate arvelt. Teisalt on meediast läbi käinud ka palju lugusid, kuidas otsemüügiga on suuri rikkusi kokku aetud. Selleks, et muuta otsemüügisüsteem enda jaoks passiivseks tuluallikaks, tuleb eelkõige keskenduda võrgu ehitamisele. Seega on passiivse sissetuleku loomise eelduseks tugevate liidrite koolitamine.
  Rikkaks saamise mudel - aktiivsest sissetulekust tuleb suunata võimalikult suur protsent (säästumäär) passiivset sissetulekut pakkuvate varade või investeerimisvarade omandamisse. Alternatiivina võib palgatöö asemel keskenduda investeerimisvarade ja passiivset sissetulekut võimaldavate varade loomisele: sel juhul pole vaja investeeringuid osta, vaid need luuakse oma ettevõtte näol.

  Teine osa ja kolmas osa
   Posting comments is disabled.

  Categories

  Collapse

  Article Tags

  Collapse

  There are no tags yet.

  Latest Articles

  Collapse

  • Kas osaluspõhine ühisrahastus on ikka nii riskantne?
   MadisM
   Osaluspõhine ühisrahastus teeb ülemaailmset võidukäiku, mahud kasvavad kiirelt üle 100% aastas ja eelmisel aastal oli suurusjärk juba $2,56 miljardit:. Ka Eestis on ettevõtete ühisrahastamine kohal juba mõnda aega ja vähemalt viis ettevõtet on praeguseks ka nii rahastuse saanud Fundwise.me keskkonnas. See rahastusviis on end tõestanud üle maailma ja vaikselt kanda kinnitamas ka siin.


   Allikas: Forbes

   Ajalooliselt on olnud ettevõtete väärtuse kasv vaatamata turukõikumistele...
   02-17-2016, 01:49 PM
  • Kinnisvarabuumi lõpp?
   MadisM
   Peale viimast masu on kinnisvara Eestis ja mujalgi võimsalt taastunud, hinnad Tallinnas ja Tartus on nüüdseks juba vähem kui 10% all buumiaegsest tipust. Kinnisvarainvestorid ja –arendajad on teeninud muljetavaldavaid kasumeid ja järjest rohkemad investeerimishuvilised proovivad nende edu korrata. Kas aga tulevik on sama roosiline kui viimased 5-6 aastat, mis ohte see endaga kaasa toob ja kuidas olla valmis ebamäärasema tulevikuga turuks?   Allikas: Ober Haus
   ...
   12-13-2015, 01:33 PM
  • Ööbiku elektrijalgrattad
   MadisM
   Ööbiku elektrijalgrattad


   Suvel avatud osaluspõhises ühisrahastuskeskkonnas Fundwise on rahva seast investoreid otsimas uus ettevõte – Ööbik. Tallinna noormeeste asutatud elektrijalgrataste tootja püüab korrata Siidrikoja, Rentmarketi ja Rogue Ambassadori edu raha kaasamisel läbi selle platvormi, andes investoreile vastutasuks osaluse ettevõttes. Algus on igatahes lubav, nädalaga on kaasatud juba 44% eesmärgist ehk €16 500 ja 18 päeva on veel minna.


   ...
   11-22-2015, 03:59 PM
  • Investeerimisega seonduvad kulud
   MadisM
   Investeerimisega seonduvad kulud.

   Kulud on investori ühed suurimad vaenlased, kuna need võivad tootlust isegi kordades vähendada vähegi pikema perioodi peale. Investeeringute potentsiaalist ja riskidest on omajagu räägitud, aga kulude koha pealt veel head ülevaatlikku kokkuvõtet pole olnud, prooviks sellele teemale valgust heita. Kulud mõjutavad palju, näiteks 10% tootluse puhul kasvaks 30 aastaga investori portfell 19,8 korda, aga suuremate kulude puhul nt 8% tootluse korral...
   10-30-2015, 12:06 PM
  • Challenge Investeerimisinstituudi esindajale
   MadisM
   Pakuks Investeerimisinstituudi või huvi korral ka Investeerimisklubi esindajatele challenge’i välja. Väljakutsed on toredad asjad, saab funni, rohkem motti õppida ja hästi esineda, kasum tõenäoliselt jääb ka suuremaks, veidi lisapinget ei tee ka paha. Äkki mõni pealtvaatajatest ka innustub osalejate edust ja leiab motti järgi teha. Kasumi puhul tihti annetatakse midagi ka heategevuseks, võidaks ka abivajajad.


   Miks pakun väljakutset? Kuna mõlemad ettevõtmised promovad ühte...
   09-25-2015, 02:11 PM
  • Efektiivsus
   MadisM
   See blogipost sai kirjutatud 2011. aastal ja vaadates vahepealseid tulemusi on ikka kasu olnud.


   Olen lugenud/kuulanud omajagu raamatuid enda efektiivsuse tõstmise kohta ja panen mingisuguse osa sellest, mis meelde on jäänud ja mida rohkem kasutada püüan siia kah. Läbikirjutamine teatavasti aitab meelde jätta ja muuta osaks enda käitumisest


   Esiteks, efektiivsus, tegutsemiskiirus, rikkaks ja edukaks saamine on õpitav. Need on valikud. Inimene, kes ei ole rikas, kes...
   09-14-2015, 09:42 AM
  Working...
  X